HABER

'İngiltere'de işsizlik 2013'te zirveye çıkacak'

İstihdam konularında uzman bağımsız bir kuruluşun raporuna göre, işsizliğin son 17 yılın en yüksek seviyesinde olduğu İngiltere'de gelecek yıl işsiz sayısı daha da artacak.

61 milyon nüfuslu İngiltere'de işsiz sayısının 2012'de 2,85 milyona çıkacağı ve işsizliğin 2013'te zirveye ulaşacağı belirtildi.

İstihdam politikalarında uzman CIPD adlı kuruluşun raporuna göre, 2012'de kemer sıkma önlemleri nedeniyle işini kaybedecek 120 bin kamu çalışanı özel sektörde iş bulamayacak. Bununla birlikte kuruluş 2012'de özel sektörde geniş çaplı işten çıkarmaların yaşanmasını beklemiyor. Hükümet yetkilileri ise istihdam piyasalarının istikrarlı hale gelmeye başladığını savundu.

Karamsar tablo

Kuruluşun baş ekonomisti John Philpott, "Euro bölgesindeki borç krizinin sonuçları ağır olmazsa, istihdam piyasasında 2008-9'daki kadar büyük sorunlar yaşanmayacak. Ama gelecek yıl İngiltere'de zaten çok yüksek seviyede olan işsizlik artmaya devam edeceği için 1990'ların başlarından bu yana görülen en yüksek işsizlik düzeyine ulaşılacak" dedi.

CIPD'nin öngörüleri hükümetin ekonomin geleceğiyle ilgili değerlendirme yapması için oluşturduğu bağımsız bütçe komisyonun tahminlerinden daha karamsar. Komisyon Kasım'da yayımladığı raporunda işsizliğin 2012'nin son üç ayında yüzde 8,7'ye çıkacağı belirtildi. Resmi veriler İngiltere'de halihazırda yüzde 8,3 olan işsizliğin son 17 yılın en yüksek seviyesinde olduğuna işaret ediyor.

Geri Dön