HABER

Kara gücü için imza

WASHİNGTON (İHA) - ABD'nin Irak'a yapacağı muhtemel askeri operasyon için Körfez ve çevre ülkelerde yaptığı askeri hazırlıklarda son safhaya gelindiği bildirildi. ABD'nin Beyaz Saray'a yakınlığıyla bilinen güçlü gazetesi Washington Post'ta çıkan haberde, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in, bölgeye "belirgin" miktarda kara birlikleri, savaş uçakları ve lojistik destek birlikleri gönderilmesi konusunda bir kararname imzaladığını yazıldı.

Gazete, Rumsfeld'in imzaladığı 20 sayfalık bu emrin ABD'nin bölgedeki askeri yığınakta son safhaya geldiğinin bir işareti olduğunu belirtti. Rumsfeld'in salı günü imzaladığı 20 sayfalık emirde, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve diğer Körfez ülkelerine ne kadar miktarda askeri ve mekanize güç, havada yakıt ikmali yapan uçaklar ve tıbbi teçhizatların gönderileceğinin belirlendiği bildirildi.

Gazete, bu son aşama sevkiyatın önümüzdeki haftalar içinde bitirileceğini de belirtti. Washington Post'a açıklama yapan Savunma Bakanlığı yetkilisi, sevkiyatta ne kadar askerin bulunacağını belirtmedi, fakat lojistik gücün daha ağırlıkta olacağını bildirdi.

Türkiye, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Umman ve Bahreyn'de şu anda 60 bin ABD'li asker ve 400 çeşitli tipte uçağın bulunduğunu belirten gazete, yapılacak bu son sevkiyatla bölgedeki ABD askeri gücünün "yeterli düzeye" gelmiş olacağını yazdı.

Gazeteye açıklama yapan Savunma Bakanlığı yetkilisi, "Şu anda yürütülen diplomatik sürece yardımcı olmak ve başkan bir karar verdiğinde bu karara en hızlı şekilde cevap verebilmek için bölgeye düzenli bir şeklide askeri sevkiyatımız sürecek" dedi.

Gazete, bölgedeki Amekiran askeri gücünün 1991 yılındaki Körfez savaşına oranla az olacağına da dikkat çekti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön