HABER

Kaddafi Sudan'da otel yaptırıyor

HARTUM (İHA) - Yurt dışı gezilerinde davet edildiği otellerin karşısına kurduğu çadırda kalan Libya lideri Muammer Kaddafi, Sudan'da 22 katlı otel yaptırıyor.

İnşaatına 2002 yılında başlanan otelde İtalyan, Filipinli ve Sudanlı işçilerin yanı sıra 120 Türk işçi çalışıyor. Türklerin genellikle otelin iç dizaynıyla ilgilendiği otelde alışveriş merkezi, sauna, hamam, mescit ve restoranlar bulunuyor. Otelin 5. ve 6. katlarındaki dubleks bir kral dairesini kendisine ayırdığı söylenen Libya Lideri Kaddafi, 16 gün önce de otel inşaatını denetleyerek yetkililerden bilgi aldı. Kaddafi tarafından 'Fetih kalesi' ve '1 Eylül' anlamına da gelen 'Burcel Fatih' isminin verildiği otelin kesin ismi açıklanmazken, yapının kral dairesinin ise Nil manzaralı olduğu öğrenildi.

Sudan'da şimdiden dillere destan olan otelin iç dizaynı ve ince işlerinde çalışan Türk firmasının sorumlusu Oğuzhan Şerit, otelin İtalyanlara ihale edildiğini, ancak ince işlerinin ve iç dizaynının Türkler tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, "Otelin yüzde 80'lik kısmı tamamlandı. Önümüzdeki 6 ay içerisinde bitirip teslim etmeyi düşünüyoruz" dedi.

Otel inşaatında 120 Türk'ün çalıştığını ifade eden Şerit, "Otel 5 yıldızlı, çok lüks bir bina olacak. Otel şekil olarak gezi yatına benzetilmeye çalışılıyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan Burel Arap Oteli'ne benzemesi planlanıyor. Yapı bu ülkenin bir simgesi olacak" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler