Kansere karşı 'arı sokması'

Çin’de kanser ve ölümcül hastalıkları tedavi ettiği gerekçesiyle arı sokması yöntemi kullanılıyor.

Kansere karşı 'arı sokması'

Wang Menglin'in kliniğini ziyaret edenler, alışılmışın dışında, hatta acı verici bir tedavi yöntemini denemek için sırada bekliyorlar.


Çin’de 27 binden fazla hasta, kanser ve ölümcül hastalıkları tedavi ettiği gerekçesiyle arı sokmasından medet umuyor. Menglin'in kliniği de bu tedavi yöntemini uygulayan merkezlerden biri.


Binlerce kişi bu acılı yöntemin hastalıklara iyi geldiğini düşünse de tıbben elde herhangi bir kanıt olmadığı için ‘apiterapi’ denen bu yöntemi tıp uzmanları, ‘şarlatanlık’ olarak nitelendiriyor.


Wang arıları kullanarak romatizmadan kansere birçok hastalığı tedavi ettiğini iddia ediyor. Hatta bu yöntemin hastalıkları önlemede de etkili olduğunu savunuyor.


Wang’in yöntemini uygulayan hastalardan biri de doktorların kendisine beyin kanseri teşhisi koyduğunu ancak bir yıl daha ömrü kaldığını söylediklerini, 'arı sokması' yöntemiyle tedavi olmaya başladığını söylüyor.


Ancak tıbben bu iddiaların pek de geçerliliği yok. Amerikan Kanser Derneği, arı zehrinin ya da bal ürünlerinin kanseri önlemede ya da tedavi etmede fayda sağladığına dair bir araştırma olmadığını söylüyor. ‘Sadece bu tür yöntemlere güvenmek ve geçerliliği olan tıbbi tedavi yöntemlerini ertelemek kötü sonuçlara yol açabilir’ diyor.


Batı ülkelerinde de arı sokması yöntemi MS (Multipl Skleroz) tedavisinde kullanılıyor. Ancak Uluslararası MS Derneği’nin internet sitesinde şöyle bir bilgi yer alıyor: ‘Arı zehrinin MS hastası olanlar üzerinde tedavi edici etkisi olduğuna dair yaygın olan inancın aksine, 24 haftalık bir araştırma sonucu, hastalığın seyrinde bir gerileme ya da hastaların hayat kalitesinde bir artış görülmemiştir.’

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler