HABER

İngiltere'de binlerce insan yine İsrail'i kınadı

LONDRA (İHA) - İngiltere'nin çeşitli kentlerinde binlerce insan, Gazze'de İsrail'in devam eden kanlı operasyonlarını yürüyüş, gösteri ve eylemlerle protesto etti.

Londra başta olmak üzere İngiltere'nin Manchester, Birmingham, Edinburgh gibi büyük şehirlerinde binlerce insan, taşıdıkları dövizler ve pankartlarla İsrail'i ve ona destek olan ülkeleri kınadılar. Savaşa Son Koalisyonu ve Filistinliler ile Dayanışma Kampanyası'nın ortaklaşa düzenlediği Londra'nın Trafalgar Meydanı'ndaki mitinge yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Göstericilerin çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluşması dikkat çekerken, mitingde bir grup gösterici İsrail bayrağını yakarak tekbir getirip, İsrail ve ABD aleyhine sloganlar attı. Herhangi bir olayın yaşanmadığı gösterilerde protestocular ellerinde 'Göstermelik değil gerçek ateşkes', 'Gazze'deki soykırıma son', 'İsrail barbarlığına son', 'Dünya uyuma İsrail'e boykot', 'Esas soykırım Gazze'de yaşanıyor', 'Siyonistler terörizme son', 'Katil Olmert', 'Esas Holokost Gazze'de', 'İsrail=Nazi', 'Özgür Gazze' yazılı dövizler taşıdılar.

Filistinliler ile Dayanışma Kampanyası sözcüsü Betty Hunter ve beraberindeki 200 kadın ve çocuk, Trafalgar Meydanı'ndan başbakanlık binasının bulunduğu 10 Downing Sokağı'na yürüyerek, İngiltere Başbakanı Gordon Brown'a yaşanan trajediye seyirci kalmaması için talep ve protesto mektubu verdiler. Yürüyüşü gerçekleştiren gruptaki küçük çocukların üzerinde kanlı eller bulunan tişörtler giymesi ve kadınların ellerinde bebek ölülerini temsil eden kefenli modeller taşıması dikkat çekti. Başbakanlık binası önünde yere yatan onlarca kadın ve çocuk, bir süre ölü taklidi yaparak sessiz protesto eyleminde bulundular.

Ellerinde Filistin bayrağına sarılı tabutlar, kanlı oyuncak bebekler, ayakkabı, İsrail ve Nazileri aynı gösteren yüzlerce posterle soğuk havaya rağmen Filistin halkına destek veren göstericiler, İsrail'in yanı sıra İngiliz Başbakanı Gordon Brown ve ABD yönetimi aleyhinde slogan attılar. Trafalgar Meydanı'nda oluşturulan sahneye çıkan "Savaşa Son Koalisyonu" üyesi olan Lordlar Kamarası'nın İşçi Partili üyesi Tony Benn, İsrail'in aradan kaç gün geçmesine rağmen saldırılarını durdurmadığını ve göstermelik ateşkes konuşmaları yaptığını belirterek, İngiliz hükümetini de yaşananlara sessiz kaldığı için sert dille eleştirdi. Ayrıca meydandaki gösteriye komedyen Alexei Sayle, eski Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone, İşçi Partisi Milletvekili Jeremy Corbyn, tarihçi-yazar Tarık Ali ve bazı eski politikacı ve sanatçılar da katıldı. Katılımcılar, yaptıkları konuşmalarda koşulsuz 'ateşkes' çağrısında bulundular.

Protestoculardan Elle Jones, "İsrail'i sadece Gazze'de işledikleri katliamlardan dolayı protesto etmiyoruz. Son 60 yıldır kanlı eylemlerini ve ideallerini gerçekleştirmek için Filistin topraklarını işgal ettikleri için de protesto ediyoruz. Eylemimiz işgal sona erene kadar devam edecek" dedi.

Filistinliler ile Dayanışma Kampanyası sözcüsü Betty Hunter, İHA'ya yaptığı açıklamada, "Bugünkü gösterimizle ağırlıklı olarak Gazze'de ölen yüzlerce çocuk ve kadına dikkat çekmek istedik. Son üç haftada yüzlerce masum insanın hepsi kanundışı olarak İsrail tarafından öldürüldü. Gordon Brown'a mektup verdik ve İngiliz hükümetinin artık bir şeyler yapmasını istedik bu konuda. Birleşmiş Milletler bile Gazze'de yaşananları 'savaş suçu' olarak görüyor, hükümetimiz de BM'ye kulak vermeli. Yakında ateşkes olabilir ama Gazze'de yaşananlar ve zararın hesabını İsrail'in muhakkak vermesi gerekir" şeklinde konuştu.

Eylem sırasında polisin olağanüstü güvenlik önlemleri aldığı gözlenirken, havadan da polis helikopterleri göstericileri takip etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön