HABER

İnsanoğlunun uçma merakı

İnsanoğlunun uçma merakı

Orville ve Wilbur Wright kardeşler insanlık tarihinde ilk uçağı yapıp uçmayı başaran kişilerdir. Mühendis olan kardeşler herşeye burunlarını sokarlardı.


1892’de Dayton, Ohio’da Wright Cycle Şirketini kurmuşlardır. Bisiklet işi onları idare ediyor olmasına rağmen onlar uçurtma, planör ve diğer uçma makinalarıyla uğraşmaya başladılar. Gözleri her zaman bir insanı havada taşıyabilecek bir makina üretmekteydi.


İlk başarılı uçuşları 17 Aralık 1903’te North Carolina Kitty Hawk’ta olmuştur. Orville’in kullandığı bu uçuş yaklaşık 12 saniye havada kalmıştır ve yerden 3.5 metre yükselmiştir.


Biraz kısa gibi gözüksede bu olay tarihe geçmiştir. Diğerleri balonlar veya planörlerle uçtular ama Wright kardeşlerin buluşu ilk insanlı, motorla çalışan ve havadan daha ağır bir uçaktır.


1899 ile 1905 arasında kardeşler 7 uçak inşa ettiler: bunların arasında 1 uçurtma, 3 planör ve 3 tane motorlu uçak vardır.


1905 yılı bitmeden onlar dünyanın ilk pratik uçağını inşa etmişlerdi. Bu alet dönebiliyor, yuvarlak çizebilyor, yan yatarak dönebiliyor ve havada 35 dakikadan daha fazla kalabiliyordu. Uçaklarını Amerika’da ve Avrupa’da gösterdiler. Kendilerine bir şirket kuran kardeşler Amerikan Ordusu için uçak üretmeye başladılar.


1907’de kardeşler hükümet ve işadamlarıyla yüzyüze görüşmek için Avrupa’ya seyahat etmişlerdir.


1908’de Wilbur Fransa’da 100’den fazla gösteri yaptı ve rekorlarını 2 saat 20 dakikaya çıkardı.


1908’de Amerika ve Avrupa’daki gösterilerinden dolayı dünya çapında bir üne sahip olmuşlardı.


1908’de Wright kardeşler Amerikan Ordusu ile uçak üretmek için 25,000$lık bir anlaşma imzalamışlardı. 1909’da teslim ettiler.


7 Kasım 1910’da Wright Company ilk ticari uçak kargosunu gerçekleştirdi. Dayton’dan Columbus, Ohio’ya (105 km) 2 ipek kumaş topu taşıdılar ve karşılığında 5,000$ aldılar.


Phil Parmelee bu seferin pilotuydu. Teslimattan daha çok reklam olan bu uçuş 1 saat 6 dakika sürdü ve ipekler yolcu koltuğuna bağlanmış şekilde taşındı.


Uçaklar için pek fazla müşteri yoktu böylece kardeşler 1910’un baharında gösteri yapabilecek pilotları işe aldılar ve eğittiler. Haziran 13’de takım Indianapolis Speedway’de açılış yaptı. Daha sene bitmeden Ralph Johnstone ve Arch Hoxsey’in gösteri sırasında kaza yaptılar ve hayatlarını kaybettiler. 1911 yılının kasım ayında takımı 9 kişilik takımı dağıttılar.


1912’de Wilbur öldükten sonra Orville şirketteki hisselerini sattı. Şirket daha sonra Glenn H. Curtiss’in şirketiyle birleşti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön