HABER

İskoçya bağımsızlık referandumuna mı gidiyor? Flaş açıklama

Katalonya'nın ardından şimdi de İskoçya bağımsızlık referandumuna gidiyor. İskoçya Ulusal Partisi (SNP) Genel Başkan Yardımcısı Angus Robertson, yaptığı açıklamada İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılması için yeni bir referandum yapılacağını söyledi.

İskoçya bağımsızlık referandumuna mı gidiyor? Flaş açıklama

İskoçya, Birleşik Krallık’tan ayrılmak için yeni bir referandum yapacağını resmen duyurdu.

Avrupa, Katalonya’nın bağımsızlık girişimleri ile çalkalanırken, bugün İskoçya’dan da bağımsızlık referandumu açıklaması geldi. Daha önce referandum yapan İskoçya, bir kez daha bağımsızlık referandumuna gideceğini duyurdu.
İskoçya Ulusal Partisi başkan yardımcısı Angus Robertson, Glasgow yönetiminin Birleşik Krallık’tan ayrılmak için yeni bir referanduma gideceğini açıkladı. Robertson, referandum için tarih vermedi ancak 2021’deki seçimlerden önce olacağını söyledi.

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, bu yıl içinde ikinci bir referanduma gideceklerinin sinyalini vermişti. Sturgeon, takvim olarak 2018 yılı sonbaharı veya 2019 yılı bahar aylarını işaret etmişti.

2014 senesinde İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılmak için yaptığı bağımsızlık referandumunda yüzde 44.7 ‘hayır’ oyu çıkmıştı.

Geri Dön