HABER

"İstikrarsızlık mazereti ortadan kalktı"

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) Başkanı Erhan Özmen, Türkiye'de son yıllarda iktidarların gösterdiği siyasi istikrarsızlık mazeretinin 3 Kasım sonrası oluşan siyasi tablo ile birlikte ortadan kalktığını söyledi.

Başkan Erhan Özmen, yaptığı yazılı açıklamada, dünyada sınırların ekonomik anlamda ortadan kalktığını belirterek, "Ülkeler oluşturulan birlikler içerisinde yer alabilmek için yarışıyor. Biz de bu birlikler arasında bulunan Avrupa Birliği'ne girmek için yıllardır çabalıyoruz. Ancak Türkiye'de son 10 yıldır iktidarda bulunan koalisyon hükümetlerinin başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Bu son 10 yıl kısır geçti. Reel sektörün beklentilerine cevap verilemedi" dedi.

2002 yılının bir çok olumsuzlukla atlatıldığını kaydeden Özmen, "Ancak 3 Kasım seçimlerinden sonra oluşan siyasi tablo, Türkiye açısından bir şans. Tek parti hükümeti ile birlikte iktidarların siyasi istikrarsızlık mazereti de ortadan kalktı. Hükümetten reel sektörün sorunlarına çözüm bulucu ve önünü açıcı önlemler almasını bekliyoruz. 2003 yılı Türkiye açısından dinamik bir yıl olacak. Tek yol üretim, istihdam ve ihracattan geçiyor. Dinamik bir reel sektör, dinamik bir siyasi güç ve dinamik bir Türkiye bekliyoruz" diye konuştu.

Uygulanan vergi oranlarının ödenebilir seviyeye getirilmesi gerektiğini vurgulayan Özmen, şöyle devam etti:

"Hayat Standardı Esası'nın uygulamaya konulması çok yanlış bir karar ve mutlaka düzeltilmesi gerek. Üretenden ve kazanandan vergi alınırken, 600 milyara kadar tahvil geliri olandan vergi alınmıyor. Buna karşın geçimini zorla sağlayan esnaftan vergi alınıyor. Vergi oranları mutlaka ödenebilir seviyeye getirilmeli ve tabana yayılmalı. Vergi oranlarını yükseltmek, mükellefi kayıt dışına itmek demektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön