İstanbul Film Festivali'nde 200 film izleyiciyle buluşacak

İstanbul AA - İstanbul Kültür ve Sanat Vakfınca (İKSV) 5-20 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek "27. Uluslararası İstanbul Film Festivali"nde bu yıl 200 film izleyiciyle buluşacak.

Festivalin tanıtımı amacıyla Rejans Restoran'da düzenlenen basın toplantısında konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı, bu yıl festivale geleneksel bölümlerin yanı sıra yeni bölümlerin de eklendiğini, en önemli etkinliklerinden birinin geçen yıl başlatılan "Sinemada İnsan Hakları" bölümünde gösterilecek 10 film arasından, en iyi filme verilecek olan 'Avrupa Konseyi Sinema Ödülü" olduğunu ifade etti.

Avrupa Konseyi Sinema Ödülünü verecek olan Avrupa Konseyi İletişim Ataşesi Philippe Potentini, Konsey'in en önemli konularından birinin insan hakları olduğunu, sinemanın da insan haklarını yansıtan en önemli alanlardan biri arasında yer aldığını belirtti.

Türk sinemasını da öven Potentini, Türkiye'nin eskiden gelen gurur verici bir sinemacılık geleneğine sahip olduğunu vurguladı.

Festival Koordinatörü Azize Tan, sözlerine bugün hayatını kaybeden sanatçı Kenan Pars'ı rahmetle andıklarını belirterek başladı.

Festivalin "Uluslararası Yarışma" bölümünde 12 filmin "Altın Lale" için yarışacağını "Ulusal Yarışma" bölümünde de "Yılın en iyi Türk filmi ödülü" için 11 filmin jüri karşısına çıkacağını bildiren Tan, "Sinema Onur Ödülleri"nin bu yıl sanatçılar Ekrem Bora, Ediz Hun ve İzzet Günay'a sunulacağını kaydetti.

Geçen yıl 170 bin izleyici ile rekor kıran festival programında, filmler 20 ana başlık altında gösterilecek. "Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden", "Amerikan Bağımsızları", "68 ve Mirası" gibi yeni bölümlerin yer aldığı festivalin film gösterimleri, Beyoğlu'nda Emek, Fitaş 1, Atlas 1 ve Atlas 2, Beyoğlu ve Kadıköy'de Rexx sineması olmak üzere toplam 6 sinemada yapılacak.

Sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri, sergiler, partiler ve konserler gibi yan etkinliklerin de yer alacağı festivalin bilet fiyatları bu yıl tam 10, öğrenci ile 65 yaş ve üstü 7, hafta içi gündüz seansları ise 15 YTL olarak belirlendi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler