Hangi durumlarda sekonder rinoplasti gereklidir?

Sekonder rinoplasti daha önce bir ya da birden fazla burun ameliyatı geçiren kişilere uygulanan ve düzeltme yapmak amacıyla planlanan burun estetiği operasyonlarına verilen genel isimdir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar, sekonder rinoplasti hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

Hangi durumlarda sekonder rinoplasti gereklidir?

Deneyimli bir cerrah tarafından uygulanan burun estetiği sonrasında da sekonder rinoplasti ihtiyacı ortaya çıkabilir. Bu durum kişinin fiziksel yapısına, operasyon sonrası yaşadıklarına ve burun dokusunda meydana gelen beklenmedik komplikasyonlara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Sekonder rinoplasti uygun bir şekilde planlandığında ve burunda mevcut sorun detaylı bir şekilde analiz edilerek, iyi bir planlama ile başarılı bir düzeltme sağlanması mümkündür.

Sekonder Rinoplasti ve Çözümleri

Kişinin geçirdiği operasyon ya da operasyonlar sonrasında istediği görünüme sahip olamaması, travmaya bağlı olarak burun şeklinde deformasyonların meydana gelmesi ya da yapılan estetik ameliyat sonrasında zamanla çökmelerin meydana gelmesi sekonder rinoplastinin gerektiği durumlardan bazılarıdır.

Yapılan burun estetiği operasyonlarından sonra kemik ve kıkırdak alınmasına bağlı meydana gelen çökmeler, burun deliklerindeki simetri bozukluğu, kıkırdaklarda oluşan çökmeler, burun kemiklerinin açılarındaki düzensizlikler, burun sırtında oluşan yapısal düzensizlikler için sekonder rinoplasti uygulanabilir.

Burun kemerinde yaşanan çökme, burun çatısında çökme, burun kanatları arasında oluşan simetri bozuklukları, kolumela ya da alar üçgeni olarak bilinen burun deliklerinin çevresindeki bölgede meydana gelen sarkmalar ya da çökmeler sonucunda da mutlaka sekonder rinoplasti yapılması gerekir.

Sekonder Rinoplasti Teknikleri

Sekonder rinoplastiden korkmak ve kaçınmak burundaki mevcut sorunların çözümünde size yardımcı olmayacaktır. Burunda meydana gelen herhangi bir deformasyonun uzun vadede artacağı ve düzeltilmesinin daha da zor bir hale geleceği unutulmamalıdır.

Ayrıca sekonder rinoplasti operasyonları her zaman çok komplike olmak zorunda değildir. Bazı durumlarda dolgu tekniği ile ortaya çıkan sorunlar düzeltilebilir. Elbette bazı durumlarda da genel anestezi altında ameliyat planlaması gerekir.

Ancak ne olursa olsun unutulmamalıdır ki burun hem görünüş hem de yaşam kalitesi açısından oldukça önemli bir organdır ve mutlaka sorunları giderilmelidir.

Sekonder rinoplasti uygulamaları ufak dolgular ile yapılabileceği gibi kıkırdak doku transferine ihtiyaç duyulabilen kapsamlı operasyonlar olabilir. Ek kıkırdak ihtiyacı genellikle kulaktan temin edilir.

Özellikle burunda fazla kıkırdakların alınlığı bir ilk operasyon sonrasında ek kıkırdak ihtiyacının ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Kulak ya da kulaklardan alınacak kıkırdakların yetersiz kaldığı durumlarda kaburgadan da kıkırdak alınarak operasyon yapılabilir. Kemik ya da kıkırdak çatıdaki sorunlar böylece çözülmüş olur.

Prof. Dr. Şükrü Yazar
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.drsukruyazar.com
Instagram: @drsukruyazar
Facebook: @drsukruyazar
YouTube - Prof. Dr. Şükrü Yazar

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler