HABER

İngiltere'yi kana bulayan teröristin fotoğrafı ortaya çıktı

İngiltere'nin Manchester şehrindeki 22 kişinin yaşamını yitirdiği kanlı saldırıyı IŞİD üstlendi. ABD'li şarkıcı Ariane Grande'nin konser verdiği 'Manchester Arena'daki patlamada 50'den fazla kişi de yaralanmış; saldırganın olay yerinde öldüğü belirtilmişti. İngiltere'deki saldırıyı gerçekleştiren IŞİD'li teröristin adının Salman Abadi olduğu bildirildi. İngiliz basını saldırıyı gerçekleştiren Abadi'nin fotoğrafını yayınladı.

İngiltere’nin Manchester kentinde Ariana Grande konserinde patlama oldu. Patlamada 22 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi. İngiliz polisi, saldırının failinin 22 yaşındaki Salman Abedi olduğunu bildirmişti. İngiliz basını Abedi'nin fotoğrafını yayınladı.

Salman Abedi

Manchester'da yaşayan bir Libyalı, Guardian gazetesine açıklamasında zanlıyla ilgili şunları söyledi: "Salman mı? Çok şaşırdım. Çok sessiz biriydi, bana karşı çok saygılıydı. Ağabeyi dışa dönük biri ama Salman çok sessizdi. Bunu yapacak biri değil."

Guardian gazetesi, Manchester'da 'teröre finans sağlamak ve terör eylemi hazırlığında olmak' suçlamalarıyla hapis cezasına çarptırılan 24 yaşındaki Abdalraouf Abdallah ile Abedi'nin birbirini tanıdığını' yazdı. Abdallah'ın, Suriye'ye savaşmaya gitmek isteyenlere de yardım ettiği bildiriliyor. Guardian'a konuşan bir aile yakını ise bu tanışıklığın olağan olduğunu ifade edip "Manchester'da yaşan tüm Libyalılar birbirini tanır" dedi.

Manchester Emniyeti, önceliklerinin Abedi'nin tek başına mı yoksa daha geniş bir örgüt içinde mi hareket ettiğinin belirlenmesi olduğunu söylüyor.
Olayla ilgili 23 yaşında bir erkek şüpheli de soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

LONDRA'DA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILACAK

İngiltere’nin Manchester kentinde dün meydana gelen terör saldırısının ardından başkent Londra’da güvenlik önlemlerinin artırılacağı bildirildi.

Londra polisinden yapılan açıklamada, kentte düzenlenecek kamuya açık bütün etkinliklerde güvenlik önlemlerinin gözden geçirileceği ve spor etkinliklerinde yer alacak silahlı polis sayısının artırılacağı belirtildi.

Bu kapsamda hafta sonu yapılacak FA Cup final maçının oynanacağı Wembley stadındaki önlemlerin de gözden geçirileceği ifade edildi. Wembley Stadı'ndaki maçta Arsenal ile Chelsea karşı karşıya gelecek.

Sokaklardaki polis ve silahlı polis sayısının da artırılacağı kaydedildi.

SEVİYE "KRİTİK"E ÇIKARILDI

Öte yanndan İngiltere'de terör tehdidi seviyesi "kritik"e çıkarıldı. Bu seviye en yüksek basamak olarak nitelendiriliyor.

Londra polisinin açıklamasında, kamuya açık etkinlik düzenleyenler de güvenlik önlemlerini gözden geçirmeye çağırıldı. Bu arada, ABD'li şarkıcı Ariana Grande'nin Londra'da perşembe ve cuma günleri vereceği konserlerin iptali gündemde.

Manchester saldırısının ardından başbakanlıkta acil kabine toplantısı düzenleyen Başbakan Theresa May, bugün öğleden sonra Manchester'a gitti.

May burada Manchester Emniyet Müdürlüğünü ve bir hastaneyi ziyaret etti.

Theresa May'in gün içinde bir acil durum kabine toplantısına daha katılması öngörülüyor.

Diğer yandan, İngiltere Başbakanlık Ofisi "10 Numara"da bayraklar yarıya indirildi.

Kraliçe 2. Elizabeth de bugün Buckingham Sarayı'ndaki bir etkinlikte, saldırıda hayatını kaybedenler için düzenlenen bir dakikalık saygı duruşuna katıldı.

8 Haziran'da erken genel seçime gitmeye hazırlanan İngiltere'de bazı siyasi partiler saldırının ardından seçim kampanyalarını askıya aldı.

Manchester Arena Konser Salonu'nda dün gece ABD'li şarkıcı Ariana Grande'nin konserinin bitiminde meydana gelen bombalı saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu 22 kişi hayatını kaybetmiş, 59 kişi de yaralanmıştı. Polis, saldırganın da patlama sırasında öldüğünü açıklamıştı.


Geri Dön