HABER

İstanbul, şiddetli kara teslim

İstanbul'da etkisini sürdüren yoğun kar yağışı ve tipi; hava, deniz ve kara ulaşımını olumsuz etkiledi. THY, uçuşlarını gece 00.00'a kadar iptal ederken, deniz ulaşımı da olumsuz etkilendi.

İstanbul, şiddetli kara teslim

İstanbul'u etkisi altına alan şiddetli kar ile mücadelede Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) "Çok Yüksek Yoğunluk Alarmı" anlamına gelen C Planı uygulamasını sürdürüyor.

Yapılan yazılı açıklamada, gece yarısından sonra şiddetini artıran tipinin, çalışmaları olumsuz etkilediği belirtildi. Dün saat 17.30 sıralarında başlayan tuzlama ve kar küreme çalışmalarının sabaha kadar aralıksız sürdüğünü belirten yetkililer, "Rüzgarın zaman zaman saatte 90 km'ye çıkması nedeniyle çalışmalar güçlükle yapıldı. Sabaha kadar tipi şeklinde yağan kar, küreme ve tuzlama yapılan yolları tekrar kapattı. Sürdürülen çalışmalarda ana arterler ve TEM, E-5 ile bağlantı yolları açık tutuluyor. Hava sıcaklığının eksi 3 dereceye düşmesi buzlanmalara neden oluyor. Her iki köprüde de trafik açısından sorun yaşanmamakta" denildi.

Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, İtfaiye Daire Başkanlığı, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Hızır Acil ve Cankurtarma Müdürlüğü, İSKİ, İGDAŞ, İBB iştirakleri, İBB'ye taşeron hizmet veren müteahhit firmalar, AKOM'a bağlı olarak karla mücadele çalışmalarını vardiyalı olarak 5 bin personelle sürdürüyor. Bin araçla kar küreme ve tuzlama çalışmaları devam ederken, dün geceden itibaren 3 bin 400 ton tuz ile bin 50 ton üre kullanıldığı bildirildi.

Açıklamada, sabah saatlerinde ana arter ve çevre yollarının katılım noktalarında kısa süreli sorunlar yaşandığı fakat, ekiplerin zamanında müdahalesiyle yolların açıldığı ifade edildi.

Şiddetli fırtına nedeniyle İstanbul'un bazı bölgelerinde elektrik kesintileri meydana gelirken, elektrik kesintisi nedeniyle bazı bölgelere de su verilemediği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bin 375 İETT otobüsü aralıksız seferlerini sürdürüyor. İstanbul Metrosu gece boyunca seferlerine devam etti. Hızır Acil ve Cankurtarma Müdürlüğü ekipleri, 81 evsiz vatandaşı Alibeyköy'de spor tesislerinde koruma altına aldı. Kuvvetli rüzgarla birlikte tipi şeklinde yağan yoğun kar yağışının akşam saatlerine kadar aynı yoğunlukta devam etmesi, sonrasında rüzgar hızının kısmen azalmasıyla yağışın da etkisini azaltması beklenmektedir. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden kuvvetlice, ara sıra fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir. Metrekareye düşmesi beklenen yağış miktarı 20 kg., kar kalınlığı 15 cm.'dir."

Ayrıca Türk Hava Yolları (THY) yetkilileri, Atatürk Havalimanı'ndaki kötü hava şartları nedeniyle uçuşlarını gece 00.00'a kadar iptal ettiklerini açıkladı.

THY tarafından yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki kötü hava şartları nedeniyle görüş mesafesinin yetersiz olduğu belirtilerek, "Uçakların iniş ve kalkışı mümkün olamadığından uçuşlarımız kötü hava koşullarının aynı şekilde devam ettiği sürece gece 00:00'a kadar iptal edilmiştir. Ayrıca son 7 saat içinde Atatürk Havalimanı'nda hiçbir uçak iniş ve kalkış yapamamıştır" denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Meteorolojiden aldığımız bilgilere göre kötü hava şartlarının yarın sabaha kadar devam edeceği bildirilmekte olup, yolcularımızın havalimanına gelmeden önce 444 0 849 No'lu telefondan veya www.thy.com.tr internet adresinden bilgi almasını ve bilgiye göre hareket etmesini rica ederiz. İptal edilen seferlerin biletleri 17 Mart tarihine kadar açık bilet haline dönüştürülecek ve bundan ceza ya da ek ücret alınmayacaktır."

Öte yandan olumsuz hava şartları, deniz trafiğini de olumsuz etkiledi. Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş'den alınan bilgiye göre, Eminönü-Üsküdar, Emiönü-Kadıköy, Karköy-Kadıköy, Kadıköy-Beşiktaş ve Üsküdar-Beşiktaş seferlerinde sorun bulunmadığı, bunun dışında adalar, Eskihisar-Topçular ile boğaz hattında seferlerin sabah saatlerinden bu yana gerçekleştirilemediği bildirildi. Ayrıca, Yenikapı-Yalova arasında 15.45 saatinde yapılması gereken deniz otobüsü seferinin, yoğun kar yağışı nedeniyle karşılıklı olarak iptal edildiği öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler