HABER

Işıklar Holding rahatladı

İSTANBUL (İHA) - Işıklar Grubu, alacaklı mali kuruluşlarla anlaşarak, fabrikaları haricindeki gayrimenkullerini borç varlık takası metoduyla borcunu 100 milyon dolardan 81 milyon dolara indirdi. 5i banka 7 mali kuruluşa olan borç, 2 yıl ödemesiz 5 artı 3 yıl vadeye yayılırken, grup şirketi Işıklar Ambalaja 5 milyon dolarlık yeni akreditif kredisi sağlandı.

İstanbul Yaklaşımı'nın ilk uygulaması, Işıklar Holding ve iştirakleri için Çırağan Sarayı'nda düzenlenen imza toplantısı ile hayata geçirildi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yeniden Yapılandırma Çalışma Grubu Başkanı ve Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Memiş, İstanbul Yaklaşımı'nın uzun soluklu bir çalışma olduğunu belirterek, başlangıçta kısa sürede hayata geçirmeyi planlarken, çok taraflı olması ve herkesin ikna edilmesi gereken bir süreci yaşamak zorunda kaldıklarını açıkladı.

"IŞIKLAR YAKŞALIMI 4 PRENSİBE DAYANIR" Işıklar Grubu İcra Başkanı Hilmi Güvenal da, İstanbul Yaklaşımı'na paralel olarak yürüttükleri "Işıklar Yaklaşımı"nın şeffaflık, açıklık, fedakarlık, akılcılık ve bütünsellik prensiplerine dayandığını söyledi. Güvenal,İstanbul Yaklaşımı çerçevesinde yeniden yapılandırılan şirketlerin Maliye'ye olan borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda maliyeden bir yaklaşım beklediklerini bildirdi.

"HERKES HER TÜRLÜ ÖZVERİDE BULUNDU"
Alacaklı Bankalar Konsorsiyumu (ABK) içinde en büyük alacaklı banka konumunda, müzakerelerin yönetilmesi, sonuçlandırılması ve uygulamanın izlenmesi konusunda Lider Banka olarak görev yapan Pamukbank'ın Genel Müdür Yardımcısı Kadir Polat, "Bu olay, ülkemiz için reel sektör - bankacılık kesimi arasında zaman zaman ortaya çıkan anlayış farklarının ortadan kaldırılmasında alacaklı bankalar, birinci derecede ve gelecekte çok yakından hissedilecek katkıda bulunmuştur. Herkes her türlü özveriyi göstermiştir" dedi.

Pamukbankın Fona devrinin anlaşmadaki lider banka pozisyonlarını etkileyip etkilemeyeceğinin sorulması üzerine, Polat, bu aşamadan sonra lider bankanın kimin olacağının protokolün yürümesi için önem taşımadığını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön