İran'dan ABD'ye çok sert mesaj: Savaş ilanı sayarız

İran ile ABD arasındaki kriz tırmanıyor! İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran Devrim Muhafızları'nın (DMO) ABD tarafından terör listesine alınmasının, ülkesine karşı 'savaş ilanı' anlamına geleceğini söyledi.

İran'dan ABD'ye çok sert mesaj: Savaş ilanı sayarız

İngiltere'nin başkenti Londra'daki temasları sırasında yabancı basın mensuplarının gündemdeki "ABD'nin nükleer anlaşma hakkındaki siyaseti ve DMO'nun terör listesine alınma ihtimali" konusundaki sorularını cevapladı.

"ABD'NİN TAVRI DÜŞMANCA"

Salihi, DMO'nun ABD Başkanı Donald Trump hükümeti tarafından terör listesine alınmasının "ABD'nin İran halkına yönelik düşmanca tavrı"nın bir eseri olacağını söyleyerek, "Her ülkenin ordusu ve silahlı kuvvetleri, o ülkenin emniyet ve güvenliğinin güvencesidir. Dolayısıyla, bu yönde alınacak bir kararı, savaş ilanı olarak sayarız." ifadelerini kullandı.

"SONUÇLARINA KATLANIRLAR"

ABD'nin, nükleer anlaşmayı "ihlal etmesi" durumunda uluslararası arenada doğuracak sonuçlarına da katlanması gerektiğini belirten Salihi, "İran, ABD'nin bu konuda sergileyeceği tavrına uygun kararlar alacaktır." dedi.

Salihi, P5+1 ülkeleriyle 2015 yılında yapılan nükleer anlaşma'nın devam etmesi için Avrupa'daki destek turları çerçevesinde dün İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile bir araya gelmişti.

Trump'ın yarın, ABD'nin, nükleer anlaşmaya bağlı kalıp kalmayacağı konusunda kararını açıklaması bekleniyor.

Nükleer anlaşma, İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya + AB) arasında 14 Temmuz 2015 tarihinde Avusturya'nın başkenti Viyana'da imzalanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Yıllardır ses var görüntu yok ulan Türk düşmanı pers çocukları sizi yok edip Türk dunyasini birlestirecek yeni bir Tomris hatun geliyor "Türk dünyasinin butunlesmesi için iran ve ernenistan tepelenmekidir" Başbuğ Alpaslan TÜRKEŞ
@serdar_1981_alcym Saçmalamışsın Serdar kardeş, Emperyalistlerin tuzağıda bu zaten Türkiye ile İran'ı birbirine düşürmek müslümanı müslümana kırdırmak, İran'ın düşmanlığı batılı emperyalistlerin sahte dostluğundan binlerce kat daha evladır.
@7uyuyanlar08 tarihte en çok savastigimiz irandir karabagda ermenistani destekler KKTC tanimaz İran Türk dunyasinin birlesmesini istemez 40 Milyon azarbaycan Türk üne yaptigi zulum var kardesim ha ben olayi mezhepci bakmam kendim alevi Türkmenem
AMERİKA ARTIK HER ŞEYİNİ BIRAKMIŞ MÜSLÜMANLARLA UĞRAŞIYOR DEVRİM MUHAFIZLARINI TERÖR SAYACAK AMA PYD YE DE 3 BİN TIR SİLAH VERECEKSİN BU EŞYANIN TABİATINA AYKIRI AMERİKA ARTIK İYİ BİR DAYAĞI HAK EDİYOR İRANLA EL ELE VERİP AMERİKANIN ETRAFINI ÜSTLERLE DONATMAK LAZIM ONLARIN TAKDİĞİNİ ONLARA KULLANMAK LAZIM EKONOMİK OLARAKDA BÜTÜN İLİŞKİLERİ KESMEK LAZIM BUNLAR CİDDİ OLARAK ARTIK İYİ BİR DAYAĞI HAK EDİYORLAR
fark ettiniz mi dünyanın en güçlü ülkeleri amerika rusya çin olmasına rağmen sürekli sağı solu tehdit eden tipler niyeyse hep bu küçük eniştevari ülkeler oluyor. geri kalmış dışlanmış ezik milletlerde hep böyle bi psikoloji mevcut :)) sürekli süpergüçlere laf atıp kendilerini bişey sanmaya devam ediyorlar. ekonomilerine baksan adamların açlıktan ağzı kokuyor :))
amarıkadan korkmayın artık ekonomısı cokmus ve yıkılmak uzere olan bır ımparatorlugun son cırpınısları kucucuk kuzey kore bıle racon kesıyo gık dıyemıyo o yuzden amarıkayı sallamayın bıle...
İran ABD ye karşı her zaman olduğu gibi boluna havlıyor, hiç biride ABD ye size binlerce atom bombası yapma yetkisini kim veriyor diye.
İran şunu diyemiyormu me sayarsan say lan biz seni tanımıyoruz
Arkadaşlar yanlış düşünüyorsunuz bence şangay 5 lise kimlerden oluşuyor Çin Rusya İran kore maşa ortalığı ateşliyo amerika israil İngiltere Avrupa Birliği ayrı bi güç.... Güçler savaşı allah Türkiye korusun allah yardımcımız olsun işimiz zor
Ben ce bizim ve iranın hatta dik duran herkesin amerikan ordusunu terör listesine koyması gerekli
Diğer Haberler