HABER

İşçi ve BAĞ-KUR emeklileri enflasyon farkı istiyor

İşçi ve BAĞ-KUR emeklileri enflasyon farkı istiyor

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) Genel Başkanı Kazım Ergün, memurların, memur emeklilerinin, kamu işçilerinin, sözleşmeli personelin "enflasyon kayıpları karşılanırken işçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin unutulup, görmezden gelindiğini" söyledi.

Ergün, yaptığı açıklamada, 2006 yılında memurlara, memur emeklilerine, kamu işçilerine, KİT'lerde çalışan kapsam dışı personele, sözleşmeli personele enflasyon kayıplarının telafisi için yapılan ücret artışlarının, işçi ve BAĞ-KUR emeklilerine uygulanmamasına tepki gösterdi. Ergün, "Taban aylık seviyesi 500 YTL'yi bulmayan bu kitleye de enflasyon farkı ödenmesi Anayasamızın eşitlik ilkesi gereğidir" dedi.

İşçi, memur, emekli arasında ayrım yapılmasının "sosyal patlamaya" neden olacağını ifade eden Ergün, şöyle konuştu:

"SSK ve BAĞ-KUR'da taban emekli aylıkları son derece düşük bir seviyede kalmıştır. İşçi emeklilerinin taban emekli aylığı 476,86 YTL, BAĞ-KUR esnaf emeklilerinin taban emekli aylığı 349,05 YTL ve BAĞ-KUR tarım emeklilerinin taban emekli aylığı ise 231,36 YTL'dir.Hükümetimizden talebimiz; işçi ve BAĞ-KUR emeklilerine de Temmuz 2006 itibariyle hak ettikleri enflasyon farklarının ödenmesidir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön