HABER

İstanbul'da zincirsiz araçlara ceza

Tüm Türkiye yağışlı havanın etkisi altında. Yarından itibaren İstanbul'da 4 gün sürecek kara yağışı bekleniyor.

İstanbul'da zincirsiz araçlara ceza

Tüm Türkiye yağışlı havanın etkisi altında. Yarından itibaren İstanbul'da 4 gün sürecek kara yağışı bekleniyor. Meteorolojiye göre, İstanbul boğazı girişi, Kilyos ve Demirciköy gibi Batı Karadeniz sahillerini 7 metre yüksekliğe kadar ulaşan dalgalar dövecek. Bu arada İstanbul Emniyeti de kar alarmı verdi. Bu çerçevede araçlarda zincir ve takoz bulundurmayanlara 62 lira ceza kesilecek.

[

****](http://havadurumu.mynet.com/)

[

****](http://haber.mynet.com/detay/guncel/buzlanma-ve-don-uyarisi/491110 )

[

****](http://haber.mynet.com/detay/guncel/bolu-dagi-tuneli-kesiminde-kar-yagisi-ve-sis/491111 )

[**

**](http://haber.mynet.com/detay/guncel/siddetli-kar-geliyor/491135 )

Meteorolojik tahminlere göre Cumartesi günü Batı Karadeniz'de etkili olması beklenen kuzey rüzgarlarının zaman zaman (beaufort kuvveti) 10 şiddetinde esmesi bekleniyor. Fırtınanın hızı saatte 113 kilometreyi buluyor.

Meteorolojik tahminlere göre karada çok soğuk ve kar yağışının beklendiği denizde ise fırtına ve dev dalgaların hakim olacağı cumartesi senaryosu şöyle;

Fırtına ; Kuzeydoğu yönünden esen poyraz rüzgarı cuma (yarın) günününden itibaren etkisini her geçen saat artıracak. Yarın öğleden sonra poyraz rüzgarının fırtınaya dönüşmesi ve 8 şiddetine kadar yükselerek batı karadeniz ve İstanbul Boğazı girişinde etkili olması bekleniyor. Bu saatlerde dalga yüksekliğinin 3 ila 4 metre arasında olması bekleniyor.

Yağış ; Cuma günü öğleden sonra poyraz fırtınasının karadeniz'de etkili olduğu saatlerde Trakya'nın Kuzeyinde kar yağışı görülecek.

Şiddetli Fırtına ; Şiddetini artıran fırtına cumartesi günü gece yarısından itibaren daha da etkili esmeye başlayacak. kuzeybatı yönünden (karayel)8, zaman zaman 9 şiddetinde esecek fırtınanın öğle saatlerinde 10 şiddetine kadar yükselmesi bekleniyor. Bu, saatte 110 kilometre cıvarında hız demek. Fırtına denizde çok etkili olacak. Fırtınanın yol açtığı dalgaların bu saatlerde 7 metre yüksekliğe ulaşması bekleniyor. Denizciler ve gemiler için büyük tehlike oluturabilecek dev dalgalar gün boyu Marmara Bölgesinde kalan batı karadeniz sahillerinin tamamını, İstanbul boğazı girişini dövmesi bekleniyor. Çok etkili ve gün boyu esecek karayel fırtınasının akşam saatlerinde çok az da olsa hızının düşmesi beklenirken etkisini pazar günü de sürdürmesi ancak öğle saatlerinden etkisini kaybetmesi öngörülüyor.

Kar Yağışı; Trakya'dan başlayan kar yağışı cumartesi günü gece yarısı sabahın ilk saatlerinde İstanbul'a gelecek. Cumartesi günü öğle saatlerinden itibaren de önce avrupa yakası ardından da anadolu yakasında kar yağışının etkili olması bekleniyor.

Geri Dön