HABER

Irak hükümeti 3 bin memuru uzaklaştırdı

BAĞDAT (İHA) - Irak İçişleri Bakanlığı, çeşitli yolsuzluklara karıştıkları gerekçesiyle 3 bin memuru görevden uzaklaştırdı.

Hükümet kaynaklarından alınan bilgilere göre, İçişleri Bakanlığı'na bağlı çeşitli birimlerde görev yapan 3 bin devlet memurunun, adları yolsuzluk iddialarına karıştıkları gerekçesiyle işlerine son verildi. Bağımsız müfettiş raporlarına dayanılarak alınan karar gereği, başta insan hakları ihlali, mezhepsel eylemler ve yolsuzluk gibi suçlara karıştıkları belgelenen, aralarında çok sayıda polisin de bulunduğu 3 bin devlet memuru, önce bulundukları görevlerden uzaklaştırıldı, ardından da memurluktan atıldı.

Bakanlık tarafından verilen söz konusu kararın üst düzey yetkilileri de kapsadığı, işten çıkarılanlar arasında en az 200 memurun ağır ceza alabileceği ifade ediliyor. Irak

Anayasası'na göre, müfettiş raporlarınca çeşitli yolsuzluklara karıştıkları iddia edilen ve bu gerekçeyle görevden uzaklaştırılan memurların, mahkeme tarafından suçları sabit görüldüğü taktirde bir daha devlet dairelerinde ve kadrolarında görev alması imkansız hale gelecek.

Irak'ta devrik lider Saddam Hüseyin iktidarındaki anayasada ise rüşvetin cezası idam olarak gösteriliyordu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön