Hasta yakınları doktoru öldüresiye dövdü

Hakkari'de doğum yaptıktan sonra ölen 22 yaşındaki Güllü Bülbül'ün yakınları tarafından dövülen Uzman Dr. Soner Pul yoğun bakımda.

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi’nde doğum yaptıktan sonra yaşamını yitiren 22 yaşındaki Güllü Bülbül’ün yakınları tarafından saldırıya uğrayarak dövülen ve hayati tehlikesi bulunan doğum uzmanı doktor Soner Pul, yoğun bakımda tutulurken, Yüksekova’daki doktorlar bugün iş bırakma eylemi yaptı.

Olay dün saat 21.00 sıralarında Yüksekova Devlet Hastanesi’nde meydana geldi. İlçeye 17 kilometre uzaklıkta bulunan Kısıklı Köyü’nde yaşayan ve ilk çocuğuna hamile olan 22 yaşındaki Güllü Bülbül’ün doğum sancıları tuttu. Yakınları tarafından Yüksekova Devlet Hastanesi’ne getirilen Bülbül, normal doğum yaptıktan sonra yaşamını yitirdi.

Bunun üzerine Bülbül’ün yakınları doğumu gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Pul’a tepki gösterdi. Hastane önüne toplanan Bülbül’ün yakınları ile görüşen hastane yönetimi, sürecin idari soruşturmasının yapılacağı bildirildi. Ayrıca hasta yakınlarına isterlerse adli soruşturma yapılması için savcılığa suç duyurusunda bulunabilecekleri de söylendi.

40- 50 KİŞİ SALDIRDI

Daha sonra adli soruşturma çerçevesinde Güllü Bülbül’e otopsi yapılması için Cumhuriyet Savcısıhastaneye geldi. Kadın Doğum Uzmanı Dr. Pul ile şikayetçi olanların ifadeleri alındıktan sonra 40- 50 kişilik grup doktor Pul’a saldırararak öldüresiye dövdü. Doktor Pul, aldığı darbeler sonrası aynı hastanenin yoğun bakım servisine kaldırılarak tedavi altına alındı, hayati tehlikesinin de devam ettiği belirtildi.

HASTANE YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA

Yaşanan olayın ardından hastane yönetimince yapılan yazılı açıklamada, Güllü Bülbül’ün ölüm nedeniyle ilgili olarak, "Normal doğum sonrasında amniyotik sıvı embolisi olduğu tahmin edilen durum nedeniyle G.B. isimli hastamız vefat etmiştir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanımız ve ilgili diğer uzmanlarımızın tüm müdahalelerine rağmen hastanın kısa süre içerisinde kalbi durmuş ve vefat etmiştir" denildi. Doktorların ilçede zor şartlar altında görev yaptığını belirten hastane yönetimi, doktor Soner Pul’un hayati tehlikesinin devam etiğini belirtirken şu açıklamalara yer verdi:

"Hiçbir insanın yaşamak istemeyeceği böyle talihsiz bir olaydan sonra, henüz nedeni kesinlik kazanmamış bir durum için idari ve adli soruşturma başlatılmışken, böylesine hukuk dışı bir tavır içine girilerek hareket edilmesi hukukun üstünlüğüne inanan bizleri derinden üzmüştür. Ülkemizin farklı yerlerinden gelerek zor koşullarda mesleklerini icra eden ve en önemli gayesi insana hizmet etmek olan biz sağlık çalışanlarının bu tür saldırılara maruz kalması, sağlık çalışanı bulma noktasında büyük sıkıntı çekilen ilçemize sağlık çalışanlarının gelmesi konusunda oldukça büyük sıkıntıya yol açacağı çok iyi bilinmelidir. Daha 3 ay öncesinde Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinde tek Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanının Yüksekova Devlet Hastanesi’nde olduğu ve ne zorluklarla sağlık hizmeti verildiği unutulmamalıdır. Arkadaşımıza yapılan bu saldırıyı nefretle kınıyoruz ve sorumluların bulunması için yapılan çalışmaların bizzat takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz."

DOKTORLAR İŞ BIRAKTI

Hastane Başhekimi Uz. Dr. Nuretdin Kuzhan, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirterek, şu ana kadar kimsenin gözaltına alınmadığını fakat güvenlik kameralarının incelendiğini söyledi. Yaşanan olayın ardından Yüksekova’da çalışan doktorların, meslektaşlarına yapılan saldırıya tepki gösterek iş bırakma eylemi yaptığını belirten Dr. Kuzhan, acil servis dışında poliklinik hizmeti verilmediğini söyledi.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 94 yorum
BU HAYVANLARA DOKTOR DEĞİL BAYTAR LAZIM
Dr. Bahoz adında muayene oldukları bir it baytarı var zaten. Adam suriyede veterinerlik okumuş buradaki salaklar da ona doktor diyor ve peşinden gidiyor,Aslında bi bakıma acınası bi durumda bu ezikler.
Eğitim lazım, eğitim. Ve bu da velilerin "Niye düşük not verdin?" diye gidip öğretmenini dövdüğü okullarda değil, aile içinde başlar.
doktorlar hastalar da sahipsiz değil unutmayın.
bunu yapan insan olamaz Allahın takdiri vefat etmiş ise sen doktordan ne istiyorsun madem güvenin yok git köyünde eben doğurtsun kansiz herifler
Olur mu? bunlar var ya, ebesini de.........
ebe doğurturken olsaydı sorun çıkmazdı.Yaşasın cehalet.Ülkeme bak hasta olanlar şifayı ottan boktan medet umarsa bu ülkede daha çoooook doktor sopa yer
senin gibi salaklarda hemen allahın takiri der tabiki buralarda para için sağlam adamı amaliyat edip öldüren doktorlar var bence az bile yapmışlar
Hassiktir lan dallama,Bu olay Ankara da olsaydı tepkin aynı mı olacaktı?
Allah'ın takdiri elbette, ama neden bu takdiri sadece hasta iyileştiğinde hatırlayıp, iyileşemediği veya vefat ettiğinde sorumlu olarak gördüğümüz kula yükleniyoruz?
İnsan değilki bunlar ayı ayı
Bakıyorumda böyle bir yorumu bile beğenmeyen 19 kişi var.Ne günlere kaldık
Bırakın o memleketi hepsi gebersin nasıl doğuracaklarsa doğursun. Hizmet kim onlar kimç
lan adi o memlekte deiğin hangi vatan toprakları ne dediğini bil burası türkiye haddini aşan kelimelri kullanma mynet erkek sen yayınlarsın suçu kim çekmişşe cezası çekecek bu taraf öbür taraf farketmez
ilkecoskun srfsizi bende senin bir an evvel llmeni istiyorum.
suçu varsa cezasını çekecek ne demek lan memo sonra eleştiren yorumlara kızıyorsunuz ama orman kanunlarını seviyorsunuz insani hiçbir değeri hak etmiyorsunuz ulan hıyarağaları o dr jinekolog olarak batıda olsa para ile oynardı adam gelmiş size hizmet veriyor bir olayt oluyor haklı mı haksız mı demeden 50 kişi bir adama saldırıyorsunuz ve sen bunu savunuyorsun emin ol lağım faresi kadar değeriniz yok gözümde
memo0594 iyide kardeşim ya doktor suçsuzsa BU DEDİĞİN GERÇEKLEŞMEZKİ. çünkü adam artık ölüm döşeğinde belki sakat kalacak. yani BOŞ yazmışsın. uzmanlıkla beraber 12 yıl tıp okumuş bir değer bir kaç kekonun elinde bitiriliyor yahu dangalakmısın sen.
zaten sizin gibi zihniyete sahip insan demeye bile dilim varmıyor insanlar varken bu ülke hiçbir zaman rahata kavuşmaz doktor hatalıysa hatasının bedelini ödesin yok öyle yağma hem bi annenin yaşamına sebep ol hemde biz sağlıkçılar zor şartlarda çalışıyoruz diye kem küm edin doğunun hiçbir devlet hastahanesine uzman doktor verilmiyor asistanlar ve stajer doktor yollanıyor onlarda doğuda ki hastalarrı birer denek gibi kullanıyorlar
arkadaşım;uzmanlığını almadan hiç bir doktor uzmanlık dalında hastanelerde(fakülteler hariç) kanunen hiç bir şekilde görev yapamaz,bilmediğin bir konu hakkında kesin konuşmalar yapman sadece seni trajikomik duruma düşürür ve kimse tarafından dikkate alınmazsın.
doğunun insanın dan ne beklenirkir hepsi cahil hepsi yobaz her yerde kendilerini beli ediyorlar yazıklar olsun dr yapılan bu çirkin saldırı dan sonra o kişiler hemen yakalanmalılardı dr Allah acil şifalar versin
senin memleketinin hepsi adtü çıkışlı galiba. Gel ege nin cahillerini gör, 2 kelime kuramıyorlar, Karadenizin beyinsizlerini gör, Marmaranın insanlıktan çıkmış yaşantılarını gör, Ama yok düşünmezsin, illa doğulular, kğrtler cahildir değil mi? Şunu da bil doğuda sadece kürt yaşamıyor. Tabi sen oraları sevmediğinden bilmezsin bunları. Bu olayı bilmiyorum ama bu ülkenin doktoru da polisi de bi tarafları havalarda geziyor. Bazen iyi oluyor vatandaşın böyle yapması
Aslında doğuya hastane bıle yapmayacaksın bırak nasıl doğuruyorsa doğursun yazık günah doktor olmak sucmu
bu şekildeki tepkiniz de yanlış,yapılan bir yanlışa,yanlışla karşılık veriyorsunuz.
EŞŞEKTEN ADAM OLUR BU DOĞUDAKİ AYIOĞLUAYILARDAN ADAM OLMAZ..DEVLETTE KABAHAT SEN ORAYA NE DOKTOR GÖNDERİYORSUN BIRAK AHIRDA MAĞARADA DOĞUM YAPSIN HAYVANLAR ALLAHIN KIROLARI..
SEN KENDİ AİLENİN ÖZ GEÇMİŞİNİ BELİRTMİŞSİN.SENDEDE BEKLENEN ODUR.KEM SÖZ SAHİBİNE AİİTTİR.
hakaret etmeden düşünceni açıklayamıyor musun?
bazı doktorlar bunu hak ediyor çünkü dün doktora gittim kadın radyoleji beni dinlemden bağırıp çağırıyor hepsini kasttetmiyorum bazıları bu daya hak ediyor
DOKTORLARA SALDIRMAK,KÜFÜR ETMEK,DÖVMEK,ÖLDÜRMEK ARTIK GELENEKLEŞTİ. YAPANIN YANINA KAR KALMAMALI.EN AĞIR CEZA MUTLAKA UYGULANMALI Kİ HASTA YAKINLARI İBRET ALMALI. DOKTORUMUZA ALLAHTAN ACİL ŞİFALAR DİLERİM.GEÇMİŞ OLSUN.
bende senin o kadın gibi derhal ölmeni dilerim.
güzelll 1 tane 1 tanedir, gerk yok zaten enik gibi yapıyolar
Bu nasıl yorum böyle? Hiç mi vicdanınız yok, hiç mi sağduyunuz yok? Allah sizi ıslah etsin. Bu kışkırtıcı dış güç ağzını bilerek mi kullanıyorsunuz yoksa?
UZUNTUNUZU ANLIYORUZ AMA YAPTIGINIZ ÖKÜZLUK, İNEKLİK, DANALIK, HAYVANLIK. ALLAHIN TARLA AYILARI. CAHIL SUNEPE GERIZEKALILAR. ELLERINIZ KIRILSIN HAYVANLAR.
idip orada onlara dr.luk yapmayacaksın dr.suz kalacak ve dr. diye çırpınıp duracaklar yıllarca vee dr. kıymetini anlayna kadar yollarda rezil rüsfa olacaklar ve yıllarca kader diyecekler
ölmesine onun sebep olduğunun ispatı, delili nedir ? hasta yakınları , canları,ciğerlerini kaybediyorlar , canları acıyor tamam, ama doktor hatası olduğunu hemen nerden biliyorlar. ben de doktorun görevini yaptığı halde nankörce dövülmesine isyanla onlara kabahat bulabilirim. hamileyken iyi bakmamışlar ,zayıf kalmış vs. vs. herneyse. ama olur mu bu ? olmaz. sıkıysa canını aldı diye AZRAİLE , ALLAH' A DA meydan okusalar bir de madem görsek !!!
dün bi hemşireye niye sırayı takip etmiyorsun dedim akşam uyuyamadım o kadar hastaya bak bi de bizim kaprisimizi çek sağlıkçılk zor. asıl konu ise kadını hayavan gibi kullanıyorlar her birinde 8-10 çocuk bişey oldumu da altın hesabına sayıyorlar. elektrik parası yok trafik cezası yok polis dövmenin cezası yok. bizim bu taraflarda devlet anamızı ağlatıyor ben bu ülkede azınlığım arkadaş.
Bu adamlara doktor ne lazım,hem kader derler ,tanrı böyle yazdı hemde doktora suç bulurlar.Bu ne biçim yaşama şekli.
serhat.savas, bu konu hakkında konuşabilmek için, önce git Tıp Fakültesini kazan, oku bitir ve ondan sonra gel burda konuş. Bu iş öyle sizin gibi yobazların eline pala alıp sallamasına benzemez. Zeka ister. bu arada bundan sonra hastalandığında git camideki imam baksın sana, yada imam hatip oğretmenleri.. Sakın hastaneye gidip Ottu lu ve ya Hacettepe 'li doktorların ayaklarına kapanma.
orangutan adam elinde demek bilgisi varki onu söylüyor sen imam ve imam hatiplilerden çokmu rahatsızsın zındık
siz gidin dağda doğurun gitmeyin bizim doktorlarımıza.
sizin doktor bizim doktor yok..haksız kimse cezasını çekecek..o zaman seninde yakının özellikle eşin ölsün doğumda aynı yorumu gene yaz.işin içinde gencecik ölüm var,inşallah seninde eşin doğumda ölür.
uzman doktor göndermemek gerekir diye düşünüyorum
uzman olmayan ölsünmü
kardeşim götürmeyeceksin, vermeyeceksin oralara hizmeti, eskiden olduğu gibi, birbirlerinin ebeliğini yapsın dursunlar..Kıymet mi bilirler..Zor şartlar altında görev yapan sağlık görevlileri dahil tüm kamu görevlilerini, sabırlarından dolayı kutluyorum.
Doktorları görev başında koruyamayacaksanız doğuya göreve göndermeyin.Bu insanlar oraya mecburi hizmete gidiyor.Vahşilerin saldırına maruz kalmaya değil. Doktora yapılanlar insanlık dışı bu tip saldırıları yapanlar süresiz sağlık hizmetlerinden men edilmelidir.
yok ya...sen neden taraflı açkılmadada bulunuyorsun? neden ölen gencecik insan için en azından çok üzgün olduğunu belirtmiyorsun? hastane yönetiminde baştaysan en önce ölen kişi için çok ama çok üzgün olacaksın. gencecik insan..yavrusunu görememiş.o yavru yaşıyorsa ömür boyu anneciğini özleyecek.bunun ağırlığını senin taşıman lazım.ordan öyle kaymaklı kaymaklı hukuki süreçten bahsedip,olayı mekanikleştirmeyeceksin.. olay insani bir olaydır.eğer doktordan kaynaklanıyorsa hata durum çok ağırdır. her sektörde görüyoruz işine lakayıt binlerce insan var..yokmu? bunu araştırın kimsenin hakkı yenmes
doğunun insanı o kadar askeri polisi şehit etti onların çocuklarını bu kadar düşündünüzmü
ozaman her ölen nın yakınları birini öldürsün kanuna nizama gerek kalmasın ...
Bencil bir yöre insanı mantığı. O zaman senin mantığınla hukuk sistemine ve devlet sistemine gerek yok. Herkes çıkarına göre birilerini linç etsin. Gücü gücüne yetene. Bir şekilde kadın ölmüş. Belkide aile suçlu. Doktora ilk defa geliyor kadın belki. O yöre insanını hepimiz çok iyi biliyoruz ve hepimiz uzak durmaya çaba sarfediyoruz onlardan değil mi? O zaman sanki suçlu o insanlar. Peki kadın yolda yürürken ölseydi kimi linç edeceklerdi? Yolu mu? Hakkari'de doğup büyümüş ve doktor olmuş kişiler bile oraya gidip o insanlara hizmet etmek istemezken o doktor gitmiş hizmet ediyor ve linç ediliyr
Kurtarmaya çalışıp risk alacağınıza, van a yada başka bir yere ambulansla sevk etseniz yolda ölse idi böyle bir şey yaşanmazdı.
Boşuna emek vermiş işte doktor.
doktoru dövenler neden yakalanmadı yoksa hakkaride polisin ve askerin sözü geçmiyormu o bölgeyi kürtlere devrettik te haberimiz mi yok? pkk lı veya kaçakçı aynı muameleyi görseydi herşey daha farklı olurdu tazminatlar ödenir iş bile bulunması sağlanır dı geldiğimiz nokta budur biraz düşünmek lazım...
Normal doğum sonrasında amniyotik sıvı embolisi olduğu tahmin edilen durum nedeniyle mi tahmin edilen öylemi bu kadar basit yani keşke öldürselermiş doktoru
Umarım başına böyle birşey gelmez. Gelirse bunu hatırla olur mu?
Sen insani düşündüğünü mü sanıyorsun? Bu nasıl bir yorum böyle.
olay üzücü,hepimizin başına gelebilirdi,tabi ki tahminen diyecek,çünkü olay çok yeni,ölüm nedeni henüz tam bilinmiyor,çünkü otopsi araştırması yapılmadan kims e kesin bir ölüm sebebi söyleyemez,sadece benzer durumlarda sık görülen ölüm sebepleri olayın başında iken tahmin edilerek söylenir,olması gereken de budur,bilginiz olmayan konular hakkında lütfen kesin yargılarda bulunmayın.
MATAMATİK SORULARIYLA DOKTOR OLURSA OLACAĞI BUDUR.
Din bilgisine göre mi dr olunacaktı bu ne saçmalık yahu
Memurlara doğuya git, hizmet ver diorlar. Devlet doktorunu koruyamıyor
alma mazlumun ahını....bazan anidende çıkabilir.
Sen kötü düşünceli birisin. Sen kötüsün. Sen busun işte bu.
Bunlara doktor ne lazım insanlıktan nasibini almamış zavalılar sonra çıkıp doktor yok diyeceksiniz kim gelip kahrınızı çeker hukuki yollara başvurmadan şiddet kültürü hangi safhada olduğu gerçeği ortada mutlaka oraya bir PKK doktoru giderse emin olun baştacı ederler
ölen hasta vana getirilip otopsi yapıldı. iki kez sedyeden düşürülmüş ölüm nedeni ise beyin kanaması. onun için boş boş konuşmayın.
otopsi sonucu ne olduğu ve neyin sebep olabileceği ortaya çıkar ve varsa zaten ihmal veya hatalar gereği yapılır.ama 40-50 kişi ile bu şekilde önyargılı bir davranış ve böyle bir şiddeti haklı kılacak bir durum(kasten yapılmadığı sürece) olamaz.
düşüren doktor değil. Bu doktorların herkese bakması nasıl normal oluyor anlamıyorum.
yüce allahın taktiri olabilir ama bazen dokturların şerefsizliğide oluyor
BUNLARA İSTEDİĞİN KADAR EĞİTİM VER BOOOOŞŞŞŞ
Yer yine Hakkari. Ne bekliyordunuz? İnsanlıktan nasiplerini almamışlar ki
zaten yıllarca Avrupa birliğine giremediysek, yıllarca yerimizde saydıysak bunun tamamen ve tek sebebi doğudaki neydügü belirsiz sözde vatandaşlarımızdır.Asker polis sehit etmek bunlarda, kamu görevlilerini dövmek yada kaçırmak bunlarda.Yedigi kabı pislemek bunlarda.Töre bunlarda ne kadar geri kafalı düşünce varsa bunlarda çözüm sürecini bu yüzden destekliyorum keşke ayrılsalar kendi ülkelerini kursalarda bu ahmaklardan kurtulsak.
kurtulamazsın bikaç bin kişi ABD uydusu olarak orda federasyon kurar. kuzey ırakla filan birleşir. kaynaklar ABD ye İsraile peşkeş çekilir, sömürülür. geri kalan milyonlar istanbul izmir antalya gibi metropollerde ekmeğimizi yemeye devam ederler. ürerlerde ürerler. bir iki çuval un, 20 ekmek 15 çocuk sal kıra, hadi yallah "çocuk yetiştirik". derler. cahil halk AKP ye oy vermeye devam eder.onlarda üremelerine çocuk başına para verir bu döngü devam eder. hem istihdamı düşürmeye devam ederler. sonra bir bakmışsın türkler AZINLIIIK. hemde tek kuruş vergi vermezler elektrik kaçırmaya devam ederler.
GERÇEKTEN ÜZÜCÜ BİR OLAY ANCAK HİÇ BİR DOKTOR HASTASINI KAYBETMEK İSTEMEZ EN UFAK AMELİYATTA BİLE RİSK BULUNMAKTA.ÜZÜCÜ DİĞER BİR KONU HALK ARTIK ADELETİ KENDİSİ ARIYOR NE MAHKEMELERE NE SAVCILARA NE EMNİYETE GÜVENMEDİĞİNDEN CEZAYI KENDİLERİ KESİYOR DURUM BU.
Başımıza geldi. ölümle tehdite mahkemenin verdiği karar 1,5 yıl hapis. bu ceza da "hükmün geri bırakılması" denerek 5 yıl içersinde tekrar etmezse çekilmiyor. Yani doktorlara ilk dayak bedava. böyle bir memlekette doktorluk yapılır mı ?
bırakın dağda bayırda doğurmaya devam etsinler, insanlıktan nasibini almamışlara insanlık yaramıyor. zaten erkek olsalar tek tek gelirler yüreksiz korkaklar
Bir defa adam olsalar onlarca kişi saldırmaz. Ama adamlık onlarda nerdeeeeee
Allah yerinde dinlendirsin. evladına yazık annesiz kaldı küçücükken. İnşallah doktorların ihmali sonucu oluşmamıştır. Kimse istemez böyle bir şeyi
Diğer Haberler