HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

"İşçinin kıdem tazminatında gözümüz yok"

ESKİŞEHİR (İHA) - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "İşçinin kıdem tazminatında gözümüz yok, işçinin hakkını koruyan bir hükümetiz" dedi.

Seçim bölgesi Eskişehir'de bir dizi temaslarda bulunan Bakan Unakıtan, Eskişehir Sanayici ve işadamları Derneği'nin (ESİAD) düzenlediği toplantıda, işadamlarının ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. İşçilerin kıdem tazminatlarıyla ilgili açıklamasının yanlış anlaşıldığını belirten Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Biz kazanılmış haklara saygı duyarız. Onların korunmasından yanayız. İşçinin kıdem tazminatında gözümüz yok. Bizim kıdem tazminatlarına dokunmak gibi bir niyetimiz asla sözkonusu olmaz.

Sendikalar, tabiki onların haklarını koruyacaklardır ama, bizde koruyanlardanız. Biz, işçinin hakkını koruyan bir hükümetiz" diye konuştu.

AK Parti Eskişehir 1. sıra milletvekili adayı Unakıtan, 2007 erken genel seçimlerine bir ay kadar kısa bir süre kaldığını hatırlatarak, şunları söyledi:
"Siyaset gündeminin önde olduğu zamanlarda bile ekonomi gündeminden ayrılmıyoruz. Hükümet olarak da böyleyiz. Dünyada ne olursa, altında muhakkak ekonomik sebepler vardır. Bir bakın, dünyadaki savaşlar ekonomik sebeplerden çıkar, barışlar ekonomik nedenlerle yapılır. Bir ailede, karı-koca kavga ederken bile altında ekonomik neden vardır. Bu yüzden birinci gündemimiz ekonomi."

2002 yılından önce Türkiye'nin ekonomisinin bozulmasına değinen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Araba yoldan çıkmış, devrilmişti. O arabayı derledik, toparladık, yola koyduk ve ona hız verdik. Türkiye'nin aynı politiklara, aynı mali disipline devam etmesi lazım. Türkiye, artık bir dünya oyuncusu, global bir oyuncu oldu. Küresel ekonomiyle entegre oldu. Bizim burada Merkez Bankası Başkanı konuşuyor, 'tın' hiç kimsede bir şey yok. Herkes, aynen devam ediyor. Ama Bernanke (ABD Merkez Bankası Başkanı) bir konuşuyor, yaprak gibi herkes sallanıyor" şeklinde konuştu.

Unakıtan, Avrupalılar'ın Türkiye'nin kalitesini anladığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir zamanlar hürra hepsi Çin'e gittiler. Hepsi yavaş yavaş buraya geliyorlar. 'O kaliteyi bulamadık' diyorlar. Türkiye'nin kalitesini Çin'de bulamazlar. O yüzden bize biraz daha para verecekler, biz kaliteli üreteceğiz ve zamanında teslim edeceğiz. Bu, ihracat için önemli."

Hükümet olarak özelleştirmelere başladıkları zaman hiç kimsenin kapılarını çalmadığını anlatan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Biz, hem Türkiye'nin ekonomik durumunu düzeltirken, Londro, Newyork, Madrid, Roma, Singapur, HonKong'a, her yere gittik. Gelin, Türkiye'nin böyle imkanları var dedik. Tanıtmak, görüşmeler fevkalade önemli" dedi.

Bakan Kemal Unakıtan, liradan 6 sıfır atarken enflasyonu azdırmadıklarını, aşağıya düşürdüklerini kaydederek, "Şimdi bizim Türk Lirası evelallah taş gibi. İhracatçılar şimdi de diyor ki, 'bu kadar kıymetli olur mu?' Fazla kuvvetli olduğu için ondan biraz şikayet var. Dolar düşüyor, Yen hareketleniyor, Türk Lirası taş, yerinden oynamıyor. Çünkü, bu mali disiplini biz bozmuyoruz. Bütçe açıklarına, doğru politikalara dikkat ediyoruz, çarçur ettirmiyoruz. Bilmediğiniz öyle hortumlar vardı ki. Görev zararları
diye bir şey vardır. Türkiye'ye hiç zararı olmadıysa 50 milyar dolar zarar yazdırmıştır. Oturuyor şimdi politikacı, ne fabrikaları var KİT'lerden düşünüyor. Petkim, Tüpraş, Seka Kağıt, Şeker fabrikaları, Sümerbank bizde. 'Biz şimdi seçime gidiyoruz, şekerin fiyatını şuna indirin, tütünü şu fiyata alın' diyor. Cepten çıkmıyor ya ağanın. Şimdi bizde yakılacak tütünler var ağlarsınız. Zamanında ben daha fazla para vereyim diye alınmış o tütünler, şimdi yakılıyor. Çünkü, başka çare yok. O tütünler kimin
parasından alındı be arkadaş.

O ucuza sattığın kağıdın, mazotun parasını nereden karşıladın? Bu kadar yanlışlık, kötü yönetim olur mu? Türkiye'de oldu" diye konuştu.
Unakıtan, Eskişehir'de hızlı tren olmak üzere dünya çapında milyar dolarlık projeler gerçekleştirdiklerini ve bunlara devam edeceklerini, demiryolunun yeraltına alınması için proje ve finansmanın da tamamlandığını ifade etti. THY'nin İstanbul-Eskişehir seferlerinin dün başladığını da hatırlatan Kemal Unakıtan, bu hususta Eskişehir'in potansiyelinin çok fazla olduğunu, Brüksel seferlerini de bir an önce başlatmanın yollarını araştırdıklarını açıkladı. Bakan Unakıtan, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sivil
Havaalanı pistinin uzatılması için hükümet olarak teknik ve finansal bir problem yaşamadıklarının altını çizdi. Kemal Unakıtan, "Eskişehir'in uçak sanayinde alt yapısı çok kuvvetli, inan yapısı var. Uçak parçalarının imalatını buraya taşıma gayreti içerisinde olacağız. Bunlar yeni projelerim. Ayağı yere basan projeler. Böyle hayal işlerle uğraştığımız yok. Kimseye bir şey vaat ettiğimiz de yok. Başlarız işe, yapar geçeriz. Özel İdare'ye havaalanı pistinin uzatılması için gerekli olan parayı vereceğim. Bizim çözümlerimiz pratik. Bunları seçim için de yapmıyorum. Hizmet parayla ölçülmez" ifadelerini kullandı.

Toplantıya katılan ve Eskişehir'e Sümer Köprülü Kavşağı'nı yapan müteahhide yalnız gündüz değil, gecede çalışmaları talimatını veren Bakan Unakıtan, "Gecede çalışın, bende geleyim, bir göreyim bakayım. Geleceğim gece, çalışırken sizi orada göreceğim. İyi çalışıyorsan tikkoyu ona göre vereceğim. Yoksa bak duvara tırmandırırım ona göre" dedi.

"ESKİŞEHİR'İ SEVDİK, AHSEN HANIM EV BAKIP, DURUYOR"

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Eskişehir'de bulunan üniversite öğrencileri için part-time iş imkanı sunmayı da planladıklarını bildirerek, "Önemli olan Eskişehir'e hizmet getirmektir. Var mı böyle hizmet getiren? Ona bakacaksınız. Daha iyi hizmet getirene iltifat edeceksin. Asıl olan çıkış noktası budur. Ben burada doğuşum, doğmamışım, buna bakmayın. Benim ailelim bir kısmı buraya gelmiş. Bizim Ahsen hanım da, Bulgaristan göçmeni. Ne yapalım? Balkan göçmenleri Eskişehir'de yok mu? Eskişehir, kalkışa hazır. Uçak gibi havalandırmamız lazım. Kısır çekişmelere kafayı takmayın. İşlerim el verdiği sürece Eskişehir'e geleceğim. Ahsen hanım da ev bakıp, duruyor. Eskişehir'i sevdik. Bir ev kiralar mıyız? Artık bakacağız. Eskişehir, güzel bir yer. Eskişehirliler, bunun kıymetini bilsin. Bazı yerler var ki, sıcaklıktan gece bile bunalıyor. Eskişehir, küfür küfür esiyor, yayla" diye konuştu.

Eskişehir'e ilk geldiğinde kimseyle çene çalmaya gelmediğini söylediğini anımsatan Unakıtan, "Eskişehir, onlardan çok çekti. Ben, Eskişehir'i inceledim. Eskişehir, laf söylemekten çok çekti, vakit de kaybetti. Yeter artık. Herkes yaptığıyla ortada. Herşeye bizim yüreğimiz yeter. Hiç kimse merak etmesin. Öyle basit şeylerle uğraşmak istemiyorum" dedi.

Bakan Kemal Unakıtan, işadamlarına tavsiyelerde bulunarak, şöyle konuştu: "Kendi işlerinizi kurarken, planlarınızı yaparken, dünyayı hesap edin. Dünya ile bütünleşmiş bir halimiz var. Hesaplarınızı Türkiye'ye göre değil, dünyaya göre yapın. Ufkunuzu geniş tutun. Eskişehir'e, Türkiye'ye kapalı olup kalmayalım, dünyaya açılma günü gelmiş, geçiyor. Hem onları buraya getirelim. Hem de onlarla beraber bütünleşelim, entegre olalım, ortaklıklar kuralım, yeni patentler alalım, tekniklerinden istifade edelim. Amerika'daki gayri menkul piyasası dahil hepsini takip edeceksiniz.

İnternette var, herşey var. Hepiniz kültürlü insanlarsınız. Gidemediğiniz yer değil, ulaştığınız, gittiğiniz yer sizin." ESİAD Başkanı Onur Sürmeli de, 1985 yılında 10 işadamı ve sanayicinin bir araya gelmesiyle kurulan derneğin faaliyetlerine devam ettiğini belirterek, "Herşeyi devletten beklemeyerek, bizde işadamları olarak taşın altına elimize koyacağız. Uçak seferlerinin başlaması, gerçekten çok önemli. İstanbul'a gitmek büyük zamanımızı alıyordu. ESİAD üyelerine ilk biletlerini ücretsiz biz dağıtacağız. Önemli olan bu seferlerin devam etmesidir" dedi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler