Hristofyas: "Türkiye hazır ise biz de hazırız''

Lefkoşa (AA) - Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, "Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasına Türkiye hazır ise Rum tarafının da hazır olduğunu" söyledi

Hristofyas, EOKA'cı Grigoris Afksentiu için Maşera'da düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin adadaki askeri varlığını "işgal" olarak nitelendirerek, "İşgale son verecek, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliğini, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve birliğini federasyon çerçevesinde yeniden tesis edecek, Kıbrıslıların tamamının insan hakları lehinde bir çözüm bulunması gerekir" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisinden, "Kıbrıs sorununa BM çerçevesinde çözüm bulunması konusunda istek göstermesini beklediği" açıklamasını da yorumlayan Hristofyas, "Kıbrıs Rum tarafının tutumunun kesin olduğunu" savundu. Hristofyas, "Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasına Türkiye hazır ise Rum tarafının da hazır olduğunu" öne sürdü.

"Türkiye'nin tavrını değiştirmesini, BM kararlarına, 8 Temmuz Anlaşmasına, doruk anlaşmalarına, uluslararası hukuka ve Avrupa hukukuna saygı göstermesini umduğunu" kaydeden Hristofas, "(Kıbrıs Cumhuriyeti)nin toprağını 'işgal' ile elinde bulunduran biz değiliz, Türkiye'dir" iddiasında bulundu.

BM'nin, Lefkoşa'da KKTC ile Rum kesimi arasında yeni geçiş noktası olarak düşünülen Lokmacı barikatının açılmasına ilişkin bir formül hazırlayıp hazırlamadığına ilişkin bir soruya karşılık Hristofyas, "Birleşmiş Milletler bize gelip konuştuğunda tutumumuzu alacağız" yanıtını verdi.

Hristofyas, hem Lokmacı'nın, hem de Yeşilırmak geçitlerinin açılmasına hazır olduklarını, ancak bazı şartları bulunduğunu söyledi.

Rum radyosu, Dimitris Hristofyas'ın EOKA'cı Grigoris Afksentiu anıtına çelenk koyması sırasında Kilisenin desteklediği "Elen Ruhlu Gençler" (EFEN) örgütüne mensup gençlerin federasyon karşıtı ve Hristofyas'ın törene katılması aleyhine sloganlar attığınını duyurdu.

Aleyhine atılan sloganlarla ilgili yorumu sorulan Hristofyas, "Bütün bunların, şu anda yaşasaydı halkın ve ülkenin birleşmesi için çalışacak olan Afksentiu gibi bir kahramanı onurlandıracak şeyler olmadığına inanıyorum" dedi.