HABER

"İşverenin üzerindeki yük yine yüksek"

BURSA (İHA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, yılın ikinci yarısındaki artış da eklendiğinde asgari ücrette 2008 için toplam yüzde 9'luk bir artış meydana geleceğini, bunun da iyi olduğu ancak işverenin üzerindeki yükün hiç değişmediğini söyledi.

Asgari ücretin 1 Ocak 2008'den itibaren geçerli olmak üzere yılın ilk yarısı için brüt 608 YTL'ye yükseltilmesi ile ilgili görüşlerini açıklayan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, "Brüt 608 YTL olarak belirlenen yeni asgari ücret, çalışana net 435 YTL olarak yansımasına karşın, işverene maliyeti 739 YTL olacaktır. Tablo hep aynı, işverenin üzerindeki yük hiç değişmiyor" dedi.

Sönmez, yılın ikinci yarısındaki artış da eklendiğinde asgari ücrette 2008 için toplam yüzde 9'luk bir artış meydana geleceğini, bunun da iyi olduğu değerlendirmesini yaptı. SSK primlerinde 5 puanlık indirim yapılacağı sözünün verilmiş olmasına rağmen bunun sürekli ertelenmesini eleştiren Sönmez, "SSK primlerinde indirim konusunda işdünyasına verilen söz tutulamamıştır. 2007 yılında beklediğimiz SSK primlerindeki 5 puanlık indirim önce 2008'de yapılacak dendi, şimdi de (IMF'ye takıldı 2009'a kaldı) diye söyleniyor. Fedakarlık hep işverenden bekleniyor" diye konuştu.

Elektrik ve doğalgaz gibi girdilerin maliyetleri ile işveren sigorta primi ve işsizlik sigortası primlerinin zaten yüksek olduğuna dikkat çeken Sönmez, "Üretim maliyetleri sürekli artıyor. Buna bir de işçilik maliyetleri eklenince reel sektörün ayakta durma gücü her geçen gün daha zor hale geliyor" şeklinde konuştu.

Sayıları 28 bini aşan tüccar ve sanayiciyi temsil eden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez, "Türkiye'nin arzu edilen büyüme hızını yakalayabilmesi için işvereniyle işgöreniyle çok çalışıp üretebilmesi gerçekten önemli. Ancak, işveren üzerindeki yükler, sadece iç piyasada üretim süreçlerimizi etkilemekle kalmıyor, dış pazarlarda da rekabet şansımızı azaltıyor" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön