HABER

Kahvaltı, öğrenciler için önemli

Sabahları okula gitmeden önce yapılan yeterli bir kahvaltının, güne başlamak için gereken en iyi itici güç olduğu belirtilerek, okul çocuğunun et, salam, balık, beyaz et, yumurta ve peynir türleri ile, değerli hayvansal albümin ihtiyacının büyük bölümünü karşılayabileceği bildiriliyor.

Kahvaltı, öğrenciler için önemli

Uzmanlar, bol çeşitli bir kahvaltının iştahı açtığını ve yemek yeme zevkinin gelişmesine yardımcı olduğunu ifade ederek, kahvaltının, en azından küçük bir bardak dolusu sebze veya meyve suyu ile tamamlanması gerektiğini vurguluyor. Sütlü kahve veya benzeri içeceklerin yerine, bitki veya meyve çayları, süt, sütlü kakao veya koyu olmayan bir süt çorbası verilebileceğini kaydeden uzmanlar, "Arada bir ekmek türlerinin ve ekmek üstüne kullanılan kahvaltılıkların değiştirilmesi doğru olur. Örneğin, peynir, çökelek (ekşimik), yağsız salamlar, domates, muz, kırmızı turp veya bir yumurta olabilir. Üstüne süt eklenen yulaf ezmesi veya mısır gevreği, belki biraz meyve ve komposto da yeterli bir kahvaltı olarak değerlendirilebilir" diyor.

TEREYAĞLI EKMEKLE 'TAKVİYE'

Uzmanlar, derslerin uzun sürdüğü günler için çocuğun yanına ayrıca, bir veya iki dilim tereyağlı ekmek verilmesi önerisinde de bulunuyor. İçinde biraz da fındık-fıstık bulunan kurutulmuş meyveleri de tavsiye eden uzmanlar, yetersiz kahvaltı eden veya hiç kahvaltı edemeyen çocukların yanına ise, üstüne peynir, salam koyulmuş iki-üç dilim ekmek ve meyve verilmesi gerektiğini belirtiyor.

İKİNDİ SAATLERİNDE DE KAHVALTILIK TERCİH EDİLEBİLİR

Uzmanlar, okul çocuklarının, ikindi saatlerine denk gelen bir kahvaltıdan çok hoşlandıklarına da dikkat çekiyor. Böyle bir kahvaltı için, süt, sütlü kakao veya bitki çayı ile bir dilim marmelatlı veya ballı ekmek öneren uzmanlar, arada bir hamur işleri ile bir değişiklik yapılmasının da bir sakıncası bulunmadığını bildiriyor.

ÖĞÜNLERİ TATLI İLE

Uzmanlar, yalnızca bir tek sıcak öğünle, çocuğun ihtiyacı olan albümin, demir ve vitaminler, öncelikle A vitamini, karotinler, B vitamini grubu ve C vitamini miktarının karşılanabileceğini ifade ederken, öğünlerin hep bir tatlıyla sonuçlandırılması gerektiğini kaydediyor. Uzmanlar, bu konuda, sütle karıştırılmış içecekler, muhallebi türleri, komposto veya çiğ meyveyi öneriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler