Kargodan çıkan 50 arı imha edildi

Ekolojik denge için çok sakıncalı olan bir arı cinsinin Türkiye'ye sokulmak istendiği tespit edildi ve operasyon düzenlendi.

Kargodan çıkan 50 arı imha edildi

Türkiye’deki ekolojik denge için sakıncalı olan bir arı cinsinin yurda kaçak olarak sokulmaya çalışıldığı istihbaratı üzerine operasyon düzenleyen İstanbul İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 50 sakıncalı arı yakaladı.

Habertürk Gazetesi'nden Nihat Uludağ ve Serkan Akkoç'un haberine göre, İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Türkiye’deki ekolojik denge için sakıncalı olan bir arı cinsinin yurda kaçak olarak sokulmaya çalışıldığı istihbaratı üzerine Slovakya’dan Zeytinburnu’na gönderilen kargoyu takibe aldı.

Gönderim adresindeki İranlı kişi kargoyu teslim almayınca pakete el konuldu. Türkiye’deki arı cinsine oranla daha iri bir yapıya sahip olan 50 kadar arı, Zeytinburnu İlçe Tarım Müdürlüğü’ne teslim edildi. İranlı alıcı aranıyor.

ARILAR İMHA EDİLDİ

Tarım Müdürlüğü yetkilileri, 50 arının, risk oluşturabileceği gerekçesiyle imha edildiğini bildirdi.

Yetkililer, arıların cinsleri ve tehdit oluşturup oluşturmamaları konusunda bilgilerinin bulunmadığını söyledi.Zaman zaman arıcılıkla uğraşan kişilerin bal verimini artırmak için yabancı ülkelerden getirilen arılarla kendi arı sürülerini ıslah etmeyi denedikleri belirtildi.

‘CİNSLERİ TEŞHİS EDİLMELİYDİ’

İstanbul Üniversitesi Zooloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Dikmen, arıların ne cins oldukları konusunda bir teşhis yapılması gerektiğini ifade ederek, “Arıların Türkiye’deki yerli cins arıları ve ekolojik sistemi yok etmek için ülkeye sokulması mümkün değil. Arılar imha edilmeden önce ne cins oldukları konusunda teşhislerin yapılması gerekirdi. O zaman bunların zararlı arılar olup olmadığını söyleyebilirdik.50 tanesinin bunu yapması mümkün değil, Gümrüklerde de mutlaka biyolog ve böcek bilimcilerin bulunması gerekiyor” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Ulan arıyı kaçırmıyorsunuz ama bombacı işid'ci, PKK'li teröristler giriyor.
Tehlikeli olup-olmadığını kim anlıyor BİOLOGLAR,ya kararı kim veriyor sıradan biri.ALLAHIM sen akıl-fikir ver yarab.Yahu araştırıp,tahlil etmeden nasıl zararlı olduğunu anladınız.MEMLEKET insanı her şeyden anlıyor amma hiçbir şeyi tam bilmiyor.
arının cinsi belli değil,ne zarar vereceği belli değil biraz araştırsaydınız bari
@onderharman69 Bence arı olup olmadığı bile belli değil... Kanatlı vızlıyor arı bu arı dediklerini duar gibiyim...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler