HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başladı! Uzayda 14 günde hangi deneyler yapılacak? İlk sözleri "İstikbal göklerdedir" oldu

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzay yolculuğuna başladı. Alper Gezeravcı'nın da içinde olduğu Dragon kapsülünü taşıyan Falcon 9 roketi, Florida'daki 39A numaralı rampadan 19 Ocak Cuma günü saat 00.49'da fırlatıldı. Gezeravcı'nın uzaydaki ilk sözü ise "İstikbal göklerdedir" oldu. Öte yandan merak edilen yolculukla ilgili detaylara da ulaşıldı. 14 gün içinde hangi deneylerin yapılacağı belli oldu. İşte merak edilen yolculuğun tüm ayrıntıları...

Ax-3 misyonunun üyesi olan Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu SpaceX'e ait uzay aracı, ABD yerel saatiyle 16.49'da (TSİ 00.49) NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatıldı. SpaceX Falcon 9 roketi ile fırlatılan Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıktı. 36 saat sürecek yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kenetlenme ise Cumartesi günü TSİ 13.15'te gerçekleşecek.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

"İSTİKBAL GÖKLERDEDİR"

Uzaydan videolu mesaj gönderen Türk astronot Alper Gezeravcı'nın ilk sözleri ise "İstikbal göklerdedir" oldu. Gezeravcı "İlk Türk'ün uzaya adım attığı şu anda yüce Atamızın sözü ile bu anı başlatmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün dahiyane sözü. İstikbal göklerdir" şeklinde konuştu.

KAPSÜLDEN AYRILAN FALCON 9 İNİŞ YAPTI

Falcon 9 roketi de Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülünü belirlenen yüksekliğe çıkardıktan sonra başarılı bir şekilde kapsülden ayrıldı. Kapsülden ayrıldıktan sonra inişe geçen Falcon 9, Kennedy Uzay Merkezi'nin doğusunda bulunan Cape Canaveral Üssü'ne başarılı şekilde iniş yaptı. Falcon 9'un Dragon kapsülünden ayrılmasının ardından devreye giren Merlin uzay boşluğu motoru, kapsülün ISS'e ulaşmasında kapsüle güç sağlayacak. Daha önce ABD yerel saatiyle 17 Ocak'ta gerçekleştirilmesi planlanan fırlatma işlemi, SpaceX tarafından son kontrollerin tamamlanması amacıyla bir gün ertelenmişti.

AA-20240118-33474831-33474827-TURKIYENIN_ILK_UZAY_YOLCUSU_GEZERAVCININ_YER_ALDIGI_AX3_MISYONUNUN_YOLCULUGU_BASLADI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan da paylaştığı mesajda "Cumhuriyetimizin ikinci asrına, Türkiye Yüzyılı'na ilk kez gerçekleştirdiğimiz insanlı uzay göreviyle adım atıyoruz. Bilim tarihine eşsiz katkılar sunmuş medeniyetin varisleri olarak tarihte taşıdığımız misyonu yeniden icra etmek adına çok değerli bir başlangıç yapıyoruz. 2021 yılında dünyaya ilan ettiğimiz Milli Uzay Programımızdaki hedeflerimizden birini daha böylece gerçeğe dönüştürüyoruz" dedi.

YER ÇEKİMİNİ TEST ETTİ

Uluslararası Uzay İstasyonu'na gidecek olan Dragon kapsülünün içinden de ilk görüntüler de geldi. Alper Gezeravcı, elindeki kalemle yer çekimini böyle test etti.

En Çok Aranan Haberler