İngiltere Hitler'le mücadele etmek için astrolog tutmuş

LONDRA (İHA) - İngiltere'de gizliliği kaldırılan istihbarat belgeleri ilginç bir olayı ortaya koydu: İngiltere, 2. Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler'in tahmin edilmesi çok zor olan zihnini okuyabilmek ümidiyle astrolog tutmuş. Belgelere göre, astroloğa Hitler ve diğer Nazi liderleriyle ilgili fallar açtıran İngiltere daha sonra bu kararından pişman olmuş.

MI5 istihbarat kurumunun belgelerine göre, astrolog Louis de Wohl'un üst düzey istihbarat ve askeri yetkilileri rahatsız etmesinin önlenmesine çalışılmış. Astrologla ilgili dosyada, istihbarat yetkilisi Dick White tarafından imzalandığı görülen mektupta, "Louis de Wohl'u hiç sevmedim. Bana bir şarlatan ve hilekar gibi görünüyor" ibaresi bulunuyor. Bu görüş ise Wohl'un İngiliz ordusunda yüzbaşı ünvanı almasına mani olmamış. Mektup, o zamanki, astrolojiye inanmayan Başbakan Winston Churchill'e gönderilmiş.

Belgelere göre, kendisi için Londra'da bir daire kiralanan Wohl, burada Nazi liderleriyle ilgili olarak fallar açmış ve "Psikolojik Araştırma Bürosu" antetli yazılar göndermiş. Kendisini "Modern Nostradamus" olarak ifade eden Wohl'un falları ise çoğu zaman yanlış çıkmış. 1942'de istihbarat kurumu içinde yol açtığı rahatsızlıklar ve artık kendisine ihtiyaç olmadığı kanaatiyla Wohl'un işine son verilmiş, daire boşaltılmış, "departmanı" da lağvedilmiş.