HABER

Kemik erimesi tedavisi çalışmaları

Kemikleri güçsüzleştiren, kırıklara ve işlev kaybına yol açabilen ve gün geçtikçe ilerleyen kronik bir hastalık olan osteoporozun (Kemik Erimesi) tedavisinde bugüne kadar yapılan en büyük çalışma tamamlandı.

Merck & Co., Inc.'den yapılan açıklamaya göre, bu araştırma 1991 yılında 3 yıllık bir çalışma olarak 45-82 yaş arası menopoz sonrası osteoporozlu 994 kadında başlatıldı. Alendronat'ın tedavi etkilerini daha uzun süre inceleyebilmek amacıyla 3 kez uzatıldı. Çalışmanın başlangıcında araştırmacılar, osteoporoz nedeniyle kırığa eğilimli olan kritik iskelet bölgelerinde kemik yoğunluğunu ölçtüler. 10 yıl boyunca alendronat 5 mg ve ya alendronat 10 mg alan kadınların iskelet, kalça ve tüm vücut bölgelerinde ortalama kemik mineral yoğunluğu, bu süre içinde, anlamlı olarak arttı. Çalışmada 5 yıl süresince alendronat alan ve daha sonra tedaviyi bırakan diğer kadınların da omurga, kalça bölgeleri ve tüm vücut kemik yoğunlukları 10 yılın sonunda tedaviye başlamadan öncesine göre anlamlı olarak daha yüksekti. Olumlu sonuçlar bunlarla da kalmayıp, tedavi edilen kadınların kemik döngüsüne ait biyokimyasal göstergeleri hızla menopoz öncesi sınırlara ulaştı ve 10 yıllık çalışma boyunca bu düzeyler korundu.

ÇALIŞMANIN SONUÇLARI AÇIKLANDI
Açıklamaya göre, 17 Mart 2004 tarihinde New England Journal of Medicine (NEJM) dergisinde yayınlanan çalışmada, alendronat'ın 10 yıllık kullanım sonunda da iyi tolere edildiği ve omurga ve omurga dışı kırıkları en az sayıya indirdiği gösterildi. Ayrıca, boy kısalmaları da en düşük düzeydeydi.
Nottingham Şehir Hastanesi'ndeki (İngiltere) Tıbbi Araştırma Merkezi'nden Profesör David Hosking, tedavinin zaman içindeki etkisinin incelenmesinin önemli olduğunu belirterek, "Çünkü osteoporoz ilerleyen bir hastalıktır. Daha önceki çalışmalar alendronatın kemik mineral yoğunluğunu artırdığını ve kırık riskini yarı yarıya azalttığını göstermiştir. Güncel çalışma alendronatın menopoz sonrası osteoporoz için etkin, iyi tolere edilen, uzun süreli tedavi sağladığını doğrulamaktadır. On yıl süreyle 10 mg alendronat alan kadınların omurga ve kalça kemik yoğunluğu tedaviye başlamadan önce yapılan ölçümler ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha yüksekti ve çalışma boyunca kırık gelişimi veya boy kısalması olasılığı bu kadınlarda en azdı" dedi.

ALENDRONAT İLK KEZ 1995 YILINDA PAZARA SUNULDU Alendronat, menopoz sonrası osteoporoz tedavisinde kullanılan ve Merck & Co., Inc., tarafından ilk kez 1995 yılında pazara sunulan ve reçete ile satılan bir ilacın etken maddesi. Osteoporoz tedavisinde haftada tek doz uygulanabilen ve ağız yoluyla alınabilen ilk ilaç. Erkek osteoporozunda da kullanılan alendronat etken maddeli ilaç, osteoporoz tedavisinde 10 yıl süre ile etkinliği kanıtlanmış tek ilaç. Ayrıca, 20 milyondan fazla hastaya reçetelenerek, osteoporozun tedavisi için tüm dünyada en fazla reçetelenen ilaç olma özelliği de bulunuyor.
Birçok ülkede Merck Sharp & Dohme (MSD) olarak faaliyet gösteren Merck & Co., Inc., doğrudan ve ortaklıkları aracılığıyla insan sağlığını iyileştirmek için geniş bir yelpazedeki yenilikçi ürünleri keşfeden, geliştiren, üreten ve pazarlayan, önde gelen, araştırmaya dayalı, farmasötik ürünler ve hizmetler sağlayan bir firma.

DÜNYADAN ÇARPICI VERİLER
- Her 3 kadından ve her 8 erkekten 1'i yaşamları boyunca en az bir osteoporotik kırık yaşıyor.
- Avrupa Birliği'nde tüm osteoporotik kırıkların yıllık toplam maliyetinin yaklaşık 25 milyar euro olduğu hesaplandı.
- Her 30 saniyede bir Avrupa Birliği'nde bir kişi osteoporoza bağlı kırık yaşıyor.
- Dünya Sağlık Örgütü'ne göre osteoporoz kalp, damar hastalıklarından sonra başta gelen ikinci sağlık-bakım problemi.
- Veriler, osteoporoz hastası ve kalça kırıklarında en dramatik artışın önümüzdeki on yıllar içinde Asya'da gerçekleşeceğini öngörüyor.
- Osteoporoz 60-70 yaş arası kadınların tahminen üçte birini ve 80 yaş ve üzeri kadınların üçte ikisini etkiliyor; tüm dünyada yaklaşık 200 milyon kadın osteoporozdan yakınıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler