İşte katliamı yapan 155.Tugay

Çoğunluğu kadın ve çocuk bin 700 kişinin hayatını kaybettiği Şam kırsalındaki kimyasal saldırının ayrıntıları ortaya çıktı.

İşte katliamı yapan 155.Tugay

SMDK Genel Sekreteri Camus katliamı Esad ordusuna bağlı 155. Tugayın gerçekleştirildiğini açıkladı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Genel Sekreteri Bedr Camus, Suriye'nin başkenti Şam'ın banliyölerinden Doğu Guta'da meydana gelen kimyasal silah saldırısının Esed güçlerine bağlı 155. Tugaydan gerçekleştirildiğini açıkladı. Camus, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Doğu Guta'daki saldırının ayrıntılarını, Esed ordusundan isminin açıklanmasını istemeyen bir kişiden aldıklarını belirtti.

AYRINTILAR ŞÖYLE ANLATTI

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in ramazan ayı Kadir Gecesi'nde silahlı terör örgütleriyle mücadele etmek için her türlü yolun meşru olduğu yönündeki sözlerini hatırlatan Camus, saldırıya ilişkin ayrıntıları şöyle anlattı:

"10 Ağustos tarihinde Mısır üretimi 'Şahin-15' füzelerinin Suriye modeli ve İran'ın Zilzal füzeleri, balistik füzelerin atılma yeri olan 155. Tugayın bulunduğu Kalemun Dağı'na getirildi. 19 Ağustos'ta kimyasal başlık taşıma kapasitesi olan bu füzeler atılacakları rampalara nakledilmeye başlandı. 20 Ağustos'ta sabah erken saatlerden akşama kadar Şam kırsalındaki bölgelerde Esed güçleriyle Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Gece yarısı olduğunda bu bölgelere yapılan hava saldırıları durdu ve helikopterlerden kimyasal silah atılmaya başlandı."

Füzelerin tamamının 155. Tugaydan atıldığını vurgulayan Camus, saat 02.31'de Tuğgeneral Gassan Abbas'ın gözetiminde güney yönünde 16 füze atıldığını ve bunların Doğu Guta'yı hedef aldığını söyledi.

SARİN GAZINI SOLUYANLAR ZEHİRLENEREK CAN VERDİ

Füzelerin özellikle Doğu Guta'da nüfusun yoğun olduğu Zemalka bölgesine düştüğünü ve insanların "sarin" gazını solumaları sonucunda evlerinde zehirlenerek can verdiğini dile getirdi.Gece saatlerinde saldırının devam ettiğini kaydeden Camus, şöyle devam etti:

"Ayn Terma bölgesi saat 02.40'ta füzeyle vuruldu. 2 dakika sonra Şam'ın doğu yönüne 18 füze atıldı. Bu füzeler Doğu Guta'yı hedef aldı. Füzelerin atılması sabahın erken saatlerine kadar sürdü. 2 füze de Batı Guta'da yer alan Muaddamiyye semtini hedef aldı. Saat 06.00'dan itibaren gazdan etkilenenler hastaneye kaldırıldı. Ölen ve gazdan etkilenenlerin sayısı çok fazla olduğu için kullanılan gazın türü hakkında kesin bilgiye sahip değiliz."

HEYETİ BİZ KORURUZ

Camus, kimyasal silah varlığını araştırmak üzere Suriye'de bulunan BM heyetinin saldırının yaşandığı yere 10 kilometre uzaklıkta olduğuna dikkati çekerek, heyetten olayla ilgili soruşturma başlatılmasını isterken, ÖSO'nun, bu görevi yerine getirirken heyetin üyelerini koruyacağı sözünü verdi.AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 90 yorum
GEZİNİN ve Mısırın arkasındaki şerefsizler bu Kimyasalı atanları da destekliyor.Bunların cümlesi şerefsizdir.Lanet olsun bunlara. Kılıçdaroğlu ve ekibi de bu Gazdan ölenlerden sorumludur.Lanet olsun zalimlere..........
gezide ölenlerden kim sorumlu birader
ESAD BM DENETÇİLERİ ŞAM A GELMİŞ...HOŞ GELDİNİZ KUTLAMASI OLARAK ONLARA ŞAMDA KİMYASAL SİLAH PATLATMIŞ..BUNA SALAKLAR İNANIR.. BUNU YAPANLAR BOZGUNA UĞRAYAN ULUSLAR ARASI CAMİADAN DESTEK BEKLEYEN ÖSO DENİLEN TOPLAMA PARALI UŞAKLARDIR..
ANAYASA GEREĞİ 1 VURAN 100 MİSİLLEME ALIR. ADAM 3 YILDIR SABRETMİŞ. 1 KEZ KİMYASAL ATMAMIŞ. ATSAYDI EN BAŞTA BİZE VE SUUDİ ARABİSTANA ATARDI.DAĞLARI DÜMDÜZ EDERDİ. BİZDE BİKAÇ OBÜSLE KARŞILIK VERİRDİK.BİKAÇ MEVZU OLDU,ATANLARIN TERÖRİST OLDUĞU KANITLANDI. ARKADAN PKK,SAĞDAN HİZBULLAH,ÖNDEN SURİYE ARAB ORDUSU VURUYOR. ADAMLAR ZATEN ÇÖKMÜŞ. ÜSTÜNLÜK ESNASINDA BÖYLE BİR KİTLE İMHA SİLAHI KULLANMAK MANTIKSIZ. BUNU SADECE DÜŞÜŞTEKİ TERÖRİSTLER AKIL EDEBİLİR.
sen müslümanlara nasıl terörist dersin deyusoğlu deyus
gazla ölmüş füzeyle ölmüş? ne farkeder? ülkede iç savaş var iki taraftandan çoluk çocuk kadın yaşlı genç ölüyor, bunlar ölüme değil neyle öldürüldüğüne bakıyor. hergün bombalar patlıyor. kimsenin bunu sulha erdirme niyeti yok tam tersi bir tarafın öldürmesine destek veriyor. bu tip insanlar partisi için adam öldürenleri alkışlayanlar ,kendileride katilden çok farklı değildir.
bu olaya inanan sazanlar makarnayla yoğrulmuş yahudi akepelilerdir. hepinizin anasına selam gönderiyorum akapeli deyyuslar
bu işin arkasında esad yok bence başka güçler var. esad iyi adam.
evet babası da iyi adamdı 300bin adam öldürdü oğluda şuan babasını geçti .bu işin arkasında esad yok diyorsun havada sivil insanlara bomba atan uçaklar tanklar esadtan habersiz bu işi yapıyo aslında esad bodrum da tatilde seni alkışlıyorum.bu şöylediklerini ben nasıl gördüysem.dini inancın nedir bilmem ama alevi de olsan alevi de öncelik insanlıktır.islamda bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş sayılır.destekleyenlerde aynı suçu işlemiş sayılır.ne kadar dindar olsada sonu cehennemdir.
Katılmıyorum bende bu işi esadın yaptığına.Düşünsenize ırak çökertilmeden önce kuveyte saldırmasını söyleyen amerikadır.Sonra aynı gerekçe ile(kimyasal silah) ırakta saddamı devirende amerikadır.Peki saddamı yetiştiren kimdir?Onunda amerika olduğunu bilmeyen yok sanırım.Şu an ülkemde iktidarın başa gelmesini sağlayan amerika çıkarı olmasa bunu yaparmı sizce.Yakında türkiyedede kimyasal silah var diye denetçi gönderip ülkeyi karıştırırsa hiç şaşırmayın.Çünki ben şaşırmıyorum artık.
esat salakmı saddamla aynı duruma düşürsün kendini kimyasal silah kullansın hemde kaybettiği tüm bölgeleri hemen hemen almışken,burada yorum yapanların yüzde doksanı salak..
allah belanızı misliyle versin bu dünyada cehennemi görün allah aklınızı alsın ebabil kuşları ciğerinizi parçalasın esadın elleri kurusun kalbiniz pıhtılaşsın inşalllhhhhhhhhhhhhhh
VUR BABAAAA VUUUURRRR. TEMİZLE ŞEYTAN UŞAKLARINI VE CEDLERİNİ
neden gelip istanbulda açıklıyorlar biz onların dert babasımıyız ya sktirsin gitsinler bizde hükümete itiraz edenler vatan haini oluyor orda devlete karşı savaşanlar kahrmaan bizim yönetimimizin anlayışına bak sen otoriter tarafsız olacaksın burası mahlle delikanlılığı yapılacak yer değil sen ülke başkanısın ya ama kim nerde olduğunun farkında değil malesef bunlar çocuk hala ahmet davutla oyun sanıyorlar herşeyi allah sonumuzu hayretsin
ALLAHbelanızı versın nasıl uyku uyuyorsunuz onca cocugu katlkettınız
gazla ölmüş füzeyle ölmüş? ne farkeder? ülkede iç savaş var iki taraftandan çoluk çocuk kadın yaşlı genç ölüyor, bunlar ölüme değil neyle öldürüldüğüne bakıyor. hergün bombalar patlıyor. kimsenin bunu sulha erdirme niyeti yok tam tersi bir tarafın öldürmesine destek veriyor. bu tip insanlar partisi için adam öldürenleri alkışlayanlar ,kendileride katilden çok farklı değildir.
Önümüzdeki günlerde bununda kimler tarafından yapıldığı açığa çıkar. Esad bu kadar salak olsaydı 2 yıl önce koltuğu ve kelleyi kaybederdi.
yav benim anlamadığım başbakanın kankası sudan lideri beşir de darbeyle iktidara geldi. yüzbinlerce kişinin ölümünden sorumlu tutuluyo. hani biz darbelere darbecilere karşıydık. kankan darbe yapınca adam öldürünce oluyo da başkası öldürünce mi ayaklanıyoruz. yav sn başbakan malum darbeye çok karşı peki niye darbe hükümetinin getirdiği kimsenin memnun olmadığı yök ü kaldırmıyo seçim barajını düşürmüyo. hep çelişki. işimize nerde nasıl gelirse. ayrıca demokrasi her bir bireyin azınlığın hakkını korumak değil mi? o zaman bunun en büyük engeli seçim barajını niye kaldırmıyoruz??
CEMİL ATAR GİBİ KONUŞMAYI TARTIŞMAYI BİLMEYEN DENYOLAR MALESEF ÇOKKK
denyo naber, kaç paket makarna yedin. ilkokul mezunu cahil
CEMİL ATAR SENİN ANAN YOK HERALDEEE
önemli olan insanların ölmesi değil, neden öldükleri. sizin çıkarlarınıza hizmet etmek içinse tepki vermek kaçınılmaz, ama sizin çıkarlarınıza bir yararı yoksa görmezden gelmek olağan...
İNSANLARIN ÖLMESİ ÖNEMLİ DEĞİL DİYEN BİR YARATIKSIN..İŞTE SENİNLE TAYYİBİN FARKI O İNSAN..SEN İSE BİR YARATIKSIN
eğer tayyip insansa ben yaratık olmaya razıyım. en azından ben ölenleri ayırmıyorum, somali de ölen de, afrika sömürgelerinde ölenlerde, filistinlisi de, hamas karşılık verdiğinde ölen masum israilli de, darbecilerin katlettikleri insanlar da, mursi yandaşları nın çatıdan attığı çocuklar da, öso nun kafasını kestiği papaz da,esad ın gazla öldürttüğü masumlar da, hrant dink de, uğur mumcu da benim için aynı. hepsi insan, hepsi masum, silahsız ve çıkar çatışmasının kurbanı olmuş insanlar. insanları kategorize edip ölümlere ona göre tepki vermekse insanlık, yaratık olarak yaşamak daha iyi...
demek istediğimi tam anlatamadım sanırım. ben mevcut düzene dair bir resim çizmeye çalıştım, kişisel görüşümü yazmadım. dünyanın her yerinde binlerce insan ölüyor öldürülüyor. israil filistinlileri, çin uygur türklerini, darbeciler mısırlıları katlediyor, karşılık bulunca da kendi vatandaşları ölüyor. afrika da insanlar açlıktan ölüyor, sömürü ülkelerinde günübirlik silahlı darbe yönetimleri ortaya çıkıyor. üstelik düzenli bir ordu dahi olmadığından eline silahı alan insanlarını katlediyor. bunlardan sadece kişisel çıkarlarımız için yararlanabileceklerimizi görüyoruz. tüm dünya da böyle...
atılan kimyasal silahı kesin ya kürtler attı yada kökten dinci kendilerine öso diyen ibneler suriye ordusunun yapmadığı kesin
abi bunlar peygambermi her söyledikleri doğru kabul ediliyor onların öldürdüğü insanlar neden hiç gösterilmiyor bıraksınlar bu hikayeyi bunlarda suriyenin pkk sı önceden onlar apoyu barındırıyodu şimdi biz bunların liderini barındırıp koruyoruz
at at heyacanlı oluyor!!!!!
my net bu haber yapıs tarzın baslıkların falan irenç... zanntmeki bunları bırılerı ı yerlere not almıyor...kaçacak yerın olmaz!!!! el kaideden aldıgın bilgilerle ayrıntılar kesinleştıyor diyosun...alçakmısın teröristmisin!!! sonun geliyor mynet!!!
korkutulmuş sindirilmiş medyadan doğruları yazmasını beklemek hata olurdu.
Bu katliamda ölenlerin çoğunluğu çocuk,kadın ve yaşlı insanlar bunu bizim dış işleri bakanı da doğruladı,o halde biraz mantıklı olmak gerekirse Esad rejimine karşı savaşan sözde muhalifler çocuk,kadın ve yaşlıların çoğunluğunu oluşturduğu kişiler değil ki Esad bunlara kimyasal silah kullansın adam böyle bir emir verecekse kendilerine karşı savaşan eli silahlı muhaliflerin olduğu yerlere ve karargahlara attırır, bu işin içinde bu mantıkla hareketle bence Suriye'de muhaliflerin yanında olan El Kaide ve El Nusra terör örgütü var,bilinir ki böyle bir olay inefret uyandırır
yüzbinler mülteci ölenin hesabı yok siz adamı savunmak için 1700 ü kim yaptınız hesabındasınız . menfaate bakın iran.esed.hizbullah . israil ve CHP aynı karede
martı yorumu yapmış arkadaş yazmış olduğuna kendin inan sonra yaz israil ve ABD ve başbakan büyük ortadoğu projesinin eş başkanı değilmi sen kalkıyorsun israili CHP ile aynı kareye yerleştiriyorsun ozaman şu sonuç cıkmakta artik büyük ortadoğunun eş başkanı erdoğan değil kılıçtaroğlu da bu konuda hiç bir şey duymadık senin bilgin varsa paylaş kardeş yoksa başbakanın bizati kendi sesi ve görüntüsünden BOP eş başkanlığı yaptığı sabit
israille kimin aynı karade olduğunu göremeyenlere şaşıyorum.yalan rüzgarına kapılmak bu olsa gerek
sorsalar bunlara müslümanım derler..bunlara müslüman değil insan diyenin taaaaaaa...
Aşağılık Selefi yalan söylüyor. Katliamı muhalefet yaptı. Aşağılık Selefiler daha dün Adana' da Sarin Gazı ile yakalanlar Selefi teröristlerdi. Konya'daki gizli tesisleri dünya konuşuyor. İnsanların kafasını kesiyorlar, sırf Alevi diye insanların kafası kesilir mi? Aşağılık El Kaideciler. Lui Sakka nerde? Tayiyip Erdoğan da destekliyor bu teröristleri. Li Sakka Selefi terörist başı. Türkiye' de hapisteydi. Şimdi nerde? Sinagog patlamasını da Reyhanlı'yı da Selefiller yaptı. Le Figaro daha dün yazdı bu Selefileri ABD eğitiyor. Bu Selefiler var ya I.Dünya Savaşı'nda Osmanlı'yı sattı
Esad dediğin adam kendi ülkesini bombalıyor sırf iktidarı için seçim yapmamak için.Koltuğu için binlece insanı öldürüyor.Sisi de aynıını yapıyor.Özgürlük ve insan hakkı bumu sizce?
HANGİSİ DOĞRU NE OLACAK ŞİMDİ EY "MÜSLÜMANLAR(!)".. KİMYASAL SALDIRIYI ESAD YAPTIRSAYDI, KUDURMUŞ KÖPEK GİBİ SALDIRMAYA HAZIRDINIZ..EL-KAİDE'NİN YAPTIĞI, SUUD'LARIN YAPTIRDIĞI, TÜRKİYE'NİN DE DESTEKLEDİĞİ ORTAYA ÇIKTI..ŞİMDİ NE YAPACAKSINIZ?!. HAYDİ, NE KADAR "MÜSLÜMANSINIZ" BİR GÖRELİM BAKALIM!.. Rus uyduları kimyasal saldırıyı aydınlattı / Güncellendi Rusların yayınladığı uydu görüntülerinde Şam kırsalındaki kimyasal saldırının muhalifler tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Rusy
Bekle eset seni beş beter edeceğiz Allahı azimmüşanın izniyle, karını çocuklarını ortalık malı yapacağız zaten karın yeterince ortalık malı bir yosma. bekle sen artık eski pısmış türkiye yok elhamdulillah karşında.. bunların hesabı senin ve taraftarlarının yanına kalmıyacak canımı alın diyecen kanın kurusun istiyecen ama bir anda kurtulmak yok öyle eset. Allah seni kahhar sıfatıyla kahreylesin eset.
rus uydularından kimyasal saldırıyı muhaliflerin yaptığı kesinleşmiş ne olaçak şimdi diktatürmüş dünyada diktatör bitti esatmı kaldı sıra suudi kralına gelecekmi afrikada katliamlar yaşanmakta hemde müslümanlara karşı ses yok bura neden önemli israilin güvenligi herşeyden önemli ırak onun için mısır onun için libya onun için simdide suriye sonra iran ve Türkiye Türkiyeyi topraklarından taviz verip yahudi kürt devleti kurulmasına müsade ederse kimse dokunmaz yoksa o projenin dahilinde bizde varız
SURİYEDE BAŞIBOŞLUK VAR, İSRAİLDE BU İŞİN İÇİNDE AMA KANIT YOK! AMA SORUMLULUK SAHİBİ ESAD OLUNCA ADAMIN GÜNAHI DA VEBALİDE Bİ HAYLİ KABARIK DURUMDA. İŞİN İÇİNDEN NASIL ÇIKILIR ALLAH KOLAYLIK VERSİN.
Peki Suriyenin askeri sözcüsü veya genelkurmayi yokmu bu haberi yalanlayacak veya dogrulayacak, haberi sadece Suriyeyi ortadan kaldirmak isteyenlerin agzindan duyuyoruz, Irak icinde ayni senaryo oynanmamismiydi. Merak ettigim tek konu bizdeki kimyasal silahlar ne zaman tespit edilip bize ne zaman demokrasi getirmek istemeleri, yarin Yunanistan ve ona bagli adalarda bir kac kisi zehirlenirse kimse sasmasin, kendimizi savunacak hic bir durumumuz yok Ülkede Türk askerinden cok NATO yani ABD askeri ve silahi var.
sizin o muhteşem haklı senaryolarınız az daha bu ülkenin sonunu getiriyordu siz ve sizin gibilerin bu ülkede yaşamaya hakkı yok
YALAN SÖYLÜYOR BUNU MUHALİFLER YAPMIŞTIR
teröristin kızı ölür mektup yazar kızına ağlarız,pkklı ölür ağlarız ağıt yakarız iyide ölen Türklere kimler ağlayacak aloooooo
yıllardır kandile giremedik girsekte bir sürü şehit verdik. PKK nın yuvalarına sizde böyle kimyasal silah kullansaydınız hepsini temizlerdiniz Esad yaptı noldu sanki bu kadar korkak ve basiretsiz olunmaz.
Esad iyimi?Koltugu için,iktidar hırsı için seçim yapmak yerine silaha sarılıyor kendi uçaklarıyla kendi kentlerini bombalıyor.
aCımasızca ana Kuzularına puSu kuRup Şehit eden kim pekaka..kim aPo kim KCK kim etnik ırk..suRiyede kimyasaL silah kullanacak kadar kim vahşi olabilir tabiki pekakaa....pekakayı kim kurtarmak çabasında tabi aKP ve akpli KÜRT vekiller..açılım akiL insanlar Çözüm sürecii..Türküz ölene kadar.
baba mesleği ne yaparsın
allah askına bu yalana kım ınanancak sadece yanlı ved etaraflı olan kısılıksız kan emıcıler ınanacak bır asker kendı halkını vuramaz asla bu sadece turkıyed evardır baska yerde als ayoktur
Kardeşim hala Esadı savunan,Sisi yi savunanlar var.Adamlar kendi şehirlerini bombalıyor,hama humus,halep ABD uçaklarıylamı bombalandı?Neden bombalandı?Sadece Esadın koltuk hırsı için.Oysa Esad ilk gösteriler oldugunda seçime karar verse silah kullanmasa kendi halkı için,herkes özgürce seçime katılsa hiç bir şey yoktu.Mısırda sisi ne yaptı?Aynısını.Geziciler ne istiyor?Seçimle geleni zorla şiddetle indirmek.Aynı kapıya çıkıyor.Demokrasi seçimdir,silah kullanmak değildir,İnsan hakkı herkesin yaşama ve inanma,ve görüsünü ifade etme hakkıdır,ama saldırmadan hakaret etmeden.
mısırda sisinin savunacak bişiyi yok.fakat sisi ve ordunun türkiyedeki olup bitenden etkilenip kendini koruma refleksi aslında oradaki olup biten.bizde on yıla yayılan bir süreci mürsi aldığı gazla bir kaç yılda yapmaya kalkınca adamlar haliyle panikledi.ve bu tablo oluştu.
SMDK Genel Sekreteriymiş. Çabulcu topluluğunun sözcüsü.
Saldırmak için bahane arıyorlar.. Sınırımızdalar.. Amerika oraya gelirse bizide pas geçmez.. Yanlış adımlar atıyor yönetimimiz.
İnsanları, müslümanları, müslümanlara öldürtüyorsunuz da siz İstanbulda ne yaaparsınız? Türk hükümetinden (ABD ye ait) taliat ve yardım vaadlerini mi alıyorsunuz? Yoksa işleri tirübünden mi izliyorssunuz?
Diğer Haberler