HABER

Irak'ta hükümet kurma çalışmaları

BAĞDAT (İHA) - Iraklı siyasi liderler, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adil Abdulmehdi'nin verdiği çalışma yemeğinde bir araya geldi. Toplantıda, Irak'ta kurulacak yeni hükümet ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Iraklı siyasi liderler, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adil Abdulmehdi başkanlığında bir toplantıya katıldı. Toplantıya Şii lider Abdülaziz El Hekim ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani, Sünni lider Salih El Mutlak, El Vifak Partisi lideri İyad Allavi, Irak Milli Konseyi Birliği Başkanı ve Başbakan İbrahim El Caferi katıldı. Toplantıdan sonra konuşan Abdulaziz El Hekim, "Böyle toplantılar çok faydalı oluyor. Bu yaptığımız 4. toplantıdır. Bu hafta içinde birçok anlaşmazlık çözüldü. Bu görüşmelerde bizim Şii birliği olarak siyasi kararımıza din liderleri hiçbir baskı yapamadı. Bütün kararları kendimiz alıyoruz ve Irak'ta federal yapı olacak" dedi.
El Vifak Partisi lideri İyad Allavi ise, "Her partinin ve azınlığın katılacağı geniş tabanlı bir hükümet kurmak için çalışıyoruz. Seçimlerde galip çıkamayan listelerin de hükümete katılmasını sağlamak açısından bu görüşmeler çok önemlidir. Özellikle bazı engelleri çözebildik" şeklinde konuştu.

Yeni hükümete büyük görevler düştüğünü belirten Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani de, "Yeni kurulan hükümetin çok farklı bir siyasi programının olması gerekiyor. Çünkü yeni hükümetin üzerine daha geniş görevler düşüyor. Toplantımızın amacı da yeni hükümetin amaçlarını belirlemek" dedi.

Bu tarz toplantıların faydasına değinen Salih El Mutlak ise, "Son günlerde yapılan toplantılar bizi çok sevindirdi. Ama Irak'ta yapılan operasyon ve tutuklamaları durdurma isteğimizden vazgeçmeyeceğiz. İçişleri ve Savunma Bakanları'nın değişmesi şartımızdır" ifadelerini kullandı.

Başbakan Caferi de, Irak halkının güvende yaşamasının önemine değinerek, "Irak'ı yapılandırmak için hep beraber çalıştık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Benim ya da başkasının Başbakan olması önemli değil, önemli olan Iraklılar'ın güvende yaşamasıdır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler