HABER

İstanbul'da trafik ışıkları değişiyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen yeni sinyalizasyon sistemi ile trafik ışıklarının direkleri de aynı renkte yanacak.

İstanbul'da trafik ışıkları değişiyor!

Vatan Caddesi'nde test edilmeye başlanan sistem, kent genelinde 5 bin 827 trafik direğine takılacak

Trafik sinyalizasyon sisteminde yenileme çalışmaları başlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni sistemler geliştirerek trafikte güvenliği hedefliyor. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi, LED ışıklı sinyalizasyon sistemi geliştirdi.

[

**](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/akilli-ve-ledli-trafik-ısiklari-ledleniyor/11351/1287138/)

Sisteme göre trafik ışıklarının direkleri de aynı renkte yanarak sürücüleri uyaracak. Vatan Caddesi'nde test edilmeye başlanan sistemde yerli üretim LED aydınlatma kullanılacak.

Trafikte güvenliği artırmak istediklerinin belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 'Yeni sistem, eskisine oranla çok daha uzaktan fark edilebiliyor. Böylece sürücü ve yayaların yanlış ışıkta geçme ihtimali de ortadan kalkıyor. Yerli üretim olan LED'ler, düşük güçte çalışıp uzun ömürlü olacak.

Klasik aydınlatmalar gibi ortama ısı ve radyasyon yaymayan LED'ler, İstanbul genelinde 5 bin 827 trafik direğine takılacak. LED aydınlatmalarla yüzde 80 oranında enerji tasarrufu sağlanması planlanıyor.' açıklamasında bulundu.

güncel haberler

[**

**](https://twitter.com/#!/HaberMynet)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler