HABER

İşte FIFA'nın gerekçeleri

Hem Türkiye'de hem de dünya medyasında büyük yankı uyandıran FIFA cezalarının gerekçeleri açıklandı.

16 Kasım'da oynanan Türkiye-İsviçre maçıyla ilgili nihai ve tarihi kararını açıklayan FIFA Disiplin Kurulu'nun, Türkiye Futbol Federasyonu'nu (TFF) FIFA Disiplin Talimatı'nın 50. "Faili Meçhul Saldırı", 70. "Organizasyon Bozukluğu" ve 70 ff "Seyirci ihlallerinden sorumluluk" maddelerince; İsviçreli Benjamin Huggel, milli futbolcular Alpay Özalan, Emre Belözoğlu ve Serkan Balcı ile antrenör Mehmet Özdilek'i ise 48. madde "Şiddetli Saldırı" kapsamına alarak cezaya çarptırdığı belirlendi. 6 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezası gibi ağır bir cezaya çarptırılan Türkiye'nin FIFA Disiplin Talimatı'nın 50. maddesince cezaya çarptırılması Türkiye'ye bir umut kapısı açtı.

FIFA Disiplin Talimatı'nın "Faili Meçhul Saldırı" başlıklı 50. maddesinin ilk kısmında, "Eğer bir grup insan şiddet eylemine katılmış ve soruşturma kapsamında kimliklerinin belirlenmesi mümkün olmamış ise, yetkili olan kulüp, federasyon veya o takımın kaptanı cezalandırılır. Cezalandırılan kurum veya kişi gerçek suçlunun kim olduğunu bildirerek cezadan kurtulabilir" ifadesi kullanılırken, aynı maddenin diğer kısmında ise, "Grup halinde bir şiddet olayında kimin ne kadar kusurlu olduğu tespit edilemezse, disiplin kurulu tespit edilen her ihlalciyi olayın müsebbibi kabul eder, ayrıma gitmeden hepsine ceza verir" deniliyor.

Bugüne kadar İsviçreli Stephane Grichting'i yaralayan milli futbolcunun ortaya çıkmamasından dolayı cezası ağır olan Türkiye, yine 50. madde gereği failin ortaya çıkıp suçunu itiraf etmesiyle cezadan kurtulabilecek. Belki de Türkiye'nin 6 maçlık cezası Tahkim Kurulu'na gitmeden 2 maça kadar düşebilecek.

Antrenör Mehmet Özdilek, milli futbolcular Alpay Özalan, Emre Belezoğlu ve Serkan Balcı'nın ise talimatın 48., yani "Herhangi bir futbolcu, herhangi bir futbolcuya yaralamaya sebep verebilecek şekilde şiddetli bir saldırıda bulunmasının cezası 2 maçtan başlar" maddesi gereği cezalandırıldığı ortaya çıktı. Gerekçe maddesinin cezalarla çelişkili olması ile ceza alan futbolcular arasındaki ceza ve şiddet eylemlerinin farklı olması, bu kararın da değişebileceğini gösterdi.
İsviçre'den dönen Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve beraberindeki heyet,

cezanın 3'te 2'lik bölümü Grichting olayından kaynaklandığı için bu olayın faili olan milli futbolcuyu bulma çalışmalarına başladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler