İmkansız maddeyi üretmeyi başardılar

Bilim insanları magnezyum karbonatın yeni bir formuna ulaşmayı başardılar. Söz konusu madde, literatürde “imkansız” olarak anılıyordu.

İmkansız maddeyi üretmeyi başardılar

İsveç’in Uppsala Üniversitesi Nanoteknoloji Bölümü’nden bir grup araştırmacı, magnezyum karbonatın geniş yüzeyli, suyu emebilen bir biçimini üretti. Üretilen yeni maddeye Upsalite adı verildi.

Bölümden Joan Gomez de la Toree, “100 yıllık bilimsel literatürün aksine düşük ısı ile şekilsiz (amorf) magnezyum karbonat üretilebileceğini kanıtladık” dedi.

Upsalite’ın, elektronik ve ilaç endüstirisinde nem kontrol süreçlerinden, petrol sızıntısı ve kimyasal sızıntılar sonrasında toksinleri emmeye kadar geniş bir yelpazede kullanılması planlanıyor.

Araştırmacılar 2011’de alkol içeren bir dondurma sisteminde karbon dioksidi köpürterek 'upsalite' üretmeyi başardı. Ancak bir yıl da üretilen maddenin test ve analiz sürecinde harcandı.

Upsalite, ölçülmüş en geniş yüzey alanına sahip toprak alkali metal-karbonat madde. Upsalite’in içi 10 nanometreden küçük çaplı gözeneklerle dolu.

Araştırma çalışanlarından Uppsala Üniversitesi nanoteknoloji preofesörlerinden Maria Stromme keşfedilen 'imkansız maddenin' eşsiz özelliklerinin, endüstrilerin sürdürülebilir ürün üretme işini kolaylaştıracağını açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
ÇOK BÜYÜK BİR İŞ Mİ YAPMIŞLAR HELE ŞU BİZİM DİNDAR NESİL Bİ YETİŞSİN MARSI DÜNYAYA GETİRECEĞİZ ALLAHIN İZNİYLE ŞU ARALAR CENNETE IŞINLANMA SİSTEMİ ÜZERİNE ÇALIŞIYORLARMIŞ
80 senedir dinsiz nesilin neler yaptğını da gördük .darbeden başka birşey yapmadınız be. Atatürk arkasına saklanıp siyaset yaptınız.
yüce rabbim, yaratıyosun bari takip et.
ORUÇTA TUTMUTOSUNUZKİ AÇKIK BAŞINAVURMUŞ YİNE AYNI SAÇMALIKLARI YAPIYOLAR DEYİM SİZ KENDİ UYDURDUĞUNUZ YALANLARLA KENDİNİZİ AVUTMAYA DEVAM EDİN BİZ ÇALIŞIYORUZ
İmkansız olan bir şeyi nasıl üretebiliyorsun?
Diğer Haberler