HABER

Kar, Yunanistan'ı felç etti

Yunanistan'ın hemen hemen tamamında etkili olan kar yağışı ulaşımı felç etti. Ülkenin çeşitli bölgelerinde otoyollar trafiğe kapatılırken, Atina'daki Elefterios Venizelos Havaalanı da tipi nedeniyle kapatıldı.

Kar, Yunanistan'ı felç etti

Atina-Selanik Otoyolu, Atina'nın 20 kilometre kuzeyindeki Malakasa bölgesinden itibaren trafiğe kapatıldı. Polisler zinciri olan araçlara bile geçiş izni vermezken, kar kalınlığının yer yer 70 santimetreye kadar ulaştığı belirtildi.

Bu arada Atina-Patras Otoyolu da Korintos şehri yakınlarında kar sebebi ile ulaşıma kapandı. Yüzlerce araç sahibi arabalarının içinde mahsur kalırken, birçoğu da yakındaki petrol istasyonlarına sığındı.

Atina Uluslararası Elefterios Venizelos Havaalanı yerel saatle 02.00 sıralarında şiddetli tipi sebebiyle kapatılırken, havaalanına giden yolun da kapalı olduğu açıklandı. Şiddetli kar yağışı çalışmaları etkilerken, hava sıcaklığı Atina'da sıfırın altında 7 dereceye kadar düştü. Kentteki kar kalınlığı ise 40 santimetreyi aştı. Atina Valiliği, bugün tüm okulların tatil edildiğini bildirdi.

Öte yandan Tripoli, Kozani, Selanik, Larisa ve Kavala şehirlerinin bağlantı yollarının da hemen hepsi kar sebebiyle kapandı. Özellikle köylerle ulaşımın kesildiği açıklandı. Batı Trakya'da da hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü belirtildi.

İtalya ile bağlantıyı sağlayan İgumeniça limanının yolları da kapanırken, yüzlerce TIR ve kamyonun yollarda mahsur kaldığı bildirildi. Pire Limanı'ndan Ege adalarına yapılan bütün vapur seferleri de iptal edildi.

Yunanistan İçişleri Bakanı Kostas Skandalidis, yetkililerin çok zor şartlar altında yolları açmaya çalıştıklarını söyledi. Skandalidis, arabasına zincir takmayanların yollara çıkmamalarını tavsiye etti ve hükümetin bu zorlukları aşmaya çalıştığını belirtti. Kar yağışının, Cumartesi sabahından itibaren etkisini kaybedeceği bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler