Kaptan can yeleğini kendi giydi kurtuldu

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Tavaklı köyünün 10 mil açığında uluslararası sularda batan sürat teknesinde can veren kaçakların “can simidi” kurbanı olduğu ortaya çıktı.

Kaptan can yeleğini kendi giydi kurtuldu

Teknesine doldurduğu kaçaklara bir can yeleğini çok gördü. Kendi giydi, hayatta kaldı. Sonra yiten 24 canın ardından boş boş baktı

Kişi başına 2 bin dolar ödedikleri öğrenilen kaçaklardan can simidine sarılanların kurtulduğu, diğerlerinin ise yüzme bilmediği için öldüğü belirlendi. Kaçaklardan ikisi ise buldukları damacanaya sarılarak kurtuldu.

Bedeli 2 bin dolar

Tavaklı Köyü sahilinden önceki gün 02.00’de batan teknede umuda yolculuğa çıkan 12 kaçak sağ olarak kurtarılırken, biri üç aylık bebek olan beş çocuğun da aralarında bulunduğu 24 kaçağın da cesedine ulaşılmıştı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı dört bot ile bir helikopter ve bir de uçak, bölgede dün sabah saatlerinde yeniden arama kurtarma çalışmalarına başladı. Botlar da denizden arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmaların bugün de devam edecek. 24 kişinin cesedi ise otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu’na gönderildi.

Olayla ilgili ayrıntılar da dün ortaya çıkmaya başladı. “Batıyoruz” ihbarı yapan kaptan Bursalı R.D.’nin kurtarılan 12 kişi arasında olduğu ortaya çıktı. Teknedeki kaçakların arasında yer alan kadın ve çocuklarının tümünün ise hayatını kaybettiği öğrenildi. Sağ kurtarılanlar tercüman eşliğinde verdikleri ifadelerinde umut yolculuğu için insan tacirlerine kişi başı 2 bin dolar ödediklerini, İstanbul’da toplandıklarını ve minibüsle Ezine sahiline getirildiklerini anlattı.

Tekneden yüzme bilen ve can simidi bulanlar sağ kurtulmayı başardı. Yüzme bilmeyen iki kaçak da boş su damacanalarına tutunarak hayatta kaldı. Cesetler denizden toplanırken, ölen üç aylık bebeğin de annesinin kolları arasında sımsıkı şekilde sarılmış halde bulunduğu bildirildi. Jandarma, olayla bağlantısı olduğu belirlenen 4 kişinin yakalanması için çalışma başlattı.

DHA

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
bu kaptan ezine c h p ilce yardım cısı
bu kım olursa olsun hıc fark etmez ama en basta vıcdan merhamet sahıbı degılmıs.
Bu cinayetten başka birşey değil. Resmen cinayet. Böyle bir iş yapıyorsun en azından adambaşı bir can yeleği bulundur. Gerçi açık denizde o bile kesin çare değil. Bildiğim tek şey var bu cinayet....Bu rezaletin ne yapılıp yapılıp önüne geçilmesi lazım...
Allah bu eziyeti yapanların belasını versin
memleketimden (bursa'dan) böyle adi bir insan çıkmasından dolayı utanıyorum. Kasten adam öldürme suçundan defalarca yargılanmalı.
adam memleketten cıkmaz adam adamdan cıkar
Hiç yargılamaya gerek yok direk asın
eee önce can sonra canan
Yeter be kardeşim ne rezalett bu yaa yıllardır zavallı insanların kanına giriyorlar ve bizde müslüman bir ülke olarak olarak buna ve ardı arkası kesilmeyen bu basit gibi gözüken yılda ortalama 225_250 kişinin evet doğru kanına giriyoruz ama desene kimin umurunda herkes dümen peşinde.
bu bir vahşettir ve şerefsizliktir bu kaptanın ve insan tacirlerinin ömür boyu hapisle cezalandırılması şarttır.paraları alıp yunan sahil güvenliğe yakalanmamak için tekneyi bilinçli olarak batırmış da olabilir bu şerefsizler. böyle bir haltı yiyorsan can simidi, can yeleği,can salı gibi en temel malzemelerin olmadan nasıl acık denize açılırsın
O KAPTANI VARYA TAKSİMDE YAĞLI KAZIGA OTUTTURMAK LAZIM. ALLAH SENİN BELANI VERSİN HAYVAN HERİF SEN BÜYÜK VE CANİ BİR KATİLSİN. BÖYLE ŞEREFSİZLERİ ASMAK LAZIM. BİLE BİLE KANUNSUZCA BİR ÇIKIŞ YAPIYOR VE BİLE BİLE CANLARA KIYIYOR. PARANIN ŞEYTANIN KÖLESİ HAYSİYETSİZ HERİF.
sahıl güvenlik uyuyormu?
DAHA ÖNCE BU İŞİ YAPANLAR NE CEZA ALDI, ŞİMDİ NERDELER? EN AĞIR SUÇTAN YARGILANIP ( MESELA İNSANLIK SUÇU ) EN AĞIR CEZALARI ALMADIKÇA BU VİCDANSIZ YARATIKLAR NE YAZIKKİ DAHA ÇOK CAN ALACAKLAR, ÖYLE GÖRÜNÜYOR.
bence o kaptanı ve buna yataklık edenleri suda boğarak idam etmeli ki onların acılarını yaşasınlar.
kaptanı asalım keselım 200 defa oldurelım.sonucta o kadar ınsan gerı gelecekmı??? suclu bırazda bız bıreyler degılmıyız.....bu kaptanı toplum olarak terbıye edememısız
Diğer Haberler