HABER

"Kayıt dışı PKK'dan tehlikeli"

DÜZCE (İHA) - Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Osman Altuğ, iktisadi sistemin bir sosyal organizasyon olduğunu ve bu sosyal organizasyonun birinci görevinin insanlara helalinden iş bulmak amacını taşıdığını söyledi.

Düzce Üniversitesi Düzce Meslek Yüksek Okulu tarafından, 'Kayıt Dışı Ekonomi Ve Ülke Ekonomisi Üzerindeki Etkileri' konulu bir konferans düzenlendi. Gençlik Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Osman Altuğ konuşmacı olarak katıldı.

Düzce Vali Yardımcısı Halil İbrahim Acar, İl Emniyet Müdürü Saim İşlek, öğretim görevlileri ve öğrencilerin ilgi gösterdiği konferansta konuşan Prof. Dr. Osman Altuğ, iktisadi sistemin bir sosyal organizasyon olduğunu ve bu sosyal organizasyonun birinci görevinin insanlara helalinden iş bulmak amacını taşıdığını kaydetti. Altuğ, "Bu sosyal organizasyon siyasi tercihlere dayanır. Siyasi tercihler de en uç noktada bulunabilir. Komünist, kapitalist hatta şeriat devleti olabilirsiniz ama insanlara helalinden iş bulabilirseniz bu sistem yaşar. Eğer insanlara helal iş bulamıyorsanız, o sistemin yaşama şansı yoktur. Helalinden iş bulmak yani üretmek, paylaşmakla eş anlamlıdır. O halde iktisadi sistem adam gibi üretmeye, adam gibi paylaşmaya dayanan bir olgudur. Adam gibi üretmeniz için üretimi kayda almanız lazım. Bunu iktisadi sistemin her evresinde kayıtlı hale getirmeniz gerekmektedir. Çünkü ekonomik faaliyet hacmi iki temel unsurdan oluşur. Bunlardan biri kayıtlı işlemler, diğeri de kayıt dışı işlemlerdir. İktisadi faaliyetlerinin toplamı ekonomik faaliyet hacmi demektir. Ekonomik faaliyet hacmi de kayda ister bağlansın ister bağlanmasın, tüm faaliyetleri içerir. O nedenle faaliyet hacmi içinde kayıtlı işlemler arttıkça, kayıt dışı işlemler azalır. Bunu için kayıt dışı ekonomi, terör örgütü PKK'dan bile daha tehlikelidir" dedi.

Kayıt dışı ekonomiyle kayıtlı ekonominin birbirinin rakibi olduğunu ifade eden Altuğ, bu rekabetin nedenininse, siyasi tercihle ilgili olduğunu söyledi. Altuğ, "Dersiniz ki 'serbest pazar ekonomisi ile kalkınıyoruz' bu bir siyasi tercihtir, doğru bir tercihtir. O zaman serbest pazar ekonomisini tanımlamanız lazımdır. Serbest pazar ekonomisi iki ayaklıdır. Birinci ayak müteşebbisi serbest bırakmaktır. İkinci ayak da kontrol ayağıdır. Hem serbest bırakacak, hem de kontrol edeceksiniz" şeklinde açıklamalarda verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön