HABER

İzmir’in işi zor

MİLAN/LONDRA (ANKA) - Expo 2015 için aday olan İzmir'in rakibi Milan kentinin Belediye Başkanı Bayan Letizia Moratti, bu ayın sonunda Paris'te alınacak karar öncesi kampanyayı hızlandırdı. "İtalya'nın Demir Leydi'si" olarak tanınan Moratti, Milan'ın adaylığını destek amacıyla İtalya'nın tüm siyasi partileri ile büyük işadamlarını bir araya getiren "büyük bir koalisyon" oluşturdu.

Ünlü bir işkadını olan eski bakan Moratti'nın, Milan kentinin yeniden bir "uluslararası iş merkezi" haline getirmek amacıyla kollarını sıvadığı ve Milano'ya yatırımların akması için Expo 2015‘yi büyük bir fırsat olarak gördüğü belirtiliyor.

Moratti'nin Expo 2015 düzenleme hakkının Milan kentine verilmesi amacıyla yaptığı çabalarına dikkat çeken İngiliz Financial Times gazetesi şunları yazdı:
"Kent, etkinlik için Türkiye'nin İzmir limanı ile yarışıyor ve Bayan Moratti, adaylığını güçlendirmek için tüm dünyayı seyahat ediyor. Son karar, bu ayın sonunda Paris'te uluslararası fuar organizasyonu üyesi 140 ülke tarafından verilecek."

-AL GORE DE MİLAN'IN ADAYLIĞINI DESTEK VERDİ- İngiliz gazetesi, ABD eski Başkan Yardımcısı Al Gore'un da Milan'ın adaylığını desteklediğini yazarken Gore'un, Milan'ın yürüttüğü kampanyanın çevreye odaklanmasından etkilendiğini belirtti.

Moratti'nin kampanyanın en dikkat çekici yönünün, tüm siyasi partileri ve işdünyasını "büyük bir koalisyon"da biraraya getirmeyi başarması olduğunu kaydeden gazete, Expo 2015'in 30 milyon ziyaretçi çekmesinin ve turizm sektörüne büyük bir katkı yapmasının beklendiğini yazdı.

Geri Dön