HABER

Kan kanserleri ve erişkin kök hücre tedavisi

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, Türkiye'de kan kanseri vakalarının arttığı inancında olduğunu belirterek, "Hiç kimse bana, Türkiye'de kan kanserinin artmadığını, Çernobil'in de bunda etkisi olmadığını söyletemez" dedi.

Kan kanserleri ve erişkin kök hücre tedavisi

Hematoloji Kongresi nedeniyle Antalya'da bulunan Özcan, Türkiye'nin sağlık politikasının yetersizliğinden yakınarak, sağlıklı bir bildirim sistemi oluşturulamadığını söyledi.

Türkiye'de kötü huylu kan hastalıklarının arttığı inancında olduğunu, belirten Özcan, ancak kayıt sistemindeki eksikler nedeniyle bu gözlemini ispatlayamadığını bildirdi.

Gelişen teknolojik cihazlardan kaynaklanan elektromanyetik kirliliğin ileride ne gibi sonuçlar doğuracağının henüz bilinemediğine dikkati çeken Özcan, çevre kirliliğinin de kan kanserlerini tetiklediğini ifade etti. Dilovası'ndaki kirlilik nedeniyle kanser vakalarında artış yaşandığının saptandığını belirten Özcan, "Dilovası'nda kötü huylu hastalıkların olmaması mümkün değildi. Bunu bilmek için çok büyük bilim adamı olmaya gerek yok. Ben elektromanyetik kirlenmeden de çok ürküyorum" dedi.

Prof. Dr. Özcan, moleküler teknikler ve bilgisayar teknolojilerinin kan hastalıklarının hem teşhis hem de tedavisini olumlu yönde etkilediğini dile getirerek, "Türkiye'de tedavisi yapılmayan kan hastalığı kalmadı. Modern, güncel, standart tedaviler büyük başarıyla uygulanıyor"diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler