Jinekomasti'den Kurtulmanın Şimdi Tam Zamanı!

Son yıllarda erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) vakaları gün geçtikce daha sık görülür oldu.

Jinekomasti'den Kurtulmanın Şimdi Tam Zamanı!

Konunun detaylarını, nedenlerini, nasıllarını ve kısaca jinekomasti hakkında merak edilenleri Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Nedim Sarıfakıoğlu bizler için anlattı.

JİNEKOMASTİ NEDİR?

Erkekte kadın tipi meme büyüklüğüne Jinekomasti denir. Jinekomasti aslında hormon bazlı bir endokrin bozukluktur. Kadın erkek hormonlarının dengesiz olduğu veya bu hormonlara duyarlılığın arttığı durumlarda iatrojenik (nedeni bilinmeyen) olarak ortaya çıkıyor.

HASTALARI NASIL ETKİLİYOR?

Hayatın belli zamanlarında doğal kabul edilen kadın tipi memeler kalıcı olduklarında çoğu erkekte psikososyal yükleri de beraberlerinde getiriyorlar. Göğüslerin dar kıyafet altında veya terliyken fark edilmeleri, meme başlarındaki büyüklük spor salonlarına, denize, havuza ve yazlığa gitmede isteksizlik oluşturabiliyor.

Özellikle sporcularda spor salonlarında soyunma odalarında büyük memeler doğal olarak diğer gözlerden gizlenmeye çalışılıyor. Jinekomasti hastalarının en az rağbet ettiği spor dalları bu nedenle yüzme, sörf gibi su ve havuz sporları.

GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?

Bir çalışmaya göre her iki gençten birini (%38-64) farklı derecelerde ilgilendiren bir sorun.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Jinekomastiyi ortaya çıkaran birçok hastalık ve ilaç sıralanabilir. Burada bu primer veya konjonktürel durumlar dışında ortaya çıkmış ve kalıcı olduğu için psikososyal sekel bırakan Jinekomasti tedavisinden bahsedeceğiz.

Jinekomasti değerlendirilmesinde öncelikle etyolojiye yönelik bedensel hormonal tetkik ve muayeneler sonrasında bir patolojiye rastlanmadığında tedavi aşamasına geçilir. Meme muayenesi öncesinde yüzeyel USG çekilerek jinekomastinin tip değerlendirmesi yapılabilir. Meme asimetri, ortaya çıkma yaşı ve süresi, önceki tedaviler, ailesel yatkınlık, kullanılan ilaçlar sorgulanır.

Meme muayenesi, memelerin meme başı arkasında yerleşmiş olan glandüler (sert) yapıların varlığı ve boyutlarının not alınması, nipple (meme başı) areola çap ve asimetrileri, göğüs kafesi kemik ve kas (Pektoral kas) anomalileri, tüberöz (fıtıklaşmış biberon biçiminde areola) meme varlığı, üst karın derisi gevşekliği, koltuk altına uzanan meme kuyruğu (Spence's tail) olup olmaması ve deri kalınlığı sonuca etki eden önemli parametrelerdir.

Hastanın yaşı, şekillendirilecek memelerin total hacmi, genel sağlık durumu, özellikle yara iyileşme kapasitesi, kişiden kişiye farklılık gösteren ve değişken sonuca etki eden diğer faktörlerdir.

3

Tedavi seçeneklerinin ilk sırasında her tip ve boyutta meme için liposuction yani vakumla yağ çekilmesi koyulur. 50 yaş üstünde ve alınacak yağ miktarı her meme için 1000 cc.’den fazla olan kişilerde deri veya büyük (> 5 cm.) areola’lara küçültme cerrahileri eklenebilir. Bu küçük kategori dışında kalan kişiler için tedavi standardı uygun bir liposuction işlemi ile oluşturulur.

Günümüzde yağ dokusuna seçici (3. kuşak Vaser), lazer veya konvansiyonel vakumlama tekniği ile başarılı Jinekomasti tedavileri yapılabilir. Her tekniğin kullanıcı için gerekli olan bir öğrenme eğrisi (süreci) bulunur.

SONUCA ETKİ EDEN EN ÖNEMLİ DEĞİŞKEN PLASTİK CERRAHIN KENDİSİ

Sonuca etki eden en önemli değişken seçilen teknik ve cihazdan önce uygulayıcı olan plastik cerrahın kendisidir. Cerrah, yağ dışında diğer organ ve dokulara en az zarar veren (yağ dokusuna seçici olan), iyileşme süreci en hızlı ve konforlu olan, en az kanamaya ve morarmaya neden olan, en erken dönemde işe/spora, gündelik hayata dönebilmeyi sağlayan ve elbette en iyi sonuç alabildiği tekniği seçer.

1

JİNEKOMASTİ AMELİYATI OLACAKLARI NELER BEKLİYOR?

Ortalama 2 saat süren ameliyatlar sonrasında 7-14 gün süreyle baskılı korse giyilmesi tavsiye edilir. Meme alt ve dış yanından 2-3 mm.’lik kesi yerlerinden girilerek gerçekleştirilen liposuction işlemine ilave olarak gerekirse areola dış sınırı içinden yapılan ikinci bir 2-3 mm’lik kesi ile meme başı arkasındaki sert fibrotik glandüler yapılar ayrıca alınabilir.

Nihai sonuçlar kabaca hafif ve orta derecedeki memelerde hemen, büyük memelerde 2. ay sonunda alınabilir. Bu bekleme süresi alınan memelerin üzerinde yer alan fazla derinin yerine oturması için gereken süredir. Kesi yerlerindeki izler uygun yara bakımı jel ve masajlarla zamanla silikleşir ve estetik olarak kabul edilebilir hale dönüşür.

JİNEKOMASYİ AMELİYATLARINDA BAŞARI ORANI NEDİR?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi liposuction ile Jinekomasti onarımında da başarılı sonuca etki eden önemli değişkenler; hasta özellikleri, zamanlama, uygun cerrahi planlama ve proaktif hasta takibidir. Tedavide başarılı sonuçlar, bu değişkenlerin her hasta için algoritmik yaklaşım eşliğinde titizlikle uygulanmasına bağlıdır.

AMELİYAT İÇİN EN UYGUN ZAMAN NEDİR?

Başarılı sonuçları özellikle gençlerde yüksek biyopsikososyal iyileşme sağlayarak oldukça tatmin edici bulunan Jinekomasti tedavisi için en uygun zamanlar elbette yaz sonu ve kış aylarıdır. Jinekomasti ameliyatının soğuk aylarda daha çok tercih edilmesinde kısa veya uzun korse giyme zorunluluğu da etkili olmaktadır.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Doç. Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

www.ankaraestetikcerrahi.com
Facebook: @NedimSarifakioglu
Instagram: @nedimsarifakioglu

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler