İBB'den son dakika kademeli mesai açıklaması! Kademeli mesai nedir, ne zaman başlayacak? Özel sektör kademeli mesaiden faydalanır mı?

Koronavirüs salgınının yayılmaması için alınan tedbirlerin yeterli olmadığına dair açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da mesai saatlerinin değişeceğine dair detayları geçtiğimiz hafta anlatmıştı. Bugün İBB'den son dakika açıklaması yapılarak, kademeli mesai detayları belirlendi. Peki kademeli mesai nedir? Özel sektör çalışanlarını kademeli mesai etkiliyor mu?

İBB'den son dakika kademeli mesai açıklaması! Kademeli mesai nedir, ne zaman başlayacak? Özel sektör kademeli mesaiden faydalanır mı?

İstanbul'da alınan toplu taşıma kararının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu mesai saatlerinin de değişeceğine dair canlı yayında Fox TV'ye katılarak anlatmıştı. İstanbul'da mesai saatleri değişikliği hangi sektörleri kapsayacak merak edildi. Toplu taşımadaki ayakta yolcu yasağının ardından mesai saatlerinde çalışanlar işe giderken sorun yaşıyordu. Ekrem İmamoğlu mesai saatleri değişikliğini aylarca öncesinden istediklerini açıklamıştı. Vatandaşlar İstanbul'da kademeli mesai nedir araştırırken, özel sektör çalışanları da kademeli mesaiden faydalanacak mı araştırılıyor. Peki İstanbul'da kademeli mesai ne zaman gelecek? Son dakika İBB kademeli mesai açıklaması haberimizde!

KADEMELİ MESAİ NEDİR?

İstanbul'da milyonlarca kişinin beklediği kademeli mesai nedir, detayları belli olmaya başladı. Toplu Ulaşım Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, toplu ulaşımı yüzde 60 oranında özel sektör çalışanlarının kullandığını vurgulayarak, "Valilik, İBB ile perşembe günü bir toplantı yaptı. Birlikte bir çalışma yapılacak. Valilik özel sektör için sanayi odalarıyla, özel sektör temsilcileriyle görüşerek buna göre mesaiyi kademelendirecek" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı toplu taşımada ayakta yolcu yasağının ardından Ekrem İmamoğlu'da açıklama yapmıştı. İstanbul'da kademeli mesai saatleri değişikliği ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor.

KADEMELİ MESAİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Toplu Ulaşım Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, yaptığı açıklamada kademelendirilmiş mesaiye özel sektör çalışanlarının dahil edilmesi gerektiğini vurgulayarak, toplu taşıma araçlarının yaklaşık %60'ını özel sektör çalışanlarının kullandığını açıklaladı. Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı açıklamasına şöyle devam etti; "Nisan, Mayıs, Haziran ayında yaptığımız çalışmalarda normalde 9 milyon olan sayı, 900 bine düştü. Yavaş yavaş normalde döndükçe geçen hafta itibarıyla toplu ulaşım yolculukları 4 milyon 200 bin civarında gerçekleşti. Valilik adına yaptığımız anket sonucuna göre yolculukların yüzde 60'ı özel sektöre ait. Bir kademelendirilme yapılacaksa özel sektör ve kamuyu beraber kapsamalı. Yoksa sonuç başarılı olmaz. Pandemi döneminde yüzde 90 oranında azalan yolculuklarda bile en çok seyahat edenler market çalışanları, emniyet mensupları, sağlık çalışanlarıydı" dedi.

KADEMELİ MESAİDEN ÖZEL SEKTÖR FAYDALANACAK MI?

İstanbul Valiliği tarafından konuya ilişkin çalışmaların sürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Ilıcalı, İBB valilik ile Perşembe günü yapılacak olan bir toplantının ardından özel bir çalışma yapılacağını belirtti. Özel sektör çalışanlarını da kademeli mesaiden faydalandırmak istediklerini belirten Ilıcalı, özel sektör temsilcilikleri ile görüşeceğini aktardı.

"YOLCULUKLARI KARŞILAMAYA KAPASİTE YETMİYOR"

Prof. Dr. Ilıcalı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mevcut normale geldiğimiz zaman ve bugünkü haliyle pik saatlerdeki yolculukları karşılamaya kapasite yetmiyor. Bunun için talebi yönetip, düşürmemiz lazım. Bu yüzden mesai kademelendirilmesi çok önemli. Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla beraber hayat buluyor. Bu yönden de çok mutluyum. Bu hafta içerisinde tahmin ediyorum ki Valimiz sonuçları kamuoyuyla paylaşacak. Son haftalarda metrobüs yolculukları bir günde 500 bin civarında seyrediyor. İki pik nokta yer alıyor. 50 bini sabah 08.00-09.00 arasında, 50-55 bini de akşam 17.00-18.00 arasında gerçekleşiyor. Mesai kademelendirmedeki amaç, bu pik saatleri azaltmak. Mesailer 4 gruba ayrılsa ve sabah 07.00, 08.00, 09.00 ve 10.00'da başlayan gruplar olursa 50-55 binlik rakamlar en az 20 bine düşer. Bu sayede sosyal mesafe ayarlanır, risk azaltılır"

İstanbul'da mesai saatleri değişikliği kimleri kapsıyor?

Geçtiğimiz hafta Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın Çalar Saat programına çıkan İmamoğlu, toplu taşıma için ayakta yolcu yasağı alınmasının ardından İstanbul'da çalışanlara müjde verdi. İmamoğlu açıklamasında; “Önümüzdeki hafta İstanbul’a özel çözümlerle sahaya çıkıyoruz. Bunun içinde mesai saatleri düzenlemesi de dahil" dedi. Hangi sektörlerde mesai saati değişikliği yapılacak net bilgi vermeyen İmamoğlu, detayları haftaya açıklayacağını belirtti. İstanbul'daki mesai saatleri değişikliği kimleri kapsıyor merak ediliyor. 14 Eylül haftası itibari ile İmamoğlu'nun mesai saatleri ile ilgili kararlarının açıklanması bekleniyor. İstanbul'da özel sektörün mesai saatleri de değişecek mi araştıranlar değişikliğin sadece kamu çalışanlarına mı olacağını merak ediyor.

ekrem imamoğlu

İstanbul'da mesai saatleri ne zaman değişecek?

İstanbul'da mesai saatleri ne zaman değişecek merak eden vatandaşlar Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarına kilitlendi. Ekrem İmamoğlu'nun son dakika mesai değişikliği açıklamaları haberimizde...

Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanlığı'nın ayakta yolcu yasağını değerlendiren İmamoğlu, "Toplu taşımada ayakta olmak yasak dendi. Yasak senden, çözüm benden olmaz. İstanbul’da oturmalı hep beraber çözüm bulmalıyız. Toplu taşıma konusunda çözüm mesai düzenlemesi" dedi.

"Bazı gazetelerin haberleri sıraya koysanız yalan dizisi gibi" diyen İmamoğlu şöyle konuştu: "Metrobüste zaten koltuk sayısı azdır. Şu anda alınan yasağa bakarsınız 2 milyon yolcuyu taşımıyoruz demek anlamına geliyor. Biz dün sayın Valimiz ile toplantı yaptık. İstanbul’a çözümle çıkacağız. Bunun içinde mesai düzenlemesi var, İstanbul’da toplu taşıma yüzde 50. İnsanlar çok yoğun bir şekilde özel araç kullanıyor. Toplu taşıma konusunda çözüm mesai düzenlemesi."

İzmir'de mesai saatlerinin değişikliğinin sadece kamu çalışanlarını kapsaması ve özel sektör çalışanlarını kapsamaması ile vatandaşlar, İstanbul'daki mesai saatleri değişikliğinin de İzmir'le benzer mi olacağını merak ediyor.

İBB Başkanı İmamoğlu 14 Eylül haftasında alacakları kararlarla ilgili net açıklama yapacağını belirtmişti. Fakat henüz bir açıklama gelmedi. İstanbul'da mesai değişikliğine dair son dakika açıklaması geldiğinde detaylar haberimizde olacak.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
505 gün oldu sana zahmet 5 tane proje anlat bize
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler