HABER

"Hedef turist sayısını artırmak"

İSTANBUL (İHA) - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, hedeflerinin ilk planda 2.5 milyon olan turist sayısını 10 milyona, 2010 yılında da 20 milyona çıkarmak olduğunu söyledi.

İstanbul Shopping Fest Projesi hayata geçiyor. İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İTO, TÜRSAB ve TUROB'un öncülük ettiği, seyahatten alışverişe, kültür-sanattan eğlenceye kadar İstanbul'da mevcut potansiyelin değerlendirilmesini sağlayacak ve ekonomik hayatı canlandıracak, turizm odaklı proje olan İstanbul Shopping Fest'in tanıtım toplantısı İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, TUROB Başkanı Sinan Babila ve TURSAB Yönetim Kurulu Üyesi Semih Selim'in katılımı ile İTO'da yapıldı.

İstanbul'un farklı özelliklerinden yola çıkılarak hazırlanan projeyle ilgili bilgi veren Mehmet Yıldırım, "Amacımız 2.5 milyon olan turist sayısını ilk planda 10 milyona, 2010 yılında ise 20 milyona çıkarmak. Böylece hem İstanbul hem de Türkiye kurtulur" dedi.
İstanbul'u dünya markası bir şehir haline getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Yıldırım, "Bu bir başlangıçtır. Dubai modelini Türkiye'de uygulayacağız. Bu projede herkesin menfaati var. İTO olarak, her türlü çalışmayı yapmak üzere önemli birimlerimizi görevlendirdik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda desteği var" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna da "2002 nispi bir toparlanma ile başladı. Ekonomik göstergeler ve piyasaların verdiği tepkilere bakılırsa, önümüzde yeni ve canlı bir ekonomik büyüme alanı açılacağını söylememiz kehanet olmayacaktır. Kampanya büyük önem taşıyor. Festivalin kalkış noktası İstanbul'daki ekonomik potansiyelin harekete geçirilmesidir. Seyahatten alışverişe, kültür-sanattan eğlenceye kadar her alandaki mevcut ekonomik potansiyelin değerlendirilmesi ve planlanan uzun soluklu proje neticesinde ekonomik hayatımızın güçlendirilmesi hedefleniyor" dedi.

Gürtuna, halkın ekonomik kriz nedeniyle harcamalardan kaçındığını belirterek, "Kış aylarında dış turizmde yaşanan düşüklük nedeniyle şehrimizde yaşanan durgunluk bu festivalin düzenlenme sebeplerinden birisidir" diye konuştu. Festivalin bir şemsiye olarak algılanması gerektiğini ifade eden Gürtuna, "Bu şemsiye altında organizasyona katılan firmalar birleşecek gerek yerli gerekse yabancı tüketici için alışveriş kültüründe bir cazibe merkezi haline dönüşecektir. İstanbul'u, İstanbullu için, Türkiye için uluslararası bir marka haline dönüştürmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.

TUROB Başkanı Sinan Babila da tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Mehmet Yıldırım'ı destekleyerek, İstanbul'a gelen 2.5 milyon turisti ilk aşamada 10 milyona, 2010 yılında da 20 milyona çıkarmanın çarelerini aramak için yola koyulduklarını ifade etti. Babila, "Gelecek günlerde bir çok paket açacağız. Böylece İstanbul kalkınacak, Türkiye de layık olduğu yere gelecektir" dedi.
TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Semih Selimoğlu, İstanbul'un haklı olduğu yere taşınması konusunda ortak çalışmaların hız kazanacağını ve İstanbul'un bir marka olarak dünya üzerinde hak ettiği yer alacağını belirtti.

15 Şubat - 15 Mart 2003 tarihleri arasında yapılacak İstanbul Shopping Fest ile İstanbul'da faaliyet gösteren ve nihai tüketiciye hizmet veren tüm firma ve kuruluşlar, bir ay süreyle tüketiciye avantajlar sunarak alışverişi destekleyecek.

Yerli ve yabancı turistleri İstanbul'a çekmek ve İstanbul halkını da tüketime teşvik etmek için hazırlanan İstanbul Shopping Fest için İstanbul'da faaliyet gösteren firma ve kuruluşların proje içinde yer alması bekleniyor.

Tanıtım toplantısına katılanlar festivale iştirak edecek firma ve kuruluşların organizasyonda yer almaları ve kendi stratejilerini ortaya koymaları için çağrıda bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler