Hollanda'da Okula Başlama Yaşı 2.5

Hollanda, uzun bir süredir planlanan, okula başlama yaşının 2.5'a çekilmesi projesini hayata geçiriyor.

Hollanda, uzun bir süredir planlanan, okula başlama yaşının 2.5'a çekilmesi projesini hayata geçiriyor. Proje, özellikle yabancı kökenli çocukların dil sorununu ortadan kaldırmayı hedefliyor.

BBC Türkçe'nin yansıttığı habere göre, pilot uygulama için Amsterdam'da 10 okul belirlendi. Yeni proje kapsamında 1-4 yaş arası oyun grubu ile çocuk bakımı birleştirilecek.

İlk aşamada haftada 4 yarım gün olarak belirlenen proje kapsamında çocuklara "okula hazırlık" eğitimi verilecek.

Hollanda'da 4 yaşın altındaki çocuklar için kreşler ücretli. Ancak bu projeyle 2,5 aşındaki çocuklar bakım ve eğitim olanaklarından ücretsiz yararlanacak. Proje verimli bulunursa kısa sürede bütün ülke genelinde uygulanacak.

Proje konusunda veliler bekleyişte. Birçok aile, önce uygulamayı görmek istediğini söylüyor. Ancak kreşler tepkili. Bazı kreş yöneticilerine göre "ilkokula geçiş için en uygun ortamı sağlayan kreşlerin sunduğu kalite gözardı ediliyor."

Devletin ailelere kreş ücretleri için verdiği yardımı önemli ölçüde azaltılması, yeni projenin önemini artırıyor. Özellikle çalışan aileler, projenin yaygınlaşması halinde kreş parası yükünden kurtulma umudu taşıyor.

"1-4 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR DİLDE GERİ"

Eğitim müfettişlerince hazırlanan kapsamlı bir rapor da Hollanda'da 1-4 yaş arası çocukların özellikle dil konusunda "geri" olduklarına işaret ediyor.

Müfettişler, çocukların "eğitim kalitesinin iyileştirilmesi" uyarısında bulundu. Raporda, eğitimden sorumlu olan belediyelerin, özellikle dil eğitimi konusunda "yükümlülüklerini yerine getirmedikleri" belirtildi.

Hollanda'da zorunlu eğitime başlama yaşı şu anda ise dört. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Ana okulu seviyesinde olacak, dile ağırlık verilecek.
adamlardaki sisteme bak bizdekilerde 5 yaşındaki çocuğu ilkokula başlattırıyorlar direk anaokulu zorunlu değil yazık :S
BİZİMKİLERDE 5,5 YAŞINDA DİYE AYAKLANIYORLAR. MİLLET DÖRT YAŞINDA BAŞLATIYOR OKULA. GERÇİ DOĞRU BİZİM ÇOCUKLAR ANA KUZUSU.... BİZİM 10 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN YEMEĞİNİ BABASI ALIR, ANASI YEDİRİR, HALASIDA AĞZINI SİLER, ÇOCUK 35 YAŞINA GELİR ANA BABA HALA HALA PEŞİNDE GEZER. AYNEN DOĞRU VALLA. http://www.youtube.com/watch?v=J3A8Npxdn94 MUTLAKA İZLEYİN
Diğer Haberler