HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İhtiyari mali mesuliyet sigortası (İMM) nedir, ne işe yarar?

Araç sahiplerinin araçlarını garanti altına almaları, olası kazalara karşı güvenli bir alan oluşturmaları, hem maddi hem manevi olarak koruma sağlayabilmeleri için sigorta yaptırılır. Hem özel hem de zorunlu trafik sigortası olmak üzere iki farklı sigorta türüne ek olarak yapılan sigorta sözleşmelerinin içeriğine göre başka çeşitler de bulunur.

İhtiyari mali mesuliyet sigortası (İMM) nedir, ne işe yarar?

Trafikte herhangi bir kaza söz konusu olduğu zaman hangi tarafta kusur tespit edilirse, o tarafın mevcut zorunlu trafik sigortası devreye girmek durumundadır. Trafik sigortaları olası bir kazada karşı tarafın aldığı zararın poliçe güvenceleri ve içeriği kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlama amacı ile yapılır. Yaptırılması zorunludur, ancak kapsamı sınırlıdır. Bu noktada devreye ihtiyari mali mesuliyet sigortası (İMM) girer.

İhtiyari mali mesuliyet sigortası (İMM) nedir?

İMM sigortası olarak da bilinen ve açılımı ihtiyari mali mesuliyet sigortası olan bu sigorta türü, araç sahibi tarafından üçüncü şahıslara verilmiş olan maddi zararların trafik sigortası teminatları kapsamında karşılanmasından sonra kalan kısmı güvence altına alır. Bu güvence hem maddi hem de bazı durumlarda manevi zararları kapsar.

Bir trafik kazası sonucunda zarar gören taraf, manevi olarak zarar gördüğü tespit edilirse ve tazminat davası açarsa, bu dava sonucunda ödenecek olan bedel ihtiyari mali mesuliyet sigortası kapsamında olur. Zorunlu trafik sigortası ise sadece karşı tarafın aldığı maddi zararı ödemekle yükümlüdür.

İhtiyari mali mesuliyet sigortası (İMM) ne işe yarar?

İhtiyari mali mesuliyet sigortası iki çeşittir. İki ayrı şekilde satın alınabilen bu sigorta türü, kasko sigortası poliçesi dahilinde bir ek teminat olarak veya kaskodan bağımsız olarak alınabilir. Kasko poliçesi içine ek teminat olarak ekletildiği zaman limitler kişilerin olası ihtiyaçlarına göre belirlenir. Limitsiz olan ya da yüksek limitli teminat kaskoya ekletilerek satın alma işlemi yapılabilir. Bunun için anlaşılan sigorta firmasından kasko teklifi alınmalı ve değerlendirilmelidir.

İMM sigortası limitleri vardır. Ayrıca bu tür bir sigorta için poliçe düzenlenirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da mevcuttur. En önemlisi ise limitlerin belirlenmesi kısmıdır. Sınırsız olarak ihtiyari mali mesuliyet sigortası da yaptırılabilir. Limitler 3.000.000 TL’den 10.000.000 TL’ye kadar olabilir. İhtiyaçlar doğrultusunda sigorta firmalarının sunduğu paketlerden yararlanabilmek mümkün olur.

İhtiyari mali mesuliyet sigortası (İMM) neleri karşılar?

Tam adı ile Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası olan İMM sigortası, araç sahiplerinin diğer araç sahiplerine ve kişilere vermiş olduğu maddi zararların trafik sigortası teminatları kapsamında karşılanmış olmasından sonra kalan kısmın teminat altına alınması olarak ifade edilir.

Zarar gören tarafın aracında oluştuğu tespit edilen değer kaybı da bu tür sigorta kapsamında ödenir. Maddi zararları karşılayan bu sigorta türünde hukuki ücretlerin karşılanması da söz konusudur, ancak bu durum poliçe şartlarına bağlıdır. Manevi tazminatlar da bazı poliçelerde kapsam dahilinde olabilir. Ancak tüm bu sınırlar poliçe dahilinde belirlenir.

En Çok Aranan Haberler