İşte yeni komutanlar!

YAŞ’ta 2015, 2017 ve 2019’da Genelkurmay Başkanı olacak isimler de ortaya çıktı. YAŞ’ta bu yıl terfi alacak komutan, 6 yıl sonra TSK’nın zirvesine oturacak.

İşte yeni komutanlar!

YAŞ’ta Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kıvrıkoğlu, 2 yıllık görev süresi dolduğu için emekliye ayrılacak. Kıvrıkoğlu’ndan boşalan koltuğa en kıdemli kara sınıfı komutan olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu’nun getirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bilgel’in de 2 yıllık görev süresi dolduğundan emekliye ayrılması ve Donanma Komutan Vekili Koramiral Bülent Bostanoğlu’na bırakması bekleniyor. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erten de 2 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle emekliye ayrılacak; yerine 1. Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Abidin Ünal ya da Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Akın Öztürk’ün getirilmesi bekleniyor.

Jandarma bilmecesi
Kalyoncu’nun Kara Kuvvetleri Komutanı olmasıyla boşalacak Jandarma Genel Komutanlığı için EDOK Komutanı Orgeneral Yörük, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ataman ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Akar’ın isimleri ön plana çıkıyor.
Halen 28 Şubat davası kapsamında şüpheli konumda bulunan Ataman hakkında dava açılabilme olasılığı, Ataman’ın bu koltuğa getirilmesi olasılığını düşürüyor.
Toplantıda ilk sıradan terfi alacak komutanın 2019’da Genelkurmay Başkanı olma olasılığının yüksek olması nedeniyle, terfi edecek komutanlar ve sıraları ayrı bir önem taşıyor. Orgeneral Özel’in 2015’e kadar bu koltukta kalması bekleniyor. Teamüllere göre 2015’te Orgeneral Kalyoncu Özel’den boşalacak koltuğa oturacak.
2017’de ise Jandarma Genel Komutanı olması beklenen Orgeneral Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturması bekleniyor. Halen Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevini yapan Korgeneral Salih Zeki Çolak, 2019’da Genelkurmay Başkanlığı için en kuvvetli aday olarak beliriyor.

105 dosya masada

YAŞ toplantısında 55’i Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda, 16’sı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda, 17’si Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda, 12’si Jandarma Genel Komutanlığı’nda, 5’i ise Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde görevli olan toplam 105 general/amiralin dosyası görüşülecek.
General ve amiraller hakkında terfi ya da görev uzatma anlamına gelen “temdit” kararı verilecek. Dosyası görüşülecek komutanlar arasında 15’i tutuklu, 5’i ise tutuksuz olarak yargılanan toplam 20 komutan da yer alacak. Tutuklu komutanların emekliye ayrılması, tutuksuz komutanlara ise “temdit” verilmesi formülünün değerlendirildiği ifade ediliyor. Geçen sene de aynı formül işletilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 75 yorum
GÜN OLUR DEVRAN DÖNER BUGÜNKÜ GERİCİ,YOBAZ,FAŞİST ,ATATÜRK DÜŞMANI BU KOMUTANLAR LAYIK OLDUĞU YERLERİ BULUR. TIPKI KUBİLAY'I KATLEDENLER GİBİ OLUR SONLARI.
ASKERİYE ARTIK BUNDAN SONRA PEYGAMBER OCAĞI OLACAK.. KEMALİZİMDEN BESLENEN SALAKLAR HEP RÜYA GÖRECEKTİR...
sizler bu rüyada fazla kaldınız bir gün gözlerinizi açtığınızda korkudan ne yapacağınızı şaşıracaksınız.
ayhansofuoglu senin şuanda çok korktuğun gibi sanırım.çokmu tırstınız bu hükümetten ,korkma korkma ısırmazzz..
eskisehirli35 ısırmayı geçtim sana neler yapıyo haberin yok, acısı sonradan çıkacak merak etme.
o ocağa ananınıda gönder her çeşit kardeşin olsun
2019 da Topluca Kodesde olacaksınız.
geçti bor'un pazarı, boşa umutlanma.....
sende kına yak muzaffer.65, belki adama benzer.
pisliklerin elinden kurtulan bir ülkenin hayırlarla dolu gidişatına beni şahit ettiği için Yüce Allah'a çok şükrediyorum.
Sizde muslumansinizya.kara cahil
Eveettt ekip kurulmuş..2019 a kadar galiba amerika ve israil tayyibe söz vermiş iktidarsınız diye, planlar yapılmaya başlamış..ben merak ediyorum ülkesini seven askerleri ergenokondan darbe ve terör örgütü kurmaktan içeriye attınız ömür boyu hapis cezaları verdiniz ya siz iktidardan inince bu komutanlar ile birlikte cumhuriyeti yıkmaya teşebbüsten ne kadar ceza yiceksiniz..ama feto cunuzun evi büyük tayyip efendi askerleri vekilleri yüzde ellisi ile oraya kaçarlar
senin gibi tiplerden bu millet bıktı beee totalpanic kes sesini.ismin gibi çok panic yapmışsın bu kadar korkmayın yahuu sizi yemezler.yaptığı yoruma bak ülkesini seven ergenekoncuymuş sen bu komutanların ne yaptığını biliyomusun be dengesiz bilip bilmeden cahil cahil yorum yapma.bilgisiz cahil.
eskisehirli35 adam doğru söylemiş, sanırım sen bu komutanların neler yaptığını biliyosun ki bu kadar emin konuşuyosun. Anlat bizde öğrenelim.
ülkeyi mafedenlerden kurtarmak ne zaman suç oldu...sen şuan neden burada yazı yazayorsun tutuklanmamışsın...içerde değilsin.demekki bir suç işlememişlsin...senin zekan bu ülkede suçu olmayanın delil olmayanın hele hele ki tutukladığın general ise içeri tıkmanın zor olduğunu bilemiyormusun...konuşuyorsunuz ama alışacaksınız sonrada bizden daha iyi bu işin savucunaları olacaksınız...
fazladan sevgi ölçerin var mı abi?bana bir adet lazım aşkımı ölçeceğim de...
ASKERİN TERFİSİNE SİYASİLERİN KARAR VERMESİ ÇOK YANLIŞ.TABİİKİ BAŞKOMUTAN OLARAK CUMHURBAŞKANININ ONAYI ŞART.TERFİLERİ KONUSUNDA KENDİ İÇLERİNDE KURULACAK SİSTEME GÖRE KARAR VERİLMESİ GEREKİR.GENELKURMAY BAŞKANLIĞI DA SİYASİ OTORİTEYE DEĞİL DİREKT OLARAK CUMHURBAŞKANLIĞINA BAĞLI OLMALI VE CUMHBURBAŞKANI GENELKURMAY BAŞKANI ÜZERİNDE ETKİN VE GENİŞ YETKİLE RE SAHİP OLMALIDIR.PEKİ YARIN İKTİDARA SOSYAL DEMOKRATLAR GELDİĞİNDE O HÜ KÜMETİN BAŞBAKANIDA ŞİMDİ RTE'NİN YAPTIĞI GİBİ BU RTE'Cİ,BU MİLLİ GÖRÜŞÇÜ DE YİP AYRIMCILIK YAPARLARSA NE OLACAK,BU YANLIŞLARI,NEREDE KİM,NASIL DURDU RACAK.KEMAL BULGAN
Düne kadar asker siyasilere karışırken,asıl vazifesini bırakıp toplum mühendisliği yaparken gıkı çıkmayanlar ve her şeyde askerden darbe umanlar şimdi demokrat kimliği giyerek eleştiriyor.Yazık
Hala militarizmi savunacak akuıl yoksunlarının olduğu beni çok şaşırtıyor. bu kadar gericilik olmaz....
Avrupa ve Amerika da halkın seçtiği vali Başsavcı'ya varana kadar herkesin atamasını doğrudan kendisi yapıyor. halkın iradesi tam anlamıyla budur. genel kurmay'ın atamasını yapmakta normaldir.
Kemal BULGAN bu günkü iktidar RTE dediğin kişi askeriyede ayrımcılık yapmıyor vatana ihanet edenleri ordudan ayıklıyor. Olması gereken ve en doğrusu budur. Adamlar her türlü ihanette eli var, pkk kayla ortak ergenekon tamamıyla askerden oluşuyor. İlker başbuğ un oğlunun en yakın arkadaşı kim söylermisin. Atıp tutuyosunuz işinize gelmeyince RTE ayrımcılık yapıyormuş. Mazinin özlemiyle yanıp tutuşuyorsunuz ama o günler geride kaldı.
Hyol hangi okul mezunusun cok merak efiyorum.senin apon kahraman oldu bizim genel kurmay baskanimiz terorist.suan cezaevindeki askerler kurtardi kibrisi turkiyenin tek dost komsu yok savas dayandi kapimiza sira geldi turkiyeyi bunlari goremeyecek kadar cahilsiniz.2019 turkiye kalirsa goruruz hep betaber.muslumanlar uzerinde oynqnan oyunlarin farkina varin.bu oyuncularin lideride akp hukumetidir.
millete cahil diyeceğine biraz araştır,medya haberleri okuyup yorum yapma ,bu haberlerle ancak bu kadar basiretsizce aptalca yorum yaparsın ancak.
ülkemizi savunmayıp savaşmasa türkiyeyi bitirdi dersiniz,ülkemizi savunuyo savaşıyo mücadele ediyor bu seferde bizi savaşa soktu dersiniz.
ŞİMDİ BU YAŞ TOPLANTISINDA ÖRGÜT LİDERİMİ SECİLECEK T.S.K SUÇ ÖRGÜTÜ YA İLKER BAŞBUĞDAN SONRA BAKALIM ERDOĞAN TERÖR ÖRGÜTÜ LİDERLİĞİNE HANGİ GENERALLERİ ATAYACAK...
sen bu kafayla gidersen daha çok darbeciler cebini doldurur. ama size böylesi lazım.
YANİ İÇLERİNDE SİYONİSTLERİN TUZAGINA DÜŞÜRÜLMÜŞ VE PARA İÇİN VATANINA İHANET EDENLER VAR. ALLAH KORUSUN AKP TEDBİRİNİ ALMASAYDI İSTİHBARATI KÖTÜ OLSAYDI ŞUAN TÜRKİYEDE İÇ SAVAŞ VARDI VE EMİN OLUN 4 AYDA BU SAVAŞ BİTERDİ VE SİYONİST VE UŞAĞI ABD PAYLAŞMIŞ OLURDU . ORDUNUN DAHADA TEMİZLENMESİ GEREKİYOR. DİKKAT EDİN TÜM ARAP BAHARI ORDUYLA BAŞLADI VE BELLİ BİR GURUBUN HALKIN İÇİNE GİRİP KIŞKIRTMASIYLA. ÖRNEĞİN GEZİ PARKI VE HAİN YANDAŞLARI. BUNLAR SANMASINLARKİ HESAP VERMEYECEKLER. BUNLARIN BEDELLERİNİ ÇOK AĞIR ÖDEYECEKLER GEREK ORDU MENSUPLARI GEREK GEZİ PARKI HAİNLERİ VE YANDAŞLARI. TÜRKİYEMMM
noluyo lan jubiter dümbüğü iç savaş çıkmadı diye zorunamı gitti ülkeyi kurtardı diyo.amk couğu mahfettiniz lan ülkeyi pic.çok şükür toparlandı hemen ülkemiz başbakanımız ve milletini ülkesini seven polisler ve bakanlarımız sayesinde.
HASTİR LAN...
NE DİYON LAN SEN AKLIN BAŞINDAMI SENİN HIII YAVŞAK AKLINI BAŞINA AL BAŞLATMA ŞİMDİ MÜBAREK GÜN SİYASETİNİ BAŞKA YERDE YAP TÜRKİYE BAHSETTİKLERİN YÜZÜNDEN BATIMA DOĞRU HIZLA KULAÇ ATIYO SEN HALA AHMAK SÜRÜLERİNDEN BİRİİSİ OLARAK AKP FARKETMESEYMİŞTE BİLMEM GEZİ SİYONİSTLER FALAN ?????NOLUYORUZ LAN 95 YILLIK TÜRKİYE CUMHURİYETİ KIÇINIZAMI BATTI NAMUSSUZLLAR HI HASTİR FETOŞUN DÖLLERİ
kendi köpeklerini yerleştirdiler
Sen de Senin yorumunu yayınlayan editör de köpek olmasaydı Ordunun mensuplarına köpek demeye dilin varmazdı.
Adını ve ünvanını soran olmadı sizin köpekler ceza evlerinde
4444mustang sen git rus köpekliği yap. milli ve kahraman ordumuzun içinde senin zihniyetinde parazitler bulunmayacak.. 30 yıldır pkk ya göz yumuldu artık yumulmayacak..inş.
Silivri'de zıbaran paşalara kahraman diyenler bu adamların kahramanlık yaptıklarını nerde görmüşler otuz senedir kendi elleriyle kurdukları pkk yı dahi bitiremediler yok nerde başarı göstermişler de bu adamlara kahraman deniliyor ben bunu anlamadım açın bakın araştırın pkk fiyasko Kıbrıs fiyasko Kore fiyasko nerede yapmış bunlar kahramanlık Golf Sahasında mı Briç masasındamı yoksa ikibinli yılında yönetim kurulu üyeliği yapıp içini boşalttıkları bankalar' damı ? bir araştırın allah için ya vallahi kahramanlıkları yok
salakmısın sen birader, adamların yol kesip arama yapmasımı sence kahramanlık, biz burda polis gücü kurduk demesini dinlemekmi kahramanlık, diktiği bayrağı indirmeyip dalgalanmasını seyretmekmi kahramanlık. Bu kadarmı gerizekalısınız kardeşim.
O GENERALLER EN BÜYÜK KAHRAMANLIĞI SENİN GİBİ BİR DEYYUSUN BİLE IRZINI NAMUSUNU KORUMAKLA YAPMIŞ. SEN PKK YI TSK KURDU DİYECEK KADAR ŞEREFSİZSEN KÜFÜR BİLE İLTİFATDIR. HANGİ GENERAL HANGİ BANKANIN İÇİNİ BOŞALTIMIŞ, BOŞALTABİLİR. AMA AHLAKSIZSIN YA, TSK DÜŞMANISINYA AĞZINDAN SALYALAR AKA AKA SALDIR BAKALIM.. TSK NASIL KAHRAMANALIK YAPACAK DÜRZÜNÜN ÇOCUĞU, DURDUK YERDE SAVAŞ MI ÇIKARACAK. TSK KIBRIS DA TÜRKLERİN ONURUNU NAMUSUNU KURTARDI , KORE''YE DÜNYA HAYRAN DİPSİZ ÇUKUR. DÜŞÜNÜYORUM, TAŞINIYORUM, SENİ TARİF EDECEK SIFAT BULAMADIM. SENİ NEYE BENZETSEM O VARLIĞA HAKARET OLUR.
işte görüyorsun pkk'nın durumunu.tüm paşaları içeri attılar,pkk Türkiye sınırlarında paçavra bayraklarını dikti.kimsenin de sesi çıkmıyor.anladın mı şimdi kahramanlıklarını.
bunlara verilen maaşlara yazık bostan korkuluğu dikin bunların yerine...
Bitmiş ordunun komuta kademesinin kimden olmasının zaten bir anlama kalmadı.
İş görmez ordunun en iyisi terhis edilen ordu.Boşuna masref etmeyelim.5-6 yüzbin orduya ne gerek var.Zaten çevremizde her küçük,büyük ülke istediğini sınırımızda yapıyor.Öyleyse 10 bin asker yeter.
nerde o eski harbiyeliler
sen daha çok ararsın o günleri darbeci uşağı seni :D
benim anlamadığım toplantı salonunun kapısında çok gizli toplantı yazıyor ama bütün kanallar ve mynet de dahil herkes kimin hangi kademeye geleceği hangi rütbeyi alacağını biliyor hatta 2019 ların genelkurmay başkanını bile belirliyorlar
bunları şimdi demese ileride söylenilcek şeyler sos kimin gelip gidiceği illa öğrenilcek söylenilcek başa kimin geldiği saklanabilir mi :) bunlar halka söylenmesi gerekenler bilmemiz gerekenler asıl önemli konu bu değil içerde konuşulnlar başka.
herkez aynı egitimi alıyor herkez yapabilir bu işi
ton17 sen türk değilsinkiii...sananeeee....lanetlenmiş yahudii seniii
YAŞ taki hesap çarşıya uyarmı artı arada bi komutan emekliliğini isterse ne olacakbaşa getirlilecek bi komutan bulunamıyacak her komutana bi şey deniyor yok ona dava açılabilir yok bu soruşturma geçirir demekki bi şey varki paşalarda böyle davranıyor.....
BAŞ KOMUTAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÜN TC. ORDUSUNA HER ZAMAN GÜVENMİŞTİR ONLARDA BU GÜVENE LAYIK OLDUGUNU HER FIRSATTA GÖSTERMİŞLERDİR İŞTE BU MUSTAFA KEMALIN ORDUSUNU BİZLERDE SEVİYOR YENİ GÖREVLERNDE BAŞARILAR DİLİYOR ALLAHA EMENET OLMALARINI DİLİYORUM.
LOZAN ve SERV ANLAŞMALARININ TAM METNINI OKUMANI DILERIM KARDESIM MEMLEKETI KAGIT KALEMLE SATANLARI GORURSUN.... BU ORDU MUSTAFA KEMAL ATATURK'e AİT DEGIL SADECE BINLERCE YIL BOYUNCA VARDI, SADECE ÖNDERIMIZ ILE OLUSMADI... AYIP ETME ATALARINA.... VURAL BEY
şok komutan istifa etti ......arkasından emekliliğini istedi ....))))) harbi şok oldum ...bu nasıl haberçilik yaaa toplumu ger babam ger....
En buyuk Komutan ATATURK bizim komutana ihtiyacimiz yok biz gerektigi zaman vatanimizi koruruz.bizimm badem biyikli komutanlara ihtiyacimiz yooook..tek komutan var.m.kemal ataturk
içkici dine düşman komutanın he süper.
Düne kadar asker siyasete ve ülkenin her işine karışır,toplum mühendisliği yapardı.Terörün bitirilememesindeki kasıtlı becerisizlikler de siyasilere verilirdi.Şimdi ülke normalleşiyor.Başı sıkıştığında askerden darbe bekleyen sığ fikirli,at gözlüklü insanlar şimdi güya demokrat kesilip hazmedemiyorlar.Acele etmeyin yavaş yavaş hazım olur.Hazımsızlık ii değildir.Hazmetmeniz gereken üzerinize gelen taciz vakası değil ülkenin normalleşmesi,
Bugünkü komutanı atadınız da sıra 2019 a geldi.
aslında tsk'yı fesh etseler daha iyi olur ne savaşacak komutanı kaldı nede dik duracak duruşu eh işte varmı var, biz türkler herşeyi masada hallederiz koç gibi siyasetçileiimiz var
Dik duruşu demekle darbecimi olacaktı.? bu memlekette ne kadar darbeci varmış.!
bakıyorum chpliler askeri kaybedince hırslarından saldıracak yer arıyorlar.artık askeride çoğunluk yönetecek bu iş böyle azınlıkla yıllarca ezdiniz bundan sonra o eski şaşalı dönem biti.
İnsanları aldatmayın.Haberin başlığına bak,açıklamaya bak.Dam başında saksağan.10 Gün önceki açıklamalar.
beyler biz sizin yahudi hayranı paşalarınıza çok sabrettik..şimsi sizde saygılı olun..
sizde pkk hayranısınız her halinden belli
rosesrose08 ülkeyi sevmek korumak düşmanlardan arındırmak ne zamandan beri düşmanlara hayranlık oldu.kardeşini dostunu arkadaşını ailieni akrabanın askerde ölmesini engellemye çalışıyo pic.uğraşmasa hain uğraşsa hain seni onların yanına gönderip jopu bi soksunlarda bunu yaptırmak lazım ssana.
aşağıdaki yorumcu peder ve azizleri arkadasım niye sindiremiyorsunuz halkın %90 na özgürlük alanının genişlemesine ey chp ve çapulcuları taksime gidin 2 ağaç sindirmeye yardımcı olur size? ok yaydan çıktı eski vesayet sisteminiz. laiklik şeriat özgürlük yalanlarınız bitti siz bu milletin %90 nına yobazlıkla ihtam edin %90 size ne diye hitap ediyor tahmın ediyorsunuzdur ? türk ismini bile sindiremeyip türklükle milleti kandıracağını zanneden ukalalar biraz gerçeğe yakın olunda nicklerinizi türklükle bağdaştırın :))
Hangi yuzde doksan.ruyanda gordun galiba bizim yuzde birimiz bile sizi alt etmeye yeter.hodri meydan
türkiyede işler diğer devletler gibi olmuyor malesef...siyasiler tsk yı kendi başına bıraksa yahudiler hemen orduyu ele geçiriyor..bakınız silivrideki birçok komutanın damadı yahudidir..araştırabilirsiniz..çevik bir 28 şubat darbesinin olmasını bizzat israilin istediğini kendi itiraf etmiştir..
aşağıdaki yorumcu peder ve azizleri arkadasım niye sindiremiyorsunuz halkın %90 na özgürlük alanının genişlemesine ey chp ve çapulcuları taksime gidin 2 ağaç sindirmeye yardımcı olur size? ok yaydan çıktı eski vesayet sisteminiz. laiklik şeriat özgürlük yalanlarınız bitti siz bu milletin %90 nına yobazlıkla ihtam edin %90 size ne diye hitap ediyor tahmın ediyorsunuzdur ? türk ismini bile sindiremeyip türklükle milleti kandıracağını zanneden ukalalar biraz gerçeğe yakın olunda nicklerinizi türklükle bağdaştırın :))
aşağıdaki yorumcu peder ve azizleri arkadasım niye sindiremiyorsunuz halkın %90 na özgürlük alanının genişlemesine ey chp ve çapulcuları taksime gidin 2 ağaç sindirmeye yardımcı olur size? ok yaydan çıktı eski vesayet sisteminiz. laiklik şeriat özgürlük yalanlarınız bitti siz bu milletin %90 nına yobazlıkla ihtam edin %90 size ne diye hitap ediyor tahmın ediyorsunuzdur ? türk ismini bile sindiremeyip türklükle milleti kandıracağını zanneden ukalalar biraz gerçeğe yakın olunda nicklerinizi türklükle bağdaştırın :))
zamanı gelince yobazlar hakettiği cezayı alacaklardır.
OZENCANYOLDAS GERİCİ YOBAZ DEMEKLE MÜSLÜMANLARI KASDEDİYORSAN ÇOK BÜYÜK GAFLET İÇİNDESİN. AYRICA KUBİLAY GİBİ BİR KAFİRİ GÖKLERE ÇIKARMA.KURAN'DA MEALEN 'GÖNLÜNÜZ KİMDEN YAYA İSE ONUNLA HAŞREDİLECEKSİNİZ.' DİYOR.YANİ KİME TABİ OLURSANIZ İLAHINIZ ODUR DEMEK İSTİYOR.GEL ALLAH[CC.]'NUN KANUNALARINA TABİ OL KURTULUŞ İSLAMDADIR.
komuta eden adamlarım
ülkede o kadar çokyalan haber varkiiii hangi medya doğru soyleyor kestirmek zor.
kalyoncu tayip beyin eski danışmanlarından onu en üst makama getireceklerdir
hepiniz cezalandırılacaksınız...
Ssssttt uslubunuzu bozmayin dmbklr
Askerlik vatanı düşmanlardan koruma ve kollama adına savaşan kurum olmaktan çıkarılarak siyasallaştırılmaya çalışılıyor.Yakında Askeri personeli seçimle seçmeye kalkarsak şaşırmayın.Askerlik oyuncak değil.Beyin ister,akıl ister,zekilik ister,teknoloji ister,cesaret ister,ruh ister en önemliside vatanı için gerektiğinde hayatını feda etmek ister.Böyle asker kalabilenleri her zaman alnından öperim.
Diğer Haberler