'Kaçırılan Metropolitler Türkiye'de değil'

Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de kaçırılan 2 Metropolitin Türkiye'de tutulduğu iddialarını yalanladı.

ANKARA(ANKA)- Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de kaçırılan Antakya Ortodoks Patrikhanesi Halep Metropoliti Paul Yaziği ile Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim'in Türkiye'de tutuldukları iddialarının gerçekdışı olduğunu bildirdi. Bakanlık, kaçırılmanın başka bir ülkede gerçekleşmesinden dolayı metropolitler için yapılabileceklerin sınırlı olduğuna değindi.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, 22 Nisan 2013 tarihinde Suriye'de kaçırılan Antakya Ortodoks Patrikhanesi Halep Metropoliti Paul Yaziği ile Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim'in Türkiye'de tutuldukları dahil olmak üzere, çeşitli iddiaların ileri sürüldüğünü belirtti. Söz konusu iddiaların tamamen gerçekdışı olduğu vurgulanan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı, "Esefle karşıladığımız bu iddiaların bazı çevrelerce Türkiye'yi zor durumda bırakmak ve kendi maksatlarına hizmet etmek için ortaya atılmakta olduğu aşikardır" ifadelerine yer verildi.

Adı geçenlerin bir an evvel serbest bırakılmalarının temenni edildiği açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kaçırılma olayı ve sonrasındaki süreç Türkiye toprakları dışında, başka bir ülkede cereyan ettiğinden dolayı, adıgeçenlerin serbest bırakılmaları için tarafımızdan yapılabileceklerin sınırı bellidir ve kısıtlıdır. İzah edilen bu çerçeve içinde Türkiye de diğer birçok ülke gibi, din adamlarının serbest bırakılmaları için sarf edilen çabalara imkanları ölçüsünde katkı sağlamaya gayret etmektedir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler