HABER

İsrail, camileri bombalıyor

GAZZE (İHA) - İsrail'in Hamas tarafından silah deposu ve komuta merkezleri olarak kullandığını iddia ettiği camiler de bombaların hedefi olmaktan kurtulamıyor.

İsrail İç Güvenlik Servisi Şin Bet'in Başkanı Yuval Diskin, Hamas liderlerinin, "İsrail'in saldırmayacağı zannıyla" camilere sığındığını belirtti.

İsrail savaş uçakları hava harekatının başladığı Cumartesi gününden bu yana en az 5 cami ile 2 mescidi imha etti.
Kendi geçmişinde sinagoglara yönelik çok sayıda saldırı gerçekleştirilen ve bu konuda büyük hassasiyeti olan İsrail, camileri yasal hedef olarak görüyor.

İsrailli bir istihbarat kaynağı, son olarak vurulan ve sadece minaresi sağlam kalan Tel El-Hava camisinin hemen yanından roket fırlatıldığının tespit edildiğini söyledi. Camide ibadet edenler ise caminin hiçbir şekilde roket saldırıları veya gizlenmek için kullanılmadığını belirtiyor.

Caminin yerle bir edilmesinden sadece 3 saat önce camide namaz kılan bölge sakinlerinden teknisyen İyad Ekrem, "Bu, tüm Müslümanların yüzüne indirilmiş bir tokattır. Burası cami, kutsal bir mekan. Bu, Yahudiler tarafından bu iğrenç savaşta hedef alınan ilk cami değil" diye konuştu. 38 yaşındaki Ekrem, caminin silahlı faaliyetler için kullanıldığı iddiasını yalanlayarak, "Burada hiç kimse saklanmıyor. Roket saldırıları için de camiye gerek yok. Buraya ne saklayabilirsiniz? İçerde hiçbir şey saklanamaz" dedi.

İsrail Ordu Sözcülüğü ise, caminin "teröristlerin silah yığdığı" ve roket saldırıları için kullanıldığı" gerekçesiyle vurulduğunu söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön