HABER

Kamu-Sen'den devlete dava

ANKARA (İHA) - Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve Konfederasyona bağlı sendikaların genel başkanları, hükümetin zorunlu tasarrufların ödemesine ilişkin aldığı karar doğrultusunda yasal haklarını kullanmak üzere Hazine Müsteşarlığına dilekçeli müracatta bulunarak, alınan kararı protesto ettiler.

Hazine Müsteşarlığının önünde yapılan eylemde, Kamu-Sen Başkanı Akyıldız, 3 Kasım Seçimlerinden sonra tek başına iktidara gelen siyasi iradenin elindeki gücü farklı farklı kullanmaya başladığını belirterek, "Ya nemada biriken anamızın ak sütü gibi paralarımızı verirsin ya da 2 milyon 200 bin kamu çalışanı ile mahkemelik olursun" dedi. Akyıldız, hükümetin karar alırken kendilerine sormadıklarını dile getirerek, "Bizim cebimizden alınan paralarla ilgili karar verirken bize sormuyorsun. IMF'den 3 kuruş para alınca hergün heyetlerle görüşüyorsun. Bizde heyetiz buraya paramızın hesabını sormaya geldik" diye konuştu. Siyasi iradenin elindeki gücü farklı kullanmaya başladığını söyleyen Akyıldız, 2003 yılı zammı için, yüksek ücretliye düşük zam, düşük ücretliye yüksek zam, düşük ücretliye 30 milyon, yüksek ücretli başbakanlık çalışanlarına ise 120 milyon zam verdiler. Şimdi soruyorum bunun hangisi düşük, hangisi yüksek, bununla kalmayan hükümet asgari ücretliyede 40 milyon lira zam verdi" diye görüş belirtti. Akyıldız, hükümetin son olarak Kamu çalışanlarının ana paralarını Temmuz 2003, nemalarını ise 4 yılda ödeyecekleri ile ilgili açıklamasıyla da 'Temmuzda 250 milyon ödeyelim, 2004 şubatında da paranın üzerine yatalım" düşüncesi içinde olduklarını söyledi.

Akyıldız, hükümetin acil eylem planı, hükümet planı ve seçim meydanlarında verdiği vaatlerin tersine icraatlar yaptığını vurgulayarak, "Biz bugün burada İdari Mahkemenin usulü gereği ferdi olarak müracat edeceğiz. Hazine Müsteşarlığının dilekçelere verdiği cevaba göre ise 2 milyon 200 bin memurun davasını hep birlikte açacağız. Allah yardımcımız olsun" şeklinde konuştu. Akyıldız'ın konuşması sürekli eyleme katılanların, 'Işıklar yandı Ampül patladı', 'dağ fare doğurdu' sloganları ile kesildi. Islıklı ve alkışlı protesto Kamu-Sen Başkanı Akyıldız, hükümetin 'Varan 1: Zam' ve 'Varan2:Nema' yazılı balonlarını patlatması ile sona erdi. Çevik Kuvvet ekiplerininde hazır bulunduğu eylemde Hazine Müsteşarlığına dilekçelerini veren memurların dağılması ile olaysız sona erdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön