Karabük'te tehlike sinyali verildi

KARABÜK (İHA) - Karabük'te, 2 gün aralıksız devam eden yağmur derelerin yükselmesine neden olurken, köylere sel uyarısı yapılıyor.

Özellikle Araç çayının aşırı yükselmesi ve yağışın sürmesi nedeniyle Safranbolu ilçesine bağlı Navsaklar, Karıt ve Çevrikköprü köyleri ile çevresindeki yerleşim yerlerine valiliğin talimatıyla belediye ve muhtarlar aracılığıyla sel uyarısı yapılıyor. Vatandaşlar, su seviyesi yükselen çay kenarında bulunulmaması ve odun toplamaması konusunda ikaz ediliyor. Navsaklar köyü sakinleri ise sürekli çay kenarına gelerek suyun yüksekliğini kontrol ediyor. Sel olmasından çekindiklerini anlatan Cengiz Ertan isimli köylü, "Biz her şeye rağmen tedbir alıyoruz. Çayın ortasındaki duvara bakarak suyun tehlike oluşturduğunu anlıyoruz. Belediye sürekli uyarı yapıyor. 1998 yılında yaşadığımız sıkıntıları yaşamamak için biz yine tedbirimizi alıyoruz" dedi.

Meteoroloji Müdürü Mustafa Aydın, yağışların yarından itibaren kesileceğini ancak bölgenin haftaya Salı gününden itibaren yeniden yağışlı havanın etkisi altına gireceğini söyledi. Karabük'te son 24 saat içinde metrekareye 16.6 kg yağmur düştüğünü ifade eden Aydın, vatandaşların ve yetkililerin duyarlı olmasını istedi. Aydın, coğrafik yapıya göre metrekareye düşen yağmur miktarı 20 kilograma ulaşırsa tehlike sinyali verdiğini belirterek "Bu nedenle vatandaşlarımız dikkatli olmalı. Son 20 yıl ortalamasında Karabük'e Mart aylarında metrekareye 44.8 kilogram yağmur düşerken bu yıl mart ayında 21 gün içerisinde 51 kilogram yağış düştü" dedi.