HABER

İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları: 165 kişi gözaltına alındı

İstanbul'da 1 Mayıs, Bakırköy'de kutlandı. 1 Mayıs'ta Taksim'in kapalı olması nedeniyle sabah saatlerinden itibaren bölgeye ulaşım durduruldu. Talimhane, Beşiktaş ve Şişli'den Taksim Meydanı'na yürümeye çalışanlar oldu. Bu gruplara polis müdahale etti. Oluşturulan polis noktalarında vatandaşların ve turistlerin çanta ve bavulları arandıktan sonra geçmelerine izin verildi. Son dakika habere göre, İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarında 165 kişi gözaltına alındı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında İstanbul'da bazı yollar sabah erken saatlerde trafiğe kapatıldı. Metrobüs seferleri devam ederken bazı metro duraklarına giriş izni verilmedi, deniz ulaşımında aksama yaşandı.

165 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında yaşananlara ilişkin yaptığı basın açıklamasında, “Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş, Sultangazi, Kağıthane ve Bakırköy ilçelerinde 139 kişi izinsiz yürüyüş yapmaktan, 17 kişi pankart açmaktan, 3 kişi yol kapatma amacıyla zincir taşımaktan, 3 kişi taşkınlık çıkartmaktan, 3 kişi havai fişek ve flama taşımaktan olmak üzere toplam 165 kişi gözaltına alındı." denildi.

1 MAYIS'A İLİŞKİN YAPILAN 3 OPERASYODA 18 GÖZALTI

Açıklamama şöyle devam etti: "Terör örgütleri adına yapılacak korsan gösteri ve şiddet eylemlerinin önlenmesine yönelik Şişli, Beyoğlu ve Beşiktaş ilçelerinde dün ve bugün yapılan çalışmalarda 85 molotof kokteyli, 3 havai fişek, 95 tane boya dolu şişe ile yüz kapama maskesi ve flamalar ele geçirilmiştir.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları kapsamında toplanacak grupların içerisine girerek taşlı-sopalı korsan gösteri eylemleri başlatarak grupları bu yönde terör örgütleri adına yönlendirecekleri değerlendirilen kişilerin yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalar sonrasında; Beyoğlu, Zeytinburnu, Esenler ve Maltepe İlçelerinde yapılan 3 operasyonda 18 kişi gözaltına alındı."

YOĞUNLUK YAŞANDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için Bakırköy Halk Pazarı'na gelenler buradaki programın sonlarına doğru alanı terk etmeye başladı. Kutlama alanından çıkanların birçoğu, metrobüsü kullanmak için İncirli'deki yaya üst geçidini kullandı. Bu nedenle bu noktada yoğunluk oluştu. Üstgeçidi kullananlar ilerlemekte güçlük çekti.

1 MAYIS KUTLAMALARININ ADRESİ BAKIRKÖY

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB önderliğinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul'da düzenlenen kutlamalar, Bakırköy Halk Pazarı'nda başladı. Miting alanında sık sık çeşitli marşlar ve türküler çalındı. Vatandaşlar da halay çekerek şarkılara eşlik etti. Yoğunluk nedeniyle bir saat geç başlayan programda, katılımcıların alandaki yerini almasının ardından 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Berktay Akyıldız şefliğindeki DİSK Korosu tarafından çeşitli türküler, "1 Mayıs Marşı" ve "Enternasyonal Marşı" seslendirildi.Sendikalar ile sivil toplum kuruluşu başkanları, siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri, katılımcıları platformdan selamladı.

TALİMHANE'DE MÜDAHALE

Talimhane tarafından gelip Şehit Muhtar Bey Caddesi'nde toplanan bir grup, Taksim Meydanı'na girmeye çalıştı. "Mücadele Birliği" üyeleri oldukları ifade edilen grup, "Şimdi Devrim Zamanı" pankartı açıp slogan attı. Polis, grubun Taksim Meydanı'na girmesine izin vermedi. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba çevik kuvvet müdahale etti. Polis ekipleri, 15 kişiyi gözaltına alarak polis aracına bindirdi. Bazı grup üyeleri ise ara sokaklara dağıldı.

MECİDİYEKÖY'DE 25'TEN FAZLA GÖZALTI

1 Mayıs'ta Mecidiyeköy civarında toplanarak Taksim'e çıkmak isteyen bazı gruplara polis müdahale etti. Yapılan müdahale sonrası ara sokaklara dağılan göstericilerden bazıları Mecidiyeköy civarında bir araya gelmek isteyince polis tarafından gözaltına alındı. Mecidiyeköy'deki köprü altına getirilen göstericiler, burada plastik kelepçe takılarak gözaltı otobüsüne bindirildi. Şu ana kadar Mecidiyeköy civarında alınanların sayısının 25'den fazla olduğu belirtildi.

TAKSİM'DE BİR KİŞİYİ GÖZALTINA ALMAYA ÇALIŞAN POLİS YERE DÜŞTÜ

Talimhane'den Taksim Meydanı'na çıkmaya çalışan bir grup, polisin önlerini kesmesiyle pankart açarak slogan atmaya başladı. Gruba polis kısa sürede müdahale etti. Gruptakiler polise direnince, arbede çıktı. Bazı kişiler karga tulumba gözaltına alındı. Bu sırada gözaltına alınmamak için direnen bir kişiyi yakalamaya çalışan polis memuru dengesini kaybederek yere düştü.


Geri Dön