HABER

İnternetten trafik ceza sorgulama işlemi nasıl yapılır?

İnternetten trafik cezası sorgulama işlemleri oldukça hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilir. Üstelik ödemelerinizi de online olarak kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten trafik ceza sorgulama işlemi nasıl yapılır?

İçindekiler

  • İnternetten Trafik Cezası Sorgulama Yolları
  • İnternetten Araç Plakasına Yazılan Cezayı Sorgulama
  • Trafik Cezası İnternetten Nasıl Ödenir?
  • Trafik Cezası Ödemesi
  • Trafik Cezamı Ödemezsem Ne Gibi Sonuçlarla Karşılaşırım?
  • Trafik Cezası Taksitlendirilebilir Mi?

Trafik cezanızı sorgulamak ya da cezanızın olup olmadığını öğrenmek için vergi dairesine gitmenize gerek yoktur. Gelişen teknolojiyle birlikte artık İnternet üzerinden trafik cezanızı sorgulayabilir, dilerseniz online olarak ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Peki online trafik cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır? Yazımızda tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

İnternetten Trafik Cezası Sorgulama Yolları

Trafik ceza görüntüleme işlemi e-devlet kapısı üzerinden güvenle yapılabilir. İşleminize başlamak için öncelikle e-devlet şifresi, elektronik imza ya da mobil imzaya sahip olmanız gerekir. Bir diğer seçenek e-devlet kapısına entegre İnternet bankacılığıdır. Bu aşamada müşterisi olduğunuz bankayı seçebilir, e-devlet kapısına İnternet bankacılığı şifrenizle giriş yapabilirsiniz.
E-devlet sistemine sahip olduğunuz şifreyle giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Kurumlar-Emniyet Genel Müdürlüğü” yazınız. Önünüze açılan sayfadan aracınızın plakasını yazdıktan sonra kontrol et kısmına tıklayın. Buradan sahip olduğunuz tüm trafik cezalarını araştırabilir, sorgulayabilir ve cezanın miktarını da öğrenebilirsiniz.

Trafik cezası sorgulaması yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer site ise Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi sitesidir. Emniyet Genel Müdürlüğü sitesine girdikten sonra sayfada bulunan Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama seçeneğini tıklayın. Önünüze açılan sayfadan gerekli bilgileri doldurmanız sonucunda merak ettiğiniz tüm bilgiler önünüze gelecektir.
Bir diğer yol ise Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi İnternet sitesi olan “gib.gov.tr“ adresinden sorgulama yapmaktır. Bu sayfadan “Borç Sorgulama ve Ödeme” ve daha sonra “Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme” seçeneği tıklanır. Bu sayede online trafik cezası sorgulama gib.gov.tr adresinden de hızlı ve pratik şekilde yapılabilir.

İnternetten Araç Plakasına Yazılan Cezayı Sorgulama

Yalnız sürücü ehliyetine yazılan cezaları değil araç plakasına yazılan cezaları da sorgulama imkanınız bulunur. Hatalı park etme, hız limiti aşımı ya da radar cezası sorgulama gibi pek çok ceza türü araç plakası üzerine yazılabilir. Adresinize ibraz edilmeyen cezalarınız olabilir. Gelişen teknoloji ile birlikte cezayı internet üzerinden kontrol etmeniz mümkündür. Bu nedenle sık sık sahip olduğunuz araç plakası üzerinden kontrol işleminizi gerçekleştirmenizde fayda vardır. Emniyet Genel Müdürlüğü sistemi üzerinizden aracınızın plakasına yazılan cezaların sorgulama işlemlerini güvenle ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Plakanıza yazılan cezaları sorgulamak için Emniyet Genel Müdürlüğü sitesine girmeniz gerekir. Daha sonra sorgulama işlemini yapmak amacıyla açılan menüden “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” seçeneği seçilmelidir. Bu seçenek sayesinde aracının plakasına ceza yazılan kişiler bilgilerini doldurduktan sonra açılan sayfadan bilgilerini inceleyebilir, var olan tüm cezalarını inceleyebilirsiniz. Trafik cezası resimli sorgulama da aynı şekilde yapılabilir.

Trafik Cezası İnternetten Nasıl Ödenir?

Trafik cezası ödeme işlemleri online olarak da gerçekleşir. Günümüzde gelişen teknoloji ve dijitalleşen sistemler sayesinde pratik ve hızlı bir şekilde trafik cezanızı sorguladıktan sonra ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Peki online ödeme işlemi nasıl yapılır? Trafik cezası ödeme işlemini yapacak kişilerin Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden belirtilen aşamaları takip etmesi gerekir. Bir diğer seçenek olarak da bankaların online ödeme sistemini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda TPC borcu sorgula hizmetiyle araç sahipleri kendilerine yazılan tüm trafik cezalarına ulaşabilir. Yine bu sayfa üzerinden direkt ödeme adımlarına uyarak online olarak ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Cezası Ödemesi

Trafik cezası kesilen kullanıcılar için bazı ödeme kolaylıkları bulunur. Örneğin adınıza ya da plakanıza kesilen trafik cezasını erken ödemeniz durumunda sistem size otomatik olarak %25 oranında indirim uygular. Fakat bu indirimden yararlanabilmek için bazı şartlara uymanız gerekir. Bunlar arasında trafik ceza erken ödeme süresi bulunur. Trafik cezası indirimi, cezanın yazıldığı tarihten itibaren 15 gün içinde internetten ya da diğer yetkili kuruluşlara ödeme yapıldığı takdirde geçerli olur.

Trafik cezasını erken ödeme avantajlarının yanı sıra geç ödemeniz durumunda ise bazı dezavantajlı durumlarla karşılaşırsınız. Trafik cezası ödemesinde son ödeme tarihi kaçırıldığı takdirde gecikme zammı uygulanır. Bu uygulama çerçevesinde yazılan mevcut cezaya ek olarak her ay için %5 oranında gecikme faizi uygulandığı bilinir. Bu dezavantajı göz önünde bulundurarak kesilen trafik cezasının son ödeme tarihini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Trafik Cezamı Ödemezsem Ne Gibi Sonuçlarla Karşılaşırım?

Trafik cezasının gününde ödenmesi önemli bir konudur. Son ödeme tarihi geçen cezalara faiz uygulanır ve ceza her geçen ay katlanarak artar. Yazılan trafik cezasını ödemek için size 30 gün süre verilir. 30 günü aşan tüm trafik cezalarında %5 faiz uygulanır. Zaman aşımına uğrayan cezalarda da bu faiz oranı her ay eklenmeye devam eder. Örneğin yolda seyir halindeyken emniyet kemerini takmadığınız için ceza alabilirsiniz. Ödemediğiniz her ay için %5 oranında faizle birlikte ödemeniz gereken miktar zaman geçtikçe artar.

Trafik Cezası Taksitlendirilebilir Mi?

Adınıza ya da plakanıza kesilen trafik cezasını erken ödediğiniz takdirde bir indirimden faydalanabileceğinizden bahsetmiştik. Trafik cezanızı geciktirmeden 30 günlük süre içinde öderseniz size 4 taksit imkanı sunulur. Taksitlendirme için ilgili kuruluşlara başvurabilirsiniz. Küçük miktarlarda taksitlendirme tercih edilmese de yüklü miktarda kesilen cezaları ödemek için taksit imkanı oldukça iyi bir avantajdır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Ceza yazıldıktan sonra indirimden yaralanabilmek için 15 gün içinde ödemek gerekiyor. Ancak internetten ödemek için ceza sisteme düşmüyor. dolayısıyla “bilgi girişiyle” ödeniyor. Bu da yanlış tahsilat durumu oluşturabiliyor.
Geri Dön