HABER

Hoşgeldin bombası

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun dün ateşkes için Tel Aviv'i ziyaret ederken, İsrail, Gazze şehrini yerle bir etti. Şehir merkezine giren İsrail güçleri, son üç haftanın en yoğun bombardımanını yaptı. BM yardım binası ile uluslararası medya merkezinin de aralarında bulunduğu birçok bina vuruldu. Barış için gelen BM Genel Sekreteri şaşkına döndü.

İSRAİL'in Gazze Şeridi'nde iktidarı elinde bulunduran Hamas'a karşı düzenlediği Dökme Kurşun Operasyonu, 20'inci gününde şiddetini artırdı. İsrail ordusu dün 500 bin nüfuslu Gazze şehrinin merkezine kadar girdi. Kalabalık Tel el Hava mahallesinde son üç haftanın en yoğun bombardımanı yaşandı, en az 37 Filistinli öldü. İsrail tankları ve topçuları Gazze'deki birçok yüksek binayı da hedef aldı.

Vurmayız deyip vurdular

İsrail füzelerinin hedeflerinden biri, Gazze'deki birçok uluslararası medya kurumunun ofisinin bulunduğu El Şuruk binası oldu. Reuters'i arayan İsrailli yetkililer, bu ajansın Gazze ofisinin koordinatlarını alıp vurulmayacağı garantisi verdiler. Hemen ardından Reuters bürosunun da bulunduğu bina vuruldu. Boşaltılan büronun iki kat üstünde bulunan iki kameraman yaralandı. Gazze'deki El Kuds Hastanesi de topçuların hedefi oldu. Saldırılar uluslararası basın ve sağlık örgütlerinin tepkisini çekti. İsrail ordusu, Ortadoğu turunu sürdüren BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un ateşkese ikna etmek üzere Tel Aviv'e vardığı dakikalarda, Gazze'de BM'ye ait bir yardım ajansını bombalıyordu.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na ait binada üç BM görevlisi yaralanırken, bağışlanan yardımlar da çıkan yangında kül oldu. Saldırıyla "öfkelenen" Ban, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile yaptığı görüşmede "bunun ciddi bir hata olduğunu" söyledi. Gazze'deki ölü sayısının "dayanılmaz noktaya" ulaştığını vurgulayan Ban, İsrail'den ateşkesi kabul etmesini istedi. "Artan şiddete rağmen barış için gerekenlerin sağlanmak üzere olduğuna" hükmeden Ban'a yanıt, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'den geldi: "Ne zaman duracağımıza biz karar veririz."

Binada Hamaslı yoktu

Birleşmiş Milletler'in Gazze'deki en üst düzey yetkilisi John Ging, dün vurulan BM merkez binasında Hamaslı militanlar olmadığını söyledi. John Ging, BM binasının vurulmasının kabul edilemez olduğunu ve BM binasına sığınan pek çok Filistinli bulunduğunu belirtirken, bu saldırıyla ilgili bağımsız soruşturma açılmasını istediklerini vurguladı.

BM Genel Sekreteri'nin insani işlerden sorumlu yardımcısı John Holmes da yaptığı açıklamada, BM binasının yerinin herkes tarafından bilindiğini, saldırının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

AFP muhabiri Zeynun: Böyle dehşet görmedim

PARİS merkezli uluslararası haber ajansı AFP'nin Gazze muhabiri Adil Zeynun, 16 yıllık kariyerinde böyle bir dehşet görmediğini söyledi. İsrail hava saldırılarının başladığı 27 Aralık'ta Gazze'deki El Şifa Hastanesi'ne gittğini belirten Zeynun şöyle konuştu:

"Yıllardır gördüklerimden sonra hiçbir şeyin beni şoke edemeyeceğini düşünüyordum. Fakat o hastanede her yerde vücut parçaları, et ve kan vardı. Son üç haftadır kariyerimin en zor günlerini yaşıyorum. Bir gazeteci olarak bile evime sağ dönüp dönemeyeceğim belirsiz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön