HABER

Harlem beyaz oldu

New York’un Harlem semti tarihi bir dönüşüm geçiriyor.

NEW YORK (ANKA) - Kahraman Halisçelik Bildiriyor - Adı Amerikan sivil haklar mücadelesi, zenci hareketleri ve dünyaca ünlü müzisyen ve sporcularla gündeme gelen ve yaklaşık ikiyüz yıldır siyah Amerikalıların başkenti olarak bilinen New York’un Harlem semti tarihi bir dönüşüm geçiriyor. Son yapılan nüfus sayımlarına göre Harlem’de beyazların sayısı zencilerin sayısını geçti.

1990’daki nüfus sayımlarına göre sayıları sadece 672 olan beyazların sayısı bugün semtte siyahların sayısını geçti. Harlem’de yaşayan siyahların yüzde 15’inin ABD dışında doğduğunu ortaya koyan nüfus sayımlarına göre genç profesyonellerin oluşturduğu yeni New York orta sınıfı yaklaşık on yıl önce Harlem’e taşınmaya başladı. 2009 yılı itibariyle Harlem’de yaşayan zencilerin nüfusu sayı olarak 153 bine, oran olarak da yüzde 410'e düştü.

Dünya genelinde adı siyah kültürü, müziği ve sivil haklar hareketiyle özdeşleşen Harlem, ilk kez ABD eski başkanı Bill Clinton’un bu semte taşınmasıyla beyazların gündeme geldi. Clinton’un 125’inci sokağa taşınmasını izleyen yıllarda binlerce beyaz New Yorklu yaşamak için bu mahalleyi tercih etmeye başladı.

Geri Dön